Rok szkolny 2018/2019


Apel z okazji

100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 Tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały szczególny charakter. Setna rocznica Odzyskania Niepodległości spowodowała chęć jak najlepszego jej uczczenia. Już od początku roku uczniowie brali udział w wielu wydarzeniach przygotowanych w związku z tą ważną datą dla Polski. Były to: konkursy plastyczne, quizy historyczne, marsze niepodległościowe, alfabet patriotyczny, gra terenowa, wycieczki piesze na cmentarz wojenny, rajdy rowerowe do Parku Historycznego BLIZNA, zawody modelarskie i wiele innych.Podsumowaniem tych wszystkich działań szkoły i uczniów była uroczysta akademia, która odbyła się w dniu 9 listopada. Zostało ona przygotowana przez uczniów klasy szóstej i pierwszej oraz chór szkolny. Montaż słowno- muzyczny przypomniał nam wszystkim jaka była historia i droga do odzyskania wolności, kto szczególnie się do niej przyczynił. Prezentacja multimedialna pozwoliła szczególnie młodszym dzieciom zapoznać się z wydarzeniami I wojny światowej, historią powstania Legionów Polskich. Uroku i powagi całej uroczystości dodawali najmłodsi uczniowie, którzy pięknie prezentowali się w biało-czerwonych strojach.Wszyscy uczestnicy z zaciekawieniem wsłuchiwali się w treści przekazywane przez szkolnych artystów. Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Kopacz, która przypomniała, jak ważne znaczenie ma dla nas wolność i co to jest patriotyzm. Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się tym samym w biciu rekordu we wspólnym Jego śpiewaniu. Na zakończenie panie Barbara Muniak i Małgorzata Wszołek wręczyły nagrody za udział w konkursie plastycznym – ilustracja do wiersza „Kto ty jesteś”, a pan Marian Sajdak nagrodził uczniów biorących udział w zawodach modelarskich. Akademię z okazji Święta Niepodległości przygotowały panie: Magdalena Wieczerzak, Barbara Muniak i Lucyna Szczutko. Dekoracje przygotowały panie Jadwiga Brożyna i Agata Borkowska-Gazda.

 

ZDJĘCIA


Szkolne Zawody Latawcowe

pn. ,,ORŁY NIEPODLEGŁEJ"

W czwartek 8 listopada na boisku naszej szkoły rozegrano XV już Szkolne Zawody Latawcowe organizowane przez modelarnię szkolną. Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę modele były udekorowane elementami narodowymi. Królowała Biel i Czerwień oraz Orzeł Biały. W zawodach wystartowało 11 zawodników - członków modelarni szkolnej oraz chętnych uczniów, którzy dla uczczenia tej rocznicy samodzielnie wykonali latawce z przygotowanych przez modelarnię zestawów z instrukcją montażu. Po ocenie staranności wykonania konstrukcji oraz grafik upiększających latawce przystąpiono do oceny modeli w locie. Uczniowie z dużym zaangażowaniem regulowali swoje latawce i holowali je wzdłuż boiska (mały wiaterek nie pozwalał na ,,wysokie loty” i trzeba się było solidnie nabiegać). Umożliwiło to ocenę zachowania latawców w locie i dokonanie klasyfikacji zawodników. Wyniki końcowe przedstawił opiekun modelarni p. Marian Sajdak po zakończeniu lotów. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy, słodycze i nagrody rzeczowe –modele szybowców.

