Rok szkolny 2017/2018

Egzamin na kartę rowerową

W dniu 30.05.2018r w naszej szkole odbył się egzamin na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpiło 36 uczniów z klas czwartych. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwał policjant z Komisariatu Policji w Przecławiu. Wszyscy uczniowie pozytywnie zdali egzamin. Do egzaminu uczniów przygotowywała pani Jolanta Borys. Gratulujemy wszystkim nowym rowerzystom i życzymy bezpiecznego korzystania z drogi.


 Spotkanie z misjonarzem

ze Zgromadzenia Ojców Białych

Zdjęcia


Sukces uczniów kl VI

28 maja uczniowie klasy VI: Julia Kozioł, Sylwia Sylwet, Dawid Ziomek zajęli I miejsce w Gminnym Maratonie Ekologiczno-Ortograficznym.

Uczniom i opiekunom: pani Małgorzacie Wszołek i Lucynie Szczutko gratulujemy!

ZDJĘCIA


Przypomnienie

  Przypominamy, że zgodnie z wcześniejszą informacją dzień:   

1 czerwca 2018r. (piątek - po Bożym Ciele)

 jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć dydaktycznych na zasadach podanych poniżej.


 

Festyn Rodzinny 2018

ZDJĘCIA


Projekt edukacyjny IPN „Kamienie Pamięci - ,,Nieznany bohater niepodległości"

 Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej im.  kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie, a szczególnie uczennice: Magdalena Surdel, Gabriela Rzeszutek, Emilia Karkut, Milena  Gawryś, Marlena Gawryś, Milena Gałda, Dominika Bąba pod opieką nauczyciela historii-mgr Aleksandry Wolak brali udział w projekcie edukacyjnym IPN "Kamienie Pamięci". Uczniowie mieli za zadanie odnalezienie nieznanego bohatera Niepodległości. Po wizycie w Muzeum Regionalnym - Pałacyk Oborskich w Mielcu taki bohater został wybrany i jest nim wielki patriota, społecznik, inżynier-Andrzej Kędzior (1951-1938). Finał projektu został zorganizowany przez IPN w dniach 23.-24.05.2018. w Krakowie.

Przedstawicielki klasy VII: Magdalena Surdel, Gabriela Rzeszutek, Emilia Karkut, Milena  Gawryś i Dominika Bąba prezentowały szkołę podczas gali finałowej projektu "Kamieni Pamięci".

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu.

ZDJĘCIA

WIECZÓR NIEPODLEGŁOŚCIOWY


 GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS V

24 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej w Przecławiu odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas V "Master of English". Naszą szkołę reprezentowały: Weronika Bigos, Olivia Sobuś i Kornelia Żołądź. Głównym celem konkursu było doskonalenie umiejętności językowych oraz promowanie uczniów ze szczególnymi uzdolnieniami lingwistycznymi W konkursie wzięło udział 21 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Przecław. 

Konkurs zakończył się sukcesem Olivii Sobuś, która zajęła II miejsce,  oraz Weroniki Bigos, która otrzymała wyróżnienie

Gratulujemy!

Uczennice do konkursu przygotowała p. Magdalena Wieczerzak. 

MW


Herbertowskie uniesienia

                 W dniu 11 maja, to jest piątek, dwie uczennice z klasy VII: Gabiela Mikina i Katarzyna Patyk reprezentowały naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Nike, która się waha” poświęconym twórczości Zbigniewa Herberta w 20. rocznicę śmierci. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z Mielca i powiatu. Konkurs zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu, przy ul. Biernackiego.

Gabriela Mikina zajęła III miejsce w kategorii II, czyli uczniów klas VII i gimnazjum. Dziewczęta pokazały swoje aktorskie możliwości, wzruszały interpretacją głosową.  Gratulujemy sukcesu. Uczennice przygotowała p. Lucyna Augustyn.

 


Akademia z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja

W dniu 27.04.2018 r. odbyła się akademia z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja. Uroczystość przygotowała klasa V prezentując montaż słowno - muzyczny. Następnie odbył się szkolny konkurs poezji patriotycznej, w której brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły uwzględniając również najmłodszych przedszkolaków. Uroczystość przegotowały panie: Lucyna Szczutko, Magdalena Wieczerzak, Dorota Kurgan, Monika Lwowska.

ZDJĘCIA


Wywiadówka kwietniowa

 W dniu 25.04.2018r.  (środa) o godz. 17.00 odbędzie się  w naszej szkole kolejne w tym roku szkolnym spotkanie wywiadowcze. 

   ZAPRASZAMY SERDECZNIE WSZYSTKICH RODZICÓW!


 IV GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY KLAS III ,,MAMY RADY NA ODPADY"

     24 kwietnia w  szkole  w Przecławiu odbył się   IV Gminny Konkurs Ekologiczny klas III „Mamy rady na odpady”. Organizatorami spotkania była Gmina Przecław i SP Przecław. Celem  imprezy była integracja środowisk  szkolnych Gminy Przecław oraz  kształtowanie świadomości i postaw proekologicznych   zmierzających do propagowania idei segregacji odpadów. Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Przecławia p. Ryszard Wolanin.

     Do konkursu przystąpiły  trzyosobowe drużyny szkół podstawowych Gminy Przecław. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwali zaproszeni goście: p. Renata Ozimek dyrektor Wydziału Podatków, Opłat i Gospodarki Odpadami,  p. Anna Bogdan zastępca dyrektora Wydziału Oświatowo - Ekonomicznego, p. Izabela Staroń – Prus  przedstawiciel DEZAKO oraz p. Małgorzata Nicpoń dyrektor SP Przecław. W pierwszej części spotkania uczniowie klasy III a przedstawili  ekologiczną scenkę „Segregujesz to zyskujesz” oraz krótki serwis informacyjny nt. historii śmieci. 

    W czasie trwania konkursu uczniowie klas III wykonywali rozmaite zadania, które wymagały dużej wiedzy ekologicznej, kreatywności i pracowitości. W klasyfikacji końcowej reprezentanci naszej szkoły: Klara Wilczyńska, Szymon Wąchadło, Karol Torba uzyskali 44 punkty, co dało im II miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu  otrzymali  nagrody  i dyplomy ufundowane przez Spółkę Dezako oraz Burmistrza Przecławia.  Do konkursu uczniów przygotowała p. Barbara Muniak.


Finał Powiatowego Konkursu Czytelniczego

     22 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu, przy ulicy Biernackiego odbył się finał Powiatowego Konkursu Czytelniczego, do którego zakwalifikowały się dwie uczennice klasy VII Szkoły Podstawowej w Tuszymie: Patrycja Kużdżał i Gabriela Longosz. Do I etapu konkursu przystąpiło 8 osób. Ich zadaniem było przeczytanie trzech książek o tematyce młodzieżowej i rozwiązanie testu. Na II etapie należało przygotować prezentację kolejnej książki oraz znać treść następnych dwóch lektur.

    Opiekunem uczennic była p. Lucyna Augustyn


SZKOLNY KONKURS WIEDZY „HISTORIA POLSKI A PATRIOTYZM”

W maju 2018 r., w ramach szkolnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, odbył się konkurs wiedzy „Historia Polski a patriotyzm”. Wzięło w nim udział 94 uczniów z klas 4-7. Pytania miały charakter zarówno otwarty, jak i zamknięty. Dotyczyły symboli i świąt narodowych , słynnych Polaków , podstawowych faktów z historii Polski oraz ustroju III Rzeczpospolitej. Konkurs przeprowadziła p. Magdalena Wieczerzak.

Wyniki :

1 miejsce: Piotr Żmuda kl. VI

2 miejsce : Dominika Torba kl. IV b

3 miejsce: Olga Krupa kl. VI

Wyróżnienia:

Michał Gazda kl. VI

Jakub Matera kl. V

Martyna Ozimek kl. VI

Olivia Sobuś kl. V

MW


 Marsz ekologiczny

ZDJĘCIA


Wycieczka klas V i VI do Krakowa

 W dniu 17 kwietnia 2018 r. odbyła się wycieczka klas V i VI do Krakowa. Głównym celem było Wzgórze Wawelskie. Uczniowie zwiedzili Katedrę Wawelską, zeszli do krypt, wspięli się na wieżę, aby dotknąć Dzwon Zygmunta. Kolejnym punktem wycieczki był Zamek Wawelski. Mogliśmy podziwiać przede wszystkim przepiękny renesansowy dziedziniec i krużganki oraz zwiedzić Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Wizytę w Krakowie zakończyliśmy spacerem po Rynku oraz wizytą w Kościele Mariackim, gdzie podziwialiśmy Ołtarz Wita Stwosza.

Opiekę nad uczniami sprawowali p. Magdalena Wieczerzak, p. Halina Surman, p. Lucyna Szczutko i ks. Sławomir Czub.

ZDJĘCIA


PROGRAM PROFILAKTYCZNY „ZAWSZE RAZEM”

   W kwietniu odbyło się spotkanie z higienistką szkolną – panią Janiną Darłak w ramach realizowanego w szkole programu profilaktycznego „Zawsze razem”. W trakcie spotkania uczniowie rozmawiali na temat zdrowego i właściwego odżywiania się, różnych chorobach oraz o tolerancji. Razem z panią Jasią uczniowie  rozmawiali o postawach wobec osób chorych, niepełnosprawnych. Pogadankę uczniowie wysłuchali z wielkim zainteresowaniem, zadawali mnóstwo pytań.  Uwieńczeniem programu był udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez WSES w Rzeszowie. Piękne prace zostały wysłane do organizatorów konkursu. 


  Wycieczka do Krakowa klas czwartych

Uczniowie klas czwartych w ubiegły czwartek tj.12 kwietnia uczestniczyli w wycieczce do Krakowa śladami „Pani Twardowskiej” i „Kajko i Kokosza”. Na początku wzięli udział w warsztatach  w Galerii Malarstwa w Sukiennicach pt. „Zabawa z mistrzami”. Tam pod okiem przewodnika zgłębiali tajniki i sztuczki mistrzów pędzla, oglądali obrazy J. Matejki, J. Chełmońskiego, H. Siemiradzkiego i innych znanych artystów, tworzyli własne kompozycje. Następnie poszukiwali śladów mistrza Twardowskiego na Rynku Głównym, deklamowali balladę A. Mickiewicza. Kolejnym punktem zajęć była wizyta w Muzeum Narodowym na wystawie pt. „Teraz komiks”. Tam dzieci zapoznały się z pierwszymi polskimi komiksami, odszukały bohaterów naszej lektury „ Kajko i Kokosz . Szkoła latania”. Po obiedzie i krótkim odpoczynku na VII piętrze w restauracji Vidok – z pięknym widokiem na Wawel pojechaliśmy do Muzeum Inżynierii Miejskiej na „Wystawę  figur stalowych”, gdzie można było zobaczyć wiele pojazdów i postaci z filmów wykonanych ze złomu. W czasie wycieczki towarzyszyła nam dobra pogoda i humor. Mimo zmęczenia uczniowie aktywnie czerpali wiedzę z każdej wystawy, oglądali wszystkie eksponaty. 

Opiekunami na wycieczce były panie: Anna Basara, Lucyna Szczutko i Magdalena Wieczerzak.

ZDJĘCIA


SUKCES PIOTRA !!

14 kwietnia w Polskim Związku Filatelistów w  Rzeszowie odbyły się półfinały 56. OGÓLNOPOLSKIEGO MŁODZIEŻOWEGO KONKURSU FILATELISTYCZNEGO "Turystyka przemysłowa Górnego Śląska". Naszą szkołę reprezentowali: Piotr Żmuda i Magdalena Żmuda. Celem konkursu było : promowanie polskich znaków pocztowych i Poczty Polskiej, popularyzacja filatelistyki i zdobywanie wiedzy związanej   z tematem konkursu, pogłębianie wiedzy filatelistycznej,  rozwijanie i doskonalenie umiejętności budowy eksponatu filatelistycznego z pozyskanego materiału,  umiejętne korzystanie z katalogu.

Konkurs rozgrywany był w trzech grupach wiekowych: I – grupa wiekowa 6 – 12 lat     II – grupa  wiekowa 13 – 15 lat     III – grupa wiekowa 16 – 20 lat.

 Konkurs przeprowadzany był w formie testów , zadania praktycznego: wykonanie projektu znaczka pocztowego nawiązującego tematycznie do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ,  testu wiedzy tematycznej (test wyboru) , testu wiedzy filatelistycznej (test wyboru), praktycznej umiejętności pracy z katalogiem znaczków (test uzupełniający), wyłonienie najlepszego projektu znaczka pocztowego w każdej grupie wiekowej. 

Kiedy jury ogłosiło wyniki okazało się, że Piotr Żmuda ( kl. VI ) zajął I miejsce, a Magdalena Żmuda ( kl. V) II miejsce. Obydwoje otrzymali tytuł laureata. Ponadto Piotrek będzie reprezentował okręg rzeszowski w finałach w Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie  Filatelistycznym   w Zabrzu. Uczniom gratulujemy. Do konkursu uczniów przygotowała p. Barbara Muniak.


Projekty edukacyjne z historii

Uczniowie klasy VII w tym roku realizowali dwa projekty edukacyjne:

 I  KAMIENIE PAMIĘCI

IX edycja projektu „Kamienie Pamięci” – Nieznany bohater niepodległości 1914–1939 – rok szkolny 2017/2018. Projekt „Kamienie pamięci” służący upamiętnianiu osób – zwyczajnych ludzi, których poświęceniu zawdzięczamy niezawisłość naszego kraju, którzy od krwawej walki na polu bitwy do działania na rzecz społeczności lokalnej przyczynili się do odzyskania niepodległości i budowy II Rzeczypospolitej Polskiej.

II Szkoła dziedzictwa. Działaj.

Projekt edukacyjny popularyzujący postaci historyczne, działające na rzecz lokalnej społeczności, wykorzystując do tego celu metodę dydaktyczną jaką jest film.

Koordynatorkami tych projektów były panie: Aleksandra Wolak i Lucyna Szczutko.

Po przeanalizowaniu wielu materiałów uczniowie wybrali postać Andrzeja Kędziora – człowieka, którego praca przyczyniła się do rozwoju Galicji w okresie międzywojennym, a szczególnie ziemi mieleckiej. W wyniku pracy nad tymi projektami powstała prezentacja (Prezentacja pptx do pobrania), film, uczniowie zorganizowali wystawę, przeprowadzili prelekcje dla swoich kolegów. Zapraszamy do zapoznania się z efektami ich pracy. Składamy szczególne podziękowania pani Celinie Szymańskiej z ZST w Mielcu i panu Krzysztofowi Haptasiowi  pracownikowi Muzeum Regionalnego w Mielcu  z pomoc w realizacji projektu.

ZDJĘCIA


Ekologia w przedszkolu

ZDJĘCIA


 

 INFORMACJA

 Przypominamy rodzicom, że w dniu 12.04.2018r.  (czwartek) w godz. 17.00-18.00 przypada kolejny termin konsultacji nauczycielskich.


Sukces Emilii Dziekan w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym

PANGEA

 Miło nam poinformować, że uczennica klasy V Emilia Dziekan odniosła duży sukces w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym  PANGEA.

 Pangea to Międzynarodowy Konkurs Matematyczny organizowany co roku w Polsce przez Międzynarodową Szkołę Meridian. Konkurs przeprowadzany jest w Niemczech, Polsce, Belgii, Danii, Portugalii, Francji, Irlandii, Włoszech, Litwie, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Czechach i na Węgrzech. Celem konkursu jest rozwijanie matematycznych pasji, odkrywanie talentów, upowszechnianie nawyku matematycznego myślenia.

W piątek 06.04.2018r. nasza finalistka pojechała razem z opiekunem Marianem Sajdakiem i rodzicami do Warszawy, gdzie wzięła udział w etapie finałowym konkursu w Międzynarodowej Szkole Meridian i w ceremonii rozdania nagród w Och-Teatrze. Do etapu finałowego zakwalifikowano 150 uczniów klas IV-VII z ponad 11500 uczestników konkursu.

Nasza uczennica zdobyła brązowy medal i dyplom za dobry wynik testu finałowego.

Emilce serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy dalszego rozwijania zdolności matematycznych i czerpania radości z odkrywania tajników matematyki, a wszystkich zachęcamy do startowania w kolejnych edycjach tego konkursu – Matematyka nie jest taka straszna jak ją malują!

ZDJĘCIA


,,Wielkanocne zwyczaje" - akademia z okazji Wielkanocy

ZDJĘCIA


 XIV Gminny Konkurs Piosenki Religijnej

,,W DUSZY ZJEDNOCZONEJ Z BOGIEM TRWA NIEUSTANNA WIOSNA”

  26 marca w Domu Kultury w Przecławiu odbył się konkurs piosenki religijnej. Uczestnikami byli uczniowie Szkół Podstawowych z terenu gminy Przecław w kategoriach: soliści kl. I- III, soliści kl. IV –VII, zespół. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
kategoria soliści – kl. I-III  - Emilia Paszko- kl. II
kategoria soliści kl. IV – VII – Amelia Jabrzyk- kl. IV b, Martyna Skowron, Miłosz Brożyna – kl. IV b, Szymon Rzeszutek – kl. V, Julia Występek – kl. VI;
kategoria – zespół- Emilia Dziekan, Zofia Papierz, Weronika  Gałda, Roksana Kopera, Julia Kozioł- kl. V
Wszyscy uczniowie pięknie zaśpiewali swoje wyuczone utwory. Jury po wysłuchaniu wszystkich uczestników (31 solistów, 6 zespołów) ogłosiło wyniki.
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły uzyskali nagrody. W kategorii kl. I-III wyróżnienie otrzymała Emilia Paszko. W kategorii kl. IV –VII  Martyna Skowron otrzymała I miejsce, a Szymon Rzeszutek wyróżnienie. W kategorii zespół  uczennice wyśpiewały III miejsce.
Wszystkim uczestnikom oraz nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!
Uczniów do konkursu przygotowała pani Barbara Muniak.


  Powitanie wiosny w przedszkolu

ZDJĘCIA


Gminny Konkurs - ,,Wielkanocna Pisanka"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnym  konkursie ,,Wielkanocna pisanka”.
Celem konkursu było:
- pobudzanie inwencji twórczej i fantazji w zakresie wykonywania pisanek wielkanocnych,
- kształtowanie aktywnej postawy uczniów wobec sztuki i tradycji kulturowej, związanej z obrzędami okresu Wielkiej Nocy.
- rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych uczniów,
- promowanie twórczości dziecięcej i integrowanie dzieci przez sztukę,
 - prezentacja pisanek wielkanocnych jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej.
Do gminnego etapu konkursu komisja szkolna zakwalifikowała prace następujących uczniów:
Przedszkola: Lena Gawryś. Zofia Król – 0 B, Izabela Mucha 0 A, Aleksandra Myjak 0 C. Nadia Strzelczyk  3-4 – latki.
Klasy I – III: Aleksandra Bezara- kl. I a, Aleksandra Mucha, Zuzanna Kozioł – kl. I b,  Kacper Zawisza , Adrian Partyka – kl. II, Filip Pipała – kl. III.
Klasy IV – VII : Dawid Kaźmierski- IV a, Mikołaj Osada – kl. IV b, Milena Kulig, Magdalena Machała, Roksana Kopera – kl. V, Julia Występek – kl. VI
W kategorii przedszkola - II miejsce zdobyła Lena Gawryś – 0 c (opiekun p. Ewa Jaworska – Markulis).
W kategorii kl. I–III Kacper Zawisza zdobył I miejsce (opiekun p. Barbara Muniak).
W Kategorii kl. IV–VII Milena Kulig zdobyła II miejsce (opiekun p. Jolanta Borys).
Gratulujemy sukcesu. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wykonanie pięknych i ciekawych prac.


Aktualności klasy Ib

W marcu w klasie Ib uczniowie uczestniczyli w różnych, ciekawych wydarzeniach.

 Jednym z nich była kolejna lekcja muzyczna. Tym razem uczniowie poznawali instrumenty perkusyjne i bardzo aktywnie angażowali się w realizację zajęć muzycznych. Pod okiem profesjonalnych muzyków zaznajamiali się z ich nazwami i charakterem dźwięków jakie wydają. Nasi mali muzycy doskonale radzili sobie z ćwiczeniami muzycznymi z wykorzystaniem poznawanych instrumentach.

 8 marca  w klasie Ib obchodzono Dzień Kobiet. Mali dżentelmeni w tym dniu nie zapomnieli    o swoich „kobietkach” i przy wsparciu klasowej rady rodziców przygotowali dla nich wspaