Rok szkolny 2018/2019  


 Podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego z języka angielskiego

pt. „Charakterystyczna budowla Wielkiej Brytanii”

 W naszej szkole odbył się konkurs pt. „Charakterystyczna budowla Wielkiej Brytanii”, którego głównym celem było pogłębienie zainteresowania Wielką Brytanią. Uczestnicy mieli na zadanie wykonanie pracy plastycznej w formacie A4/A5. Wśród złożonych prac pojawiła się również praca przestrzenna przedstawiająca Big Ben. Do konkursu zostało zgłoszonych 36 prac, których autorami byli uczniowie klas 1-3. Jury, w skład którego wchodziły p. Barbara Muniak oraz p. Jolanta Borys,  miało duży problem z wyłonieniem najciekawszych prac. Każda z nich była niezwykle ciekawa, a ich przygotowanie wymagało dużego nakładu pracy i pomysłowości. Podsumowanie konkursu miało miejsce 6 marca.

Wyróżnienia przyznano następujacym osobom:

klasa 1: Oliwia Jeleń, Emilia Kulig

klasa 2: Emilia Występek, Szymon Madajczak

klasa 3: Julia Kozioł, Hubert Mordasiewicz

Głównymi nagrodami w konkursie były bajki w języku angielskim zafundowane przez wydawnictwo Oxford. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia oraz dyplomy wręczone przez panią dyrektor Barbarę Kopacz oraz koordynatora konkursu p. Justynę Cyran. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie!

Zdjęcia


Projekt WSIZ z siedzibą w Rzeszowie

"Programista z klasą"


W ramach projektu realizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Polska Cyfrowa, Oś priorytetowa: III „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” Działanie: 3.2″ („Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich” – realizowany przez WSIZ z siedzibą w Rzeszowie) czworo nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w szkoleniach z zakresu nauki programowania. W ramach projektu realizowane były zajęcia dla uczniów klas I – III wspomagane materiałami takimi jak gry planszowe, klocki oraz program Scratch. W dniu 5 marca b.r. dyrekcja przekazała nauczycielom otrzymane komputery, materiały dydaktyczne i programy Scratch, które posłużą do realizacji praktycznej części projektu w klasach I - III naszej szkoły.

Realizatorkami projektu w naszej szkole są Panie: Jolanta Borys, Justyna Cyran, Barbara Muniak i Ewa Pastuszak. 

 

MB


Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom” 2019

 W dniu 2 marca 2019 r. w Zamku Dzieduszyckich w Zarzeczu pow. przeworski odbyło się wojewódzkie podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom”Jak co roku, na tegoroczny finał wojewódzki konkursu wpłynęły  prace ze szkół podstawowych, przedszkoli i placówek kulturalno-oświatowych z 11 powiatów województwa podkarpackiego   tj.: jarosławskiego, jasielskiego, kolbuszowskiego, krośnieńskiego, leżajskiego, łańcuckiego, mieleckiego, przemyskiego, grodzkiego przemyskiego, przeworskiego i rzeszowskiego.  Z wielką satysfakcją informujemy, że uczennica naszej szkoły – Aleksandra Ciejka z klasy II b zdobyła I miejsce  w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zapobiegajmy Pożarom” 2019     w kategorii  klas I – III. Uczennica  osobiście odebrała dyplom i nagrodę. Aleksandrze towarzyszyli rodzice.  Nagrodzona praca powstała na zajęciach plastycznych prowadzonych przez  panią Agatę Borkowską-Gazdę.

Życzymy Oli powodzenia na etapie ogólnopolskim

ZDJĘCIA 


Finał Powiatowy w Tenisie stołowym

W dniu 28 lutego b.r. w Mielcu odbyły się Finały Powiatowe Igrzysk Dzieci w tenisie stołowym drużynowym. Gminę Przecław reprezentowały szkoły z Przecławia - reprezentacja chłopców i Tuszymy - reprezentacja dziewcząt. Reprezentantki naszej szkoły w składzie Dominika Torba ( klasa Vb ) i Magdalena Żmuda ( klasa VI ) zajęły II miejsce. Chłopcy z Przecławia zajęli miejsce IV. Dziewczęta zajmując miejsce II wywalczyły awans do  ćwierćfinałowego turnieju eliminacji wojewódzkich, który rozegrany zostanie 14 marca w Iwierzycach. Opiekunami zawodniczek są: Anna Basara i Rafał Chęciek. Gratulujemy dziewczętom osiągniętego sukcesu i życzymy udanego występu w kolejnym turnieju.

MB

 


Projekt  „ Mały Lasowiak ferie z pomysłem”

W pierwszym tygodniu ferii zimowych 2019  uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wzięli udział w projekcie „Mały Lasowiak ferie z pomysłem” przygotowanym przez  Koło Gospodyń Wiejskich w Tuszymie. Patronat nad projektem objęli dyrektorzy szkoły: pan Mirosław  Basara i pani Barbara Kopacz.
Głównym celem zadania było zapewnienie dzieciom i młodzieży ciekawych form wypoczynku, a także zapoznanie z lokalną kulturą ludową. W projekcie wzięło udział trzydzieścioro uczniów z klas IV- VII. W programie zajęć znalazły się warsztaty poświęcone tradycji lasowiackiej, warsztaty plastyki obrzędowej, zajęcia integrujące, sportowe, wyjazdy do kina, na kręgle i na wrotki.
Oprócz  obiadów dzieci otrzymywały słodki poczęstunek, napoje, owoce. Każdy dzień był okazją do ciekawych zabaw, spotkań, wycieczek.

Zajęcia wolontariacko prowadziły panie: Barbara Muniak, Maria Ozimek i Lucyna Szczutko. Zaopatrzeniem oraz dowozem posiłków zajmował się wolontariacko sołtys wsi Tuszyma pan Ryszard Brzozowski.
Dzięki rodzicom, pomocy sponsorów: Nadleśnictwo Tuszyma oraz GPPiRPA Gminy Przecław oraz wolontariackiej pracy opiekunów, animatorów i pana sołtysa  dzieciaki spędziły tydzień pełen wrażeń.

Koło Gospodyń Wiejskich w Tuszymie składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie.

ZDJĘCIA


 Happening "STOP AGRESJI"

W dniu 16 stycznia br. na terenie szkoły, odbył się HAPPENING pod hasłem STOP AGRESJI. Pomysłodawcą i wykonawcą byli uczniowie klasy V B wraz z wychowawcą klasy p. Anną Basarą. Uczniowie w milczeniu przemierzali szkolne korytarze trzymając w rękach plakaty wyrażające sprzeciw, przeciwko hejtowi, słownej agresji i nawoływaniu do nietolerancji. Happening poprzedziła dyskusja na lekcji wychowawczej na temat agresji słownej i fizycznej, cyberprzemocy i  hejtu w środkach społecznościowych.

Anna Basara

ZDJĘCIA


Trzymaj Formę - zima nam niestraszna

 W ramach realizacji programu „Trzymaj formę”, w dniach 8 -10 stycznia br. w klasach piątych przeprowadzone zostały zajęcia na świeżym powietrzu. Zimowa aura sprzyjała wspólnej zabawie integracyjnej wśród w/w klas. Pomysłowość uczniów nie miała końca. Rozbudzała dziecięcą radość i kreatywność. Akcja na śniegu miała aspekt zdrowotny. Poszerzyła wiedzę na temat zdrowego stylu życia, metodach hartowania organizmu .Prowadzącą zajęcia była  koordynator programu Trzymaj Formę p .Anna Basara.

Anna Basara

ZDJĘCIA


Projekt interdyscyplinarny pt. „W świecie mitów”

Od listopada do stycznia uczniowie klasy VA i VB brali udział w projekcie interdyscyplinarnym pt. „W świecie mitów”, którego głównym celem było zapoznanie  się z najważniejszymi mitami greckimi i rzymskimi oraz przedstawienie ich w formie spektaklu teatralnego. 7 listopada klasy V obejrzały widowisko pt. „Ścieżkami bogów” przygotowane przez Wrocławski Teatr Edukacji Artenes. Spektakl miał miejsce w Samorządowym Domu Kultury w Mielcu i przekazał młodym widzom zarys wiedzy na temat bogów i herosów greckich. Następnie na lekcjach języka polskiego pod kierunkiem pani Lucyny Szczutko oraz historii prowadzonych przez panią Magdalenę Wieczerzak dzieci poznawały wierzenia Greków, głównych bohaterów mitologii i ich atrybuty. Piątoklasiści czytali mity Jana Parandowskiego i Wandy Markowskiej, tworzyli słowniki mitologiczne.  Kolejnym zadaniem było przygotowanie  scenariuszy na podstawie czytanych mitów. Dzieci podzieliły się na grupy i przygotowywały własne scenariusze. Po konsultacjach z nauczycielami plastyki, muzyki uczniowie przy pomocy rodziców tworzyli elementy scenografii, stroje, plakaty. W grudniu odbyła się prezentacja mitów, na którą zaproszono dyrektorów : Pana Mirosława Basarę i Panią Barbarę Kopacz, wychowawców; Panią Annę Basarę i Małgorzatę Wszołek, a także uczniów klas IV i VI. Dzieciaki perfekcyjnie przygotowały przedstawienia. Wykazały się dużym zaangażowaniem, kreatywnością, umiejętnościami artystycznymi. Stroje , rekwizyty, towarzysząca muzyka oddawały klimat starożytnej Grecji.

W  styczniu grupy projektowe z klas V zaprezentowały swoje etiudy teatralne dzieciom z oddziałów zerowych w ramach współpracy zainicjowanej przez panią Jadwigę Brożynę „Dzieci dzieciom”, której główną ideą jest wspólne nauczanie, przekazywanie wiedzy młodszym uczniom przez ich starszych kolegów. I tym razem odbiór spektakli był bardzo dobry.

Projekt ten pozwolił uczniom rozwinąć umiejętności artystyczne, nauczył pracy w grupie, odpowiedzialności, przyczynił się do lepszego poznania materiałów programowych tj. mitów, historii starożytnej Grecji, a przede wszystkim był nauką poprzez zabawę. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli przygotować stroje i rekwizyty do tych wspaniałych przedstawień.

Zdjęcia szkoła                           Zdjęcia przedszkole


Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Orszaku Trzech Króli w Przecławiu. Wraz z rodzicami przyszli na rynek z orszakiem króla afrykańskiego - Baltazara XI. Dzieci śpiewały kolędy i  pastorałki. Na scenie zaprezentowali się: Julka Siecińska, Wiktoria Sasin, Szymon Rzeszutek, i zespół Małe Lesioki. Potem wszyscy złożyli pokłon przy szopce. Mimo mrozu uczniowie pięknie zaprezentowali się na scenie.

Dziękujemy rodzicom i dzieciom za udział w tym wydarzeniu.

ZDJĘCIA


 Spotkanie jasełkowe "Maleńka miłość"

Jak co roku przed Bożym Narodzeniem uczniowie naszej szkoły wprowadzili nas w klimat świąt prezentując widowisko artystyczne nawiązujące do historii  Narodzenia Jezusa, a także wizyty Trzech Króli. Uczniowie klas: Va, VIII i II b wcielili się w role Świętej Rodziny, pasterzy, aniołków i Trzech Króli  Pięknym tańcem, słowem i kolędą przypomnieli o wydarzeniu z Betlejem i narodzin Pana Jezusa. W trakcie przedstawienia mogliśmy usłyszeć tradycyjne polskie kolędy oraz współczesne pastorałki. Jako soliści wystąpili: Gabriela Longosz, Martyna Skowron, Julia Siecińska, Wiktoria Sasin, Miłosz Brożyna i Szymon Rzeszutek. Grupa taneczna z klasy VIII zaprezentowała taniec śnieżynek. Po przedstawieniu Pan Dyrektor Mirosław Basara, Pani Dyrektor  Barbara Kopacz złożyli wszystkim obecnym gościom, rodzicom, nauczycielom i uczniom życzenia świąteczne i noworoczne. Dyrektor także przypomniał o bezpiecznym sposobie spędzania wolnego czasu w czasie przerwy świątecznej oraz sylwestra.

Tegoroczne jasełka przygotowały panie: Jadwiga Brożyna, Agata Borkowska- Gazda i Lucyna Szczutko

zdjęcia


Wigilia w klasie Va

 20 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne, w którym wzięli udział uczniowie klasy Va wraz z wychowawczynią p. M. Wszołek oraz zaproszeni goście: p. dyrektor M.Basara, p. M. Wieczerzak, p. A.Basara, p. H. Surman, p. A. Borkowska - Gazda, p. Justyna Cyran.

 Uczniowie pięknie przygotowali świąteczny wystrój klasy, nakryli stoły i postarali się o skromny poczęstunek. Na stole zapłonęła  świeca i pojawiły się opłatki. Zgodnie z tradycją, na początku został odczytany fragment Pisma Świętego o Narodzeniu Chrystusa. Następnie wszyscy połamali się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia. Przy skromnym poczęstunku rozlegał się śpiew kolęd. Aby tradycji uczynić zadość , uczestnicy wigilii wybrali się z kolędą do kolegów i koleżanek z klasy Vb. Wszystkim towarzyszyła atmosfera radości, wzajemnego szacunku i miłości.

Bardzo dziękujemy gościom, którzy byli razem z nami oraz rodzicom, którzy włączyli się w organizację spotkania.

                                                                                                                                                     MW

Zdjęcia


 Świąteczne przygotowania w klasie Ib

W okresie przedświątecznym wychowawczyni klasy I b Pani Maria Sajdak przybliżyła uczniom polskie zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały świątecznych opowieści i z wielkim zaangażowaniem wykonywały ozdoby choinkowe: papierowe aniołki, gwiazdki i kolorowe łańcuchy. Wykonane ozdoby udekorowały klasowe drzewko bożonarodzeniowe.

W dniu 20 grudnia w klasie odbyła się  Wigilia klasowa, w czasie której dzieci łamiąc się opłatkiem składały sobie życzenia. Wspólne śpiewanie kolęd wprowadziło świąteczny nastrój. Do przygotowania Wigilii włączyły się panie M. Piskor i A. Pezda, które przygotowały świąteczne wypieki.

Tradycyjnym zwyczajem uczniowie i nauczyciel udali się z życzeniami świątecznymi do Dyrekcji naszej szkoły.

                   ZDJĘCIA

                                                                                                            Maria Sajdak


Wigilia w klasie Vb

19 grudnia b.r. uczniowie klasy V B wspólnie przygotowali wigilię klasową. Z zachowaniem tradycji pustego miejsca dla nieoczekiwanego wędrowca, przy stole nakrytym białym obrusem, ze siankiem,zapaloną świecą Caritasu rozpoczęli biesiadowanie. Przewodniczący klasy odczytał fragment Pisma Świętego o Narodzeniu Pana Jezusa. Następnie łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia. Uczniowie chętnie dzielili się tradycją bożonarodzeniową, kultywowaną w ich domach rodzinnych. Wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki. Dużo pozytywnych emocji dostarczyła zabawa, uciekający prezent„ który przygotowała wychowawczyni.

Dziękujemy paniom M. Wieczerzak, H. Surman, M. Wszołek, które zagościły przy naszym stole wigilijnym. Dziękujemy rodzicom, którzy symbolicznie zatroszczyli się o poczęstunek.

Miłym akcentem było przybycie kolędników z klasy VA wraz wychowawczynią.

Anna Basara

ZDJECIA


Spotkanie z cukiernikiem

 17 grudnia atmosfera Świąt Bożego Narodzenia wkroczyła do klasy Ib. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z cukiernikiem Panią Anną Pezdą. Uczniowie poznali tajniki zawodu cukiernika i pod jej fachowym okiem udekorowali świąteczne pierniczki. Wykonane słodkości posłużyły do udekorowania klasowej choinki.

    ZDJĘCIA

                                                                                                               Maria Sajdak


Wyjazd klasy V B i VI do Wrotkarni w Mielcu

W dniu 12 grudnia b.r. uczniowie klasy V b i VI uczestniczyli w wyjeździe mikołajkowo-integracyjnym do wrotkarni w Mielcu. Wyjazd był też okazją do włączenia uczniów w realizację programu profilaktycznego "Trzymaj formę". Uczestnicy wyjazdu sprawdzili swoje umiejętności jazdy na wrotkach i opanowania różnych gier zręcznościowych - bilard, piłkarzyki, tenis stołowy, cymbergaj. Wspinali się na ścianki wspinaczkowe, pokonywali tory przeszkód i małpi gaj oraz spełniali się wokalnie w karaoke. W trakcie sportowej zabawy uczniów klasy V b odwiedził Mikołaj, który wręczył im upominki. Po udanej zabawie na pozytywnie zmęczonych uczniów czekał napój i gorąca przekąska. Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie klas panie Anna Basara i Magdalena Wieczerzak.  

ZDJĘCIA


Szkolne spotkanie ze Świętym Mikołajem

6 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie integracyjne ze św. Mikołajem. Dostojny gość przybył w godzinach rannych i powitany przez dyrektorów placówki został zaproszony by razem ze społecznością szkoły i przedszkola oglądnąć część artystyczną, przygotowaną przez uczniów klasy VB i VI ,pod hasłem WITAJ W KRAJU MIKOŁAJU. Po przedstawieniu Mikołaj wręczył uczestnikom spotkania prezenty mikołajkowe.

Dziękujemy wszystkim pomocnikom, tym dużym i małym, Św. Mikołaja za pyszne łakocie, którymi zostały obdarowane nasze dzieci z przedszkola i szkoły.

Uroczystość przygotowały: Magdalena Wieczerzak, Anna Basara i Justyna Cyran.

 

AB

ZDJĘCIA


Podsumowanie akcji "TYTKA CHARYTATYWNA"

W ramach Światowego Dnia Ubogich ( 18 listopada ), ogłoszonego przez Papieża Franciszka, w naszej szkole zorganizowano akcję pod nazwą "TYTKA CHARYTATYWNA". Od dnia 15 listopada b.r. wśród społeczności naszej szkoły trwała zbiórka produktów spożywczych i środków czystości. Każda klasa miała możliwość zbiórki w/w artykułów do TYTKI ( papierowe torby ). Zebrane produkty trafiły do wybranych rodzin naszej szkoły oraz innych potrzebujących wsparcia. Akcję koordynowała pani Anna Basara i Ks. Marcin Raś. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji  i gest solidarności.

ZDJĘCIA


Mikołajkowe spotkania

 

Klasy IV i Va rozpoczęły spotkania z Mikołajem już 4 grudnia. W tym dniu uczniowie obu klas uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa. Pierwsze spotkanie z Mikołajem miało miejsce w Filharmonii Podkarpackiej, gdzie uczniowie obejrzeli spektakl baletowy  P. CZAJKOWSKI - "DZIADEK DO ORZECHÓW" Z UDZIAŁEM ORKIESTRY SYMFONICZNEJ FILHARMONII PODKARPACKIEJ. Piękna muzyka, taniec, stroje zrobiły ogromne wrażenie i pozwoliły przenieść się w świat fantazji.

 Kolejnym miejscem spotkania z Mikołajem była Fabryka Czekolady Coco de mer. Tu uczniowie uczestniczyli w warsztatach czekoladowych, gdzie poznali tajniki produkcji , skład czekolady, odlewali i dekorowali własne tabliczki czekolady. Po warsztatach i pasowaniu na ,,małego czekoladnika" bawili się w Sali Zabaw oraz próbowali wielu wyrobów czekoladowych.

 To spotkanie przypomniało, ze już wkrótce zbliżają się Święta i trzeba pomyśleć o prezentach dla najbliższych. Wycieczkę przygotowały panie: Lucyna Szczutko, Jadwiga Brożyna i Maria Ozimek.

ZDJĘCIA 


Andrzejki 2018


Czwartek 29 listopada był dniem wróżb i zabawy andrzejkowej. Młodzież klasy VIII przygotowała i poprowadziła dla swoich młodszych kolegów i koleżanek wiele niespodzianek związanych z tradycjami andrzejkowymi: lanie wosku,  wróżba ze szpilkami, wróżba z serca, magia kolorów i wiele innych. Zakończeniem dnia wróżb była wspólna zabawa przy tańcu belgijskim i dobrej muzyce. Dziękujemy młodzieży klasy VIII za przygotowanie andrzejkowego popołudnia z wróżbami.

ZDJĘCIA 


Szkolna gra niepodległościowa

 

W dniu 29 listopada uczniowie z klas VI i VII wzięli udział w szkolnej grze pod nazwą „Niepodległa w grze”. Było to kolejne działania szkoły i nauczycieli nawiązujące do 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z pośród uczniów wyłoniono pięcioosobowe zespoły, których po zameldowani się w punkcie dowodzenia tzw. „Kwaterze Marszałka”, odbierały rozkazy i otrzymywały zadania do wykonania. W szkole zostały wydzielone miejsca, które pozwalały na wykonanie zadania. Po zlokalizowaniu odpowiedniego miejsca w szkole, uczniowie rozwiązywali zlecone zadania: historyczne, literackie, muzyczne lub sprawnościowe, nawiązujące do wydarzeń i historii Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po wykonaniu zadania zespół wracał do „Kwatery Marszałka” z meldunkiem o wykonaniu zadnia i ilością zdobytych punktów.

Uczniowie świetnie się bawili, wykazując się wiedzą, sprawnością i umiejętnością współpracy w grupie.

Zdecydowane zwycięstwo i I miejsce odniosła grupa w składzie: Weronika Gałda, Martyna Ozimek, Michał Gazda, Wiktor Halisz, Dawid Ziomek. II miejsce: Julia Kozioł (kl. VII), Milen Krupa, Magdalena Machała, Maja Ziółkowska, Dominik Kurgan.

III miejsce: Agata Torba, Piotr Strzok, Jakub Torba, Dominik Wilaszek.

Grę niepodległościową przygotowały panie Halina Surman i Magdalena Wieczerzak, a wsparcie w jej przeprowadzeniu otrzymały od pań: Agaty Borkowskiej-Gazdy, Anny Basary i Lucyny Szczutko.

ZDJĘCIA


Światowy Dzień Życzliwości

W dniu 21  listopada obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W ramach idei tego szczególnego dnia uczniowie włączyli się do napisania kartek z życzeniami i pozdrowieniami dla zaprzyjaźnionej z naszą szkołą chorą dziewczynką Faustynką. 

ZDJĘCIA


 "Kto ty jesteś? Polak mały"

 Z okazji obchodów 100 - lecia Niepodległości Polski, biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs plastyczny dla najmłodszych czytelników. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej do słów wiersza "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy.  

W konkursie wzięło udział 27 prac uczniów z klas I - III. Prace można było oglądać na wystawie szkolnej. Wszystkie były bardzo ciekawe, a niektóre niezwykle pracochłonne. Jury konkursu postanowiło wyróżnić i nagrodzić prace autorstwa: 

Kl. Ia: Julia Gawryś, Daria Gondek, Milena Ozimek

Kl. Ib: Bartosz Ziółkowski

Kl. IIa: Nikola Strzok, Karolina Krzysztofik, Łukasz Cabaj

Kl. IIb: Gabriela Wilk, Oliwie Strzelczyk, Konrad Ziomek

Kl. III: Emilia Wilaszek, Hubert Mordasiewicz, Kacper Zawisza

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia. Dyplomy i nagrody rzeczowe zostały wręczone podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości.

  

  

MW


 

Gminne zawody w tenisie stołowym


W dniu 15 listopada br. na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się zawody gminne w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Nasza szkołę reprezentowali: Dominika Torba, Julia Kozioł, Jakub Torba i Dawid Ziomek. W Turnieju uczestniczyły szkoły z Łączek Brzeskich, Kiełkowa, Przecławia i Tuszymy. W wyniku rozgrywek nasze zespoły zajęły miejsca: dziewczęta miejsce III, chłopcy miejsce II. Opiekunami zespołów byli Anna Basara i Mirosław Basara. Gratulujemy.

zdjęcia


Spotkanie z grupą rekonstrukcyjną


W dniu 19 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie historycznym "Ku Niepodległej". Wydarzenie przygotował i prowadziła Grupa Artystyczna "Rekonstrukto". 

ZDJĘCIA


 Gminne obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości 

 W dniu 11 listopada w Przecławiu odbyły się uroczystości związane ze 100-leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godz. 16.00 została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyły władze Gminy Przecław, sztandary Ochotniczych Straży Pożarnych, placówek oświatowych i stowarzyszeń. Msze celebrował Proboszcz ks. Stanisław Kudlik. Po mszy dalsze uroczystości związane ze złożeniem wiązanek pod obeliskiem upamiętniającym ofiary walk niepodległościowych z terenów Gminy Przecław odbyły się na rynku w Przecławiu. Nasza szkołę reprezentował poczet sztandarowy wraz z delegacją do złożenia wiązanki w następującym składzie: Julia Występek, Martyna Ozimek, Marlena Ozimek, Katarzyna Patyk, Milena Gałda, Piotr Żmuda i Konrad Haracz. Uczniom towarzyszyli dyrektorzy w osobach Barbara Kopacz i Mirosław Basara.


Apel z okazji

100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


 Tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały szczególny charakter. Setna rocznica Odzyskania Niepodległości spowodowała chęć jak najlepszego jej uczczenia. Już od początku roku uczniowie brali udział w wielu wydarzeniach przygotowanych w związku z tą ważną datą dla Polski. Były to: konkursy plastyczne, quizy historyczne, marsze niepodległościowe, alfabet patriotyczny, gra terenowa, wycieczki piesze na cmentarz wojenny, rajdy rowerowe do Parku Historycznego BLIZNA, zawody modelarskie i wiele innych.Podsumowaniem tych wszystkich działań szkoły i uczniów była uroczysta akademia, która odbyła się w dniu 9 listopada. Zostało ona przygotowana przez uczniów klasy szóstej i pierwszej oraz chór szkolny. Montaż słowno- muzyczny przypomniał nam wszystkim jaka była historia i droga do odzyskania wolności, kto szczególnie się do niej przyczynił. Prezentacja multimedialna pozwoliła szczególnie młodszym dzieciom zapoznać się z wydarzeniami I wojny światowej, historią powstania Legionów Polskich. Uroku i powagi całej uroczystości dodawali najmłodsi uczniowie, którzy pięknie prezentowali się w biało-czerwonych strojach.Wszyscy uczestnicy z zaciekawieniem wsłuchiwali się w treści przekazywane przez szkolnych artystów. Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Kopacz, która przypomniała, jak ważne znaczenie ma dla nas wolność i co to jest patriotyzm. Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się tym samym w biciu rekordu we wspólnym Jego śpiewaniu. Na zakończenie panie Barbara Muniak i Małgorzata Wszołek wręczyły nagrody za udział w konkursie plastycznym – ilustracja do wiersza „Kto ty jesteś”, a pan Marian Sajdak nagrodził uczniów biorących udział w zawodach modelarskich. Akademię z okazji Święta Niepodległości przygotowały panie: Magdalena Wieczerzak, Barbara Muniak i Lucyna Szczutko. Dekoracje przygotowały panie Jadwiga Brożyna i Agata Borkowska-Gazda.

 ZDJĘCIA


Szkolne Zawody Latawcowe

pn. ,,ORŁY NIEPODLEGŁEJ"

W czwartek 8 listopada na boisku naszej szkoły rozegrano XV już Szkolne Zawody Latawcowe organizowane przez modelarnię szkolną. Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę modele były udekorowane elementami narodowymi. Królowała Biel i Czerwień oraz Orzeł Biały. W zawodach wystartowało 11 zawodników - członków modelarni szkolnej oraz chętnych uczniów, którzy dla uczczenia tej rocznicy samodzielnie wykonali latawce z przygotowanych przez modelarnię zestawów z instrukcją montażu. Po ocenie staranności wykonania konstrukcji oraz grafik upiększających latawce przystąpiono do oceny modeli w locie. Uczniowie z dużym zaangażowaniem regulowali swoje latawce i holowali je wzdłuż boiska (mały wiaterek nie pozwalał na ,,wysokie loty” i trzeba się było solidnie nabiegać). Umożliwiło to ocenę zachowania latawców w locie i dokonanie klasyfikacji zawodników. Wyniki końcowe przedstawił opiekun modelarni p. Marian Sajdak po zakończeniu lotów. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy, słodycze i nagrody rzeczowe –modele szybowców.

ZDJĘCIA


 Alfabet patriotyczny

 

 Uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w ogólnoszkolnym projekcie „Alfabet patriotyczny”, będącym częścią szkolnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Grupy chętnych uczniów, po przydzieleniu konkretnych liter, przygotowały plakaty, zawierające pojęcia patriotyczne oraz tematy z historii Polski. Projekt koordynowały panie Magdalena Wieczerzak i Lucyna Szczutko.

ZDJĘCIA


 

Klasowy konkurs recytatorski klasy III

6 listopada w klasie III odbył się Klasowy Konkurs Recytatorski wierszy o Ojczyźnie. Każdy uczeń deklamował wybrany przez siebie wiersz. Oto wyniki: 

I miejsce: Małgorzata Barnaś, II miejsce – Kacper Kluk, III miejsce – Szymon Wilaszek.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami i słodkościami. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Konkurs przygotowała wychowawczyni klasy Barbara Muniak.

 


Pasowanie na ucznia 2018


ZDJĘCIA


Gotowanie

ZDJĘCIA


 Wielopokoleniowy Marsz Niepodległości

W ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 8 listopada uczniowie klas piątych naszej szkoły wraz z rodzicami i dziadkami wzięli udział w „Wielopokoleniowym Marszu Niepodległościowym”. Miejscem docelowym marszu był Cmentarz Wojenny nr 500 w Białym Borze, który jest miejscem pochówku żołnierzy z okresu I Wojny Światowej, w tym naszych rodaków. Podczas marszu, powiewały czerowno – białe flagi, uczniowie nieśli portrety twórców naszej Niepodległości, uczestnicy śpiewali pieśni patriotyczne. Na cmentarzu odmówiona została modlitwa za tych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach poległych. Przedstawiciele rodziców złożyli wiązankę w imieniu Rady Rodziców. Kulminacyjnym momentem marszu pokoleń było odśpiewanie naszego hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”. Marsz zorganizowały wychowawczynie klas Va i Vb p. Małgorzat Wszołek i p. Anna Basara. Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za udział i wsparcie w marszu pokoleń.

ZDJĘCIA


"Czarodziejskie słowa"

8 listopada 2018 roku uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wraz z nauczycielami wyjechali do Mielca do Samorządowego  Centrum Kultury obejrzeć interesujący i pouczający spektakl teatralny pt. "Czarodziejskie słowa". Dzieci zauważyły, że takie proste ale nie zawsze stosowane przez nas słowa: PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ zmieniły egoistyczną księżniczkę w osobę bardzo wrażliwą i szlachetną. Aktorzy zachęcali, aby je stosować jak najczęściej, a świat stanie się dużo lepszy.

Spektakl przygotował Teatr ARTENES. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Maria Ozimek, Maria Sajdak, Jolanta Borys, Agata Borkowska- Gazda, Barbara Muniak i Justyna Cyran.


100 dobrych uczynków 

To już kolejna inicjatywa Samorządu Uczniowskiego. Postanowiliśmy w nietypowy sposób uczcić 100 - lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. „100 dobrych uczynków na 100-lecie Niepodległości” to akcja, która opierała  się na pomocy innym. Od 5 listopada na holu głównym na tablicy można było zawieszać w formie biało – czerwonych serduszek lub napisać na kartonie wykonane dobre uczynki. Do 11 listopada 2018 r. udało się powiesić 100 pięknych serduszek. Dobre uczynki, jakie spełniały dzieciaki, miały przeróżną formę: pomaganie, dzielenie się i wiele, wiele innych wspaniałych rzeczy. Uczniowie  już wiedzą, że współczesny patriotyzm najlepiej okazywać poprzez konkretne czyny na rzecz innych. Najważniejsze jest to, że dobre uczynki dzieci płynęły prosto z serca i na pewno płynąć będą dalej.


 Złożenie wieńców – Wszystkich Świętych

  Przedstawiciele klasy VI udali się cmentarz wojenny Tuszyma – Biały Bór. Przed zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy. Wieńce zostały wykonane przez klasę szóstą na lekcjach techniki.

ZDJĘCIA


 Wyjście na cmentarz

ZDJĘCIA


Konkurs Recytatorski 

Uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w IV Konkursie Recytatorskim Zanurzać się w ogrody rudej jesieni. Rywalizacja uczniów szkół podstawowych i gimnazjum odbyła się w 29 października 2018 r. w  Domu Kultury w Przecławiu. Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice: Julianna Kopala, Milena Paśko, Natalia Żuchowska, Nicole Szlachetka, Julia Siecińska, Sylwia Sylwet, Martyna Ozimek, Gabriela Mikina, Gabriela Longosz. Za bardzo ekspresyjną interpretację wiersza o jesieni Sylwia Sylwet została wyróżniona. 

Do konkursu uczennice przygotowywały polonistki: pani Ewa Arciszewska i pani Lucyna Szczutko  


 

 

Gazetka dla Niepodległej

 

W październiku biblioteka szkolna ogłosiła konkurs dla klas V - VIII. Uczniowie mogli wykazać się inwencją twórczą projektując gazetkę klasową na temat: 100 lat Niepodległości Polski.

 

Jury w składzie: p. Maria Sajdak, p. Justyna Cyran i p. Ewa Pastuszak wyróżniło gazetki wykonane przez uczniów klasy VI i klasy VII. Nie wszyscy uczniowie zaangażowali się w ich wykonanie, dlatego nagrody otrzymali:

 

w klasie VI: Weronika Bigos, Julia Kozioł, Milena Kulig, Kornelia Żołądź, Jakub Matera, Karol Puzio, Kacper Kopera, Dominik Kurgan i Szymon Rzeszutek.

 

w klasie VII: Aleksandra Magda, Julia Kozioł, Agata Torba, Sylwia Sylwet, Julia Występek, Weronika Kowal i Michał Gazda.

 

Dziękujemy uczestnikom wszystkich konkursów i zapraszamy na kolejne do Biblioteki Szkolnej.

 

   

 

                                                                                                                                          MW


Finały  Ogólnopolskiego Konkursu” Czyste środowisko – czyste powietrze”

Uczennice klasy siódmej – Weronika Kowal i Martyna Ozimek wzięły udział w finałach Ogólnopolskiego Konkursu Czyste środowisko – czyste powietrze”, które odbyły się 26.10.2018 r. w Centrum Kopernika w Warszawie. Dziewczyny wykonywały zadania, w których musiały się wykazać znajomością z zakresu wiedzy o smogu. Nagrodą było również zwiedzanie Centrum Kopernika.

Na zakończenie uczennice odwiedziły również Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego i mieszczące się tam ogrody. Dziewczynom gratulujemy zdobycia tytułu półfinalisty. Opiekę nad grupą sprawowała pani Lucyna Szczutko.

ZDJĘCIA


Wycieczka do Warszawy

 

24 października klasy: IV, Va i VI uczestniczyły w wycieczce do Warszawy, która wpisywała się w działania szkoły związane z obchodami stulecia niepodległości Polski. Zwiedzanie stolicy z jej historycznymi miejscami pozwoliło uczniom poznać dzieje ojczyzny i jej drogi do niepodległości. W planie wycieczki znalazły się bowiem najważniejsze zabytki i miejsca: Muzeum Powstania Warszawskiego, Grób Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, Zamek Królewski, Stare Miasto, Łazienki. Przewodnik oprowadzający nas po tych niezwykłych miejscach w ciekawy sposób prezentował najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości. Dzieci mogły uczestniczyć też w zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na zakończenie uczniowie spędzili miłe chwile w Centrum Kopernika, gdzie poznawały najnowszą technikę i zasady fizyki. Opiekunami na wycieczce były panie: Magdalena Wieczerzak, Lucyna Szczutko i Małgorzata Wszołek.

ZDJĘCIA


Spotkanie ze strażakami

W dniach 23 i 25 października 2018 r. w naszej placówce gościli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu. W pierwszym dniu strażacy zaprezentowali sprzęt jaki używają podczas prowadzonych przez nich akcji ratowniczo-gaśniczych.  W dalszej część przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy. W dniu 25 października strażacy nadzorowali próbną ewakuację uczniów naszej szkoły. Nauczyciele przeprowadzili ewakuację uczniów na miejsce zbiorki, zaś strażacy z PSP w Mielcu akcję gaśniczo - ratowniczą. Dziękujemy strażakom za przeprowadzone szkolenie i nadzorowanie próbnej ewakuacji naszej placówki. 

ZDJĘCIA


Akcja charytatywna 

Od 16 października trwała ogłoszona przez Samorząd Uczniowski akcja ,,Zbieramy makulaturę”. Zadaniem uczniów, rodziców, pracowników szkoły było przyniesienie do szkoły makulatury.  Z każdym dniem sterta gazet, papierów, kartonu, książek rosła. 5 listopada pan Jerzy M. odwiózł makulaturę do skupu. Po zważeniu okazało się, że uzbieraliśmy 800 kg tego surowca. Uzyskane pieniądze w kwocie 80 zł zostały przekazane na potrzeby misyjne - m.in. budowa studni. Dziękujemy wszystkim, którzy okazali swoje dobre serce, aby pomóc dzieciom w dalekich afrykańskich krajach. Nad całością akcji czuwali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego. 


WRZESIEŃ  1939 – PAMIĘTAMY

 Z okazji 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej klasy VI i VII przygotowały wystawę upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia.

Klasa VI odwiedziła także cmentarz wojenny Tuszyma – Biały Bór. Odbyła się lekcja historii, podczas której zostały przypomniane losy Tuszymy i okolic podczas I wojny światowej. Omówione zostały także okoliczności agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r. Uczniowie zapalili znicze, aby upamiętnić poległych podczas obu wojen światowych. Lekcję przygotowały p. Magdalena Wieczerzak i p. Lucyna Szczutko.

ZDJĘCIA


Niepodległościowy Rajd Rowerowy klas V

W roku obchodów 100  rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości  11 października 2018 odbył się Niepodległościowy Rajd Rowerowy Klas V do Parku Historycznego w Bliznie. W drodze  powiewały biało-czerwone flagi, którymi uczniowie przyozdobili swoje pojazdy rowerowe. Flagi powstały na zajęciach plastycznych i technicznych prowadzonych przez Panią Jolantę Borys. Podczas pobytu uczniowie poznali historię powstania niemieckiego poligonu broni rakietowej V1 i V2, oraz powody, które wpłynęły na jego lokalizację w pobliskiej Bliznie. Uczestnicy z zainteresowaniem oglądali znajdujący się na placu parku pojazd bojowy, samolot AB-2, makiety broni V1 i V2 w skali 1:1. Uczniowie oglądnęli również zebrane pamiątki i eksponaty zgromadzone w muzeum. Wśród nich znajduje się makieta obozu pracy w Pustkowie i makieta rampy startowej VI, które zostały wykonane przez uczniów naszej szkoły. Po zakończeniu zwiedzania Parku delegacja uczniów przekazała na ręce pani przewodnik plakat ilustrujący trzech "ojców" naszej Niepodległości. Oprócz walorów historycznych uczestnicy poznali walory rekreacyjne, którymi dysponuje Park Historyczny. Na boisku uczniowie grali w piłkę, przeciągali i skakali przez linę. Po wysiłku fizycznym uczniowie udali się na gorący posiłek z grilla. Dziękujemy rodzicom klas V, którzy uczestniczyli w Rajdzie tj. Czesławie Żuchowskiej, Joannie Szlachetce, Małgorzacie Moskal, Barbarze Cichońskiej oraz Marcie i Januszowi Jemiołom. Nad częścią techniczną rajdu czuwali Panowie Andrzej Krauz i Eugeniusz Wszołek. Organizatorami Rajdu Niepodległościowego klas V były  wychowawczynie panie :Małgorzata Wszołek i Anna Basara.

zdjęcia


Akademia z okazji Dnia Nauczyciela

 12 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W  uroczystości wzięli udział nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie. W części artystycznej  uczniowie z klasy V b oraz  klasy III pod kierunkiem pani Barbary Muniak przygotowali dla swoich pedagogów i pracowników szkoły artystyczną ucztę, zabarwioną dużą dawką humoru. Odtworzyli - słowem, gestem i piosenką – klimat szkolnego życia. Przekazali najlepsze życzenia wyrażając w nich  wdzięczność za codzienną pracę, troskę i poświęcenie. Na zakończenie części artystycznej uczniowie obdarowali swoich pedagogów i pracowników szkoły kwiatami. W tym uroczystym dniu Dyrektor Szkoły Mirosław Basara złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękował za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczył Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły.

ZDJĘCIA


Wybory przewodniczącego SU

 16 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą, która trwała cały tydzień. Kandydaci zaprezentowali swoje programy w postaci ciekawych i oryginalnych plakatów. Następnie przeprowadzono głosowanie pod czujnym nadzorem  Komisji Wyborczej.  W wyniku demokratycznych wyborów wyłoniono skład Samorządu Uczniowskiego.  Przewodniczącym na rok szkolny 2018/201 został Wiktor Halisz. Pomagać mu będą : Magdalena Żmuda, Piotr Żmuda  i Dominika Torba. Wybranym uczniom gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz społeczności szkolnej. Nad całością czuwali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: p. Marian Sajdak i p. Barbara Muniak.

ZDJĘCIA


 Zawody piłki nożnej 

W dniach 8 i 9 października zespoły piłkarskie naszej szkoły wzięły udział w rozgrywkach gminnych. W kategorii klas IV-VI dziewczęta zajęły miejsce III, zespół chłopców miejsce II, w kategorii klas VII - VIII zespół A chłopców zajął miejsce II, a zespół B miejsce V.


Podsumowanie projektu

,,Z jednego krańca Puszczy Sandomierskiej na drugi, ale zawsze Lasowiacy"

oraz otwarcie Przedszkola w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Tuszymie 

W piątek 5 października 2018 r. w naszej szkole odbyło się doniosła uroczystość, na którym dokonano uroczystego otwarcia Przedszkola w Tuszymie oraz podsumowano projekt "Z jednego krańca Puszczy Sandomierskiej na drugi, ale zawsze Lasowiacy".

Na uroczystości gościli przedstawiciele władz Gminy Przecław w osobach: Burmistrza Przecławia Pana Ryszarda Wolanina, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Przecławiu Pana Zenona Krawczyka, Sekretarza Gminy Przecław Pana Janusza Karkowskiego, skarbnika Gminy Przecław Pani Joanny Krzempek, dyrektora wydziału Oświatowo –Ekonomicznego UM w Przecławiu pani Anny Bogdan, dyrektorów placówek oświatowych Gminy Przecław, Prezesa Stowarzyszenia „Razem dla Tuszymy” Pani Agnieszki Pogody, Sołtysa Sołectwa Tuszyma Pana Ryszarda Brzozowskiego, Przewodniczącej Rady Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tuszymie Pani Anny Szlachetki, rodziców uczniów i dzieci przedszkolnych, mieszkańców Tuszymy, którzy zostali wysiedleni z Machowa i „znaleźli swoją Małą Ojczyznę” na gościnnej przecławskiej ziemi .

Specjalnym gościem spotkania była pani Dorota Kozioł, urodzona w Tarnobrzegu (Machowie) poetka, malarka, dziennikarka, autorka wielu książek i artykułów dla dzieci.

Uroczystość otworzyli: dyrektor ZSP w Tuszymie pan Mirosław Basara wraz  z wicedyrektorem szkoły panią Barbarą Kopacz  oraz panią Agnieszką Pogodą. Po powitaniu wszystkich uczestników uroczystości  uczniowie szkoły i dzieci przedszkolne zaprezentowały się w programie artystycznym o charakterze ludowym.

Nasi mali artyści zebrali wiele braw i usłyszeli wiele ciepłych słów. Z okazji otwarcia przedszkola otrzymali liczne prezenty od zaproszonych gości, Następnie uczennice klasy V opowiedziały o projekcie realizowanym wspólnie przez stowarzyszenie i szkołę.

 Głównym zadaniem projektu było zebranie materiałów dotyczących tradycji lasowiackich we wsi Tuszyma poprzez: przeprowadzanie wywiadów ze starszymi osobami, zbieranie zdjęć, uczestnictwo w warsztatach bibułkarskich, haftu lasowiackiego i kulinarnych prowadzonych przez członkinie stowarzyszenia, w których brali udział uczniowie, nauczyciel i rodzice.

W szkole odbywały się i trwają nadal zajęcia, na których dzieci poznają pieśni i tańce lasowiackie. Starsi uczniowie gromadzili materiały dotyczące tradycji, tworzyli słowniki gwary lasowiackiej, młodsi wykonywali plakaty prezentujące zwyczaje i stroje lasowiackie, brali udział w konkursach. Wszystkie te działania miały na celu utrwalenie zanikających tradycji naszej miejscowości ustrzeżenie od zapomnienia pięknych zwyczajów, tańców, przyśpiewek i pokazanie, że młodzież potrafi uszanować folklor i odtwarzać go na nowo.

W dalszej części zaprezentował się zespół „Lesioki” prowadzony przez panią Jadwigę Brożynę.

Wszystkich oczarowały stroje lasowiackie, w których prezentował się Sołtys Tuszymy Pan Ryszard Brzozowski oraz występujące na scenie dzieci. Zakup strojów lasowiackich możliwy był dzięki wsparciu Urządu Gminy Przecław, Sołectwu Tuszyma, Nadleśnictwa Tuszyma i Rada Rodziców.

Po części artystycznej gospodarz Gminy Pan Burmistrz Ryszard Wolanin w asyście Przewodniczącego Rady Miejskiej Zenona Krawczyka dokonali otwarcia Przedszkola w Tuszymie przecinając biało-czerwoną wstęgę. Goście mogli oglądnąć pomieszczenia przedszkolne oraz obejrzeć wystawę poświęconą realizowanemu projektowi. Mieszkańcy przesiedleni z Machowa do Tuszymy nie kryli wzruszenia z możliwości udziału w uroczystości, obejrzenie pięknej wystawy oraz spotkania się „Machowiaków”. 

Po uroczystości zaproszeni goście zasiedli do wspólnej biesiady przy regionalnym stole. Potrawy przygotowały członkinie Stowarzyszenia „Razem dla Tuszymy”.

Nad częścią artystyczną i organizacyjną pracowały panie: Jadwiga Drożyna, Agata Borkowska – Gazda, Lucyna Szczutko, Barbara Kopacz,

Tańce zaprezentowane przez dzieci przedszkolne przygotowały wychowawczynie oddziałów przedszkolnych Panie: Ewa Pastuszak, Ewa Jaworska-Markulis, Monika Lwowska, Joanna Borys i Jadwiga Brożyna.

Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie.

 Zdjęcia


 

Wyjazd do kina klasy VII I VIII

 

 

 

W dniu 18.09.2018 r. odbył się wyjazd  klas VII I VIII  do   kina Cinema 3D w Mielcu. W ramach edukacji patriotycznej i obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie oglądnęli film „ Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Opiekę nad uczniami sprawowali p. Magdalena Wieczerzak, p. Ewa Arciszewska i p. Marian Sajdak.


 

 

Wycieczka do Parku Historycznego BLIZNA

 19 września 2018 roku odbył się wyjazd edukacyjny uczniów kl. I – III naszej szkoły do Parku Historycznego Blizna pod kierunkiem pań: Marii Ozimek, Marii Sajdak, Jolanty Borys, Barbary Kopacz, Agaty Borkowskiej- Gazdy i Barbary Muniak. Na środku placu ustawiono 14 m. makietę niemieckiej rakiety V-2, która była główną atrakcją dla uczestników wycieczki.Dużą frajdę stanowił także samolot Antonow An-2, gdyż uczniowie mogli wejść do środka i zasiąść za sterami. Z opowiadań przewodnika dzieci poznały historię dawnego poligonu niemieckiego. Oglądali film z prób startu rakiety V-2. Obejrzeli eksponaty związane z II wojną światową, zgromadzone na wolnym powietrzu oraz w dawnym baraku obozowym.W Parku Historycznym zobaczyliśmy odnalezione w okolicach Blizny części rakiet, bomb, pocisków oraz inne pozostałości po walkach w 1944 r. W budynku dawnego baraku zgromadzono także stare naczynia, broń, narzędzia fryzjerskie, dowody osobiste, fotografie z okresu II wojny światowej. Uczniowie obejrzeli również zrekonstruowane baraki, fragmenty wojskowych umocnień i fortyfikacji.

Zwieńczeniem wycieczki było ognisko integracyjne. Wszyscy miło spędzili czas. Tę wyprawę z pewnością będziemy wspominać  i jesteśmy przekonani, że jeszcze nie raz tam wrócimy. To była bardzo ważna lekcja wychowania patriotycznego.


Spotkanie z Policjantem

12 września odbyło się spotkanie uczniów klas I - III z policjantami Posterunku Policji w Przecławiu. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły” oraz praktyczna nauka przechodzenia przez jezdnię. Pan dzielnicowy  przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe oraz przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. 


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Są daty, które wpisują się w historię szkoły w sposób szczególny. Taką datą jest 1 września 2018 r. z tym dniem nasza szkoła została przekształcona w Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tuszymie, w którego skład wchodzą Przedszkole w Tuszymie i Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie. 3 września b.r. w obecności władz Gminy Przecław na czele z Burmistrzem Przecławia Ryszardem Wolaninem, sekretarzem Gminy Panem Januszem Krakowskiem nastąpiła uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019. Zebranych gości, nauczycieli, uczniów i rodziców powitał Pan Mirosław Basara, któremu Burmistrz Przecławia Ryszard Wolanin wręczył nominację na dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszymie. Mirosław Basara w szczególny sposób przywitał nowych członków społeczności szkolnej Tuszymy tj.  dzieci przedszkolne, nowych uczniów i nowych nauczycieli. Wicedyrektor szkoły Pani Barbara Kopacz przedstawiła najważniejsze informację dotyczące organizacji pracy szkoły. Po uroczystości uczniowie i dzieci przedszkolne spotkały się z wychowawcami klas i oddziałów.