ZDJĘCIA


Wielopokoleniowy Marsz Niepodległości

W ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 8 listopada uczniowie klas piątych naszej szkoły wraz z rodzicami i dziadkami wzięli udział w „Wielopokoleniowym Marszu Niepodległościowym”. Miejscem docelowym marszu był Cmentarz Wojenny nr 500 w Białym Borze, który jest miejscem pochówku żołnierzy z okresu I Wojny Światowej, w tym naszych rodaków. Podczas marszu, powiewały czerowno – białe flagi, uczniowie nieśli portrety twórców naszej Niepodległości, uczestnicy śpiewali pieśni patriotyczne. Na cmentarzu odmówiona została modlitwa za tych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach poległych. Przedstawiciele rodziców złożyli wiązankę w imieniu Rady Rodziców. Kulminacyjnym momentem marszu pokoleń było odśpiewanie naszego hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”. Marsz zorganizowały wychowawczynie klas Va i Vb p. Małgorzat Wszołek i p. Anna Basara. Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za udział i wsparcie w marszu pokoleń.

ZDJĘCIA


Finały  Ogólnopolskiego Konkursu” Czyste środowisko – czyste powietrze”

Uczennice klasy siódmej – Weronika Kowal i Martyna Ozimek wzięły udział w finałach Ogólnopolskiego Konkursu Czyste środowisko – czyste powietrze”, które odbyły się 26.10.2018 r. w Centrum Kopernika w Warszawie. Dziewczyny wykonywały zadania, w których musiały się wykazać znajomością z zakresu wiedzy o smogu. Nagrodą było również zwiedzanie Centrum Kopernika.

Na zakończenie uczennice odwiedziły również Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego i mieszczące się tam ogrody. Dziewczynom gratulujemy zdobycia tytułu półfinalisty. Opiekę nad grupą sprawowała pani Lucyna Szczutko.

ZDJĘCIA


Wycieczka do Warszawy

 24 października klasy: IV, Va i VI uczestniczyły w wycieczce do Warszawy, która wpisywała się w działania szkoły związane z obchodami stulecia niepodległości Polski. Zwiedzanie stolicy z jej historycznymi miejscami pozwoliło uczniom poznać dzieje ojczyzny i jej drogi do niepodległości. W planie wycieczki znalazły się bowiem najważniejsze zabytki i miejsca: Muzeum Powstania Warszawskiego, Grób Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, Zamek Królewski, Stare Miasto, Łazienki. Przewodnik oprowadzający nas po tych niezwykłych miejscach w ciekawy sposób prezentował najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości. Dzieci mogły uczestniczyć też w zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na zakończenie uczniowie spędzili miłe chwile w Centrum Kopernika, gdzie poznawały najnowszą technikę i zasady fizyki. Opiekunami na wycieczce były panie: Magdalena Wieczerzak, Lucyna Szczutko i Małgorzata Wszołek.

ZDJĘCIA


Spotkanie ze strażakami

ZDJĘCIA


WRZESIEŃ  1939 – PAMIĘTAMY

 Z okazji 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej klasy VI i VII przygotowały wystawę upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia.

Klasa VI odwiedziła także cmentarz wojenny Tuszyma – Biały Bór. Odbyła się lekcja historii, podczas której zostały przypomniane losy Tuszymy i okolic podczas I wojny światowej. Omówione zostały także okoliczności agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r. Uczniowie zapalili znicze, aby upamiętnić poległych podczas obu wojen światowych. Lekcję przygotowały p. Magdalena Wieczerzak i p. Lucyna Szczutko.

ZDJĘCIA


Niepodległościowy Rajd Rowerowy klas V

W roku obchodów 100  rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości  11 października 2018 odbył się Niepodległościowy Rajd Rowerowy Klas V do Parku Historycznego w Bliznie. W drodze  powiewały biało-czerwone flagi, którymi uczniowie przyozdobili swoje pojazdy rowerowe. Flagi powstały na zajęciach plastycznych i technicznych prowadzonych przez Panią Jolantę Borys. Podczas pobytu uczniowie poznali historię powstania niemieckiego poligonu broni rakietowej V1 i V2, oraz powody, które wpłynęły na jego lokalizację w pobliskiej Bliznie. Uczestnicy z zainteresowaniem oglądali znajdujący się na placu parku pojazd bojowy, samolot AB-2, makiety broni V1 i V2 w skali 1:1. Uczniowie oglądnęli również zebrane pamiątki i eksponaty zgromadzone w muzeum. Wśród nich znajduje się makieta obozu pracy w Pustkowie i makieta rampy startowej VI, które zostały wykonane przez uczniów naszej szkoły. Po zakończeniu zwiedzania Parku delegacja uczniów przekazała na ręce pani przewodnik plakat ilustrujący trzech "ojców" naszej Niepodległości. Oprócz walorów historycznych uczestnicy poznali walory rekreacyjne, którymi dysponuje Park Historyczny. Na boisku uczniowie grali w piłkę, przeciągali i skakali przez linę. Po wysiłku fizycznym uczniowie udali się na gorący posiłek z grilla. Dziękujemy rodzicom klas V, którzy uczestniczyli w Rajdzie tj. Czesławie Żuchowskiej, Joannie Szlachetce, Małgorzacie Moskal, Barbarze Cichońskiej oraz Marcie i Januszowi Jemiołom. Nad częścią techniczną rajdu czuwali Panowie Andrzej Krauz i Eugeniusz Wszołek. Organizatorami Rajdu Niepodległościowego klas V były  wychowawczynie panie :Małgorzata Wszołek i Anna Basara.

zdjęcia


Akademia z okazji Dnia Nauczyciela

ZDJĘCIA


Wybory przewodniczącego SU

ZDJĘCIA


 Zawody piłki nożnej 

W dniach 8 i 9 października zespoły piłkarskie naszej szkoły wzięły udział w rozgrywkach gminnych. W kategorii klas IV-VI dziewczęta zajęły miejsce III, zespół chłopców miejsce II, w kategorii klas VII - VIII zespół A chłopców zajął miejsce II, a zespół B miejsce V.


Podsumowanie projektu

,,Z jednego krańca Puszczy Sandomierskiej na drugi, ale zawsze Lasowiacy"

oraz otwarcie Przedszkola w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Tuszymie 

W piątek 5 października 2018 r. w naszej szkole odbyło się doniosła uroczystość, na którym dokonano uroczystego otwarcia Przedszkola w Tuszymie oraz podsumowano projekt "Z jednego krańca Puszczy Sandomierskiej na drugi, ale zawsze Lasowiacy".

Na uroczystości gościli przedstawiciele władz Gminy Przecław w osobach: Burmistrza Przecławia Pana Ryszarda Wolanina, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Przecławiu Pana Zenona Krawczyka, Sekretarza Gminy Przecław Pana Janusza Karkowskiego, skarbnika Gminy Przecław Pani Joanny Krzempek, dyrektora wydziału Oświatowo –Ekonomicznego UM w Przecławiu pani Anny Bogdan, dyrektorów placówek oświatowych Gminy Przecław, Prezesa Stowarzyszenia „Razem dla Tuszymy” Pani Agnieszki Pogody, Sołtysa Sołectwa Tuszyma Pana Ryszarda Brzozowskiego, Przewodniczącej Rady Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tuszymie Pani Anny Szlachetki, rodziców uczniów i dzieci przedszkolnych, mieszkańców Tuszymy, którzy zostali wysiedleni z Machowa i „znaleźli swoją Małą Ojczyznę” na gościnnej przecławskiej ziemi .

Specjalnym gościem spotkania była pani Dorota Kozioł, urodzona w Tarnobrzegu (Machowie) poetka, malarka, dziennikarka, autorka wielu książek i artykułów dla dzieci.

Uroczystość otworzyli: dyrektor ZSP w Tuszymie pan Mirosław Basara wraz  z wicedyrektorem szkoły panią Barbarą Kopacz  oraz panią Agnieszką Pogodą. Po powitaniu wszystkich uczestników uroczystości  uczniowie szkoły i dzieci przedszkolne zaprezentowały się w programie artystycznym o charakterze ludowym.

Nasi mali artyści zebrali wiele braw i usłyszeli wiele ciepłych słów. Z okazji otwarcia przedszkola otrzymali liczne prezenty od zaproszonych gości, Następnie uczennice klasy V opowiedziały o projekcie realizowanym wspólnie przez stowarzyszenie i szkołę.

 Głównym zadaniem projektu było zebranie materiałów dotyczących tradycji lasowiackich we wsi Tuszyma poprzez: przeprowadzanie wywiadów ze starszymi osobami, zbieranie zdjęć, uczestnictwo w warsztatach bibułkarskich, haftu lasowiackiego i kulinarnych prowadzonych przez członkinie stowarzyszenia, w których brali udział uczniowie, nauczyciel i rodzice.

W szkole odbywały się i trwają nadal zajęcia, na których dzieci poznają pieśni i tańce lasowiackie. Starsi uczniowie gromadzili materiały dotyczące tradycji, tworzyli słowniki gwary lasowiackiej, młodsi wykonywali plakaty prezentujące zwyczaje i stroje lasowiackie, brali udział w konkursach. Wszystkie te działania miały na celu utrwalenie zanikających tradycji naszej miejscowości ustrzeżenie od zapomnienia pięknych zwyczajów, tańców, przyśpiewek i pokazanie, że młodzież potrafi uszanować folklor i odtwarzać go na nowo.

W dalszej części zaprezentował się zespół „Lesioki” prowadzony przez panią Jadwigę Brożynę.

Wszystkich oczarowały stroje lasowiackie, w których prezentował się Sołtys Tuszymy Pan Ryszard Brzozowski oraz występujące na scenie dzieci. Zakup strojów lasowiackich możliwy był dzięki wsparciu Urządu Gminy Przecław, Sołectwu Tuszyma, Nadleśnictwa Tuszyma i Rada Rodziców.

Po części artystycznej gospodarz Gminy Pan Burmistrz Ryszard Wolanin w asyście Przewodniczącego Rady Miejskiej Zenona Krawczyka dokonali otwarcia Przedszkola w Tuszymie przecinając biało-czerwoną wstęgę. Goście mogli oglądnąć pomieszczenia przedszkolne oraz obejrzeć wystawę poświęconą realizowanemu projektowi. Mieszkańcy przesiedleni z Machowa do Tuszymy nie kryli wzruszenia z możliwości udziału w uroczystości, obejrzenie pięknej wystawy oraz spotkania się „Machowiaków”. 

Po uroczystości zaproszeni goście zasiedli do wspólnej biesiady przy regionalnym stole. Potrawy przygotowały członkinie Stowarzyszenia „Razem dla Tuszymy”.

Nad częścią artystyczną i organizacyjną pracowały panie: Jadwiga Drożyna, Agata Borkowska – Gazda, Lucyna Szczutko, Barbara Kopacz,

Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie.

 Zdjęcia


 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Są daty, które wpisują się w historię szkoły w sposób szczególny. Taką datą jest 1 września 2018 r. z tym dniem nasza szkoła została przekształcona w Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tuszymie, w którego skład wchodzą Przedszkole w Tuszymie i Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie. 3 września b.r. w obecności władz Gminy Przecław na czele z Burmistrzem Przecławia Ryszardem Wolaninem, sekretarzem Gminy Panem Januszem Krakowskiem nastąpiła uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019. Zebranych gości, nauczycieli, uczniów i rodziców powitał Pan Mirosław Basara, któremu Burmistrz Przecławia Ryszard Wolanin wręczył nominację na dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszymie. Mirosław Basara w szczególny sposób przywitał nowych członków społeczności szkolnej Tuszymy tj.  dzieci przedszkolne, nowych uczniów i nowych nauczycieli. Wicedyrektor szkoły Pani Barbara Kopacz przedstawiła najważniejsze informację dotyczące organizacji pracy szkoły. Po uroczystości uczniowie i dzieci przedszkolne spotkały się z wychowawcami klas i oddziałów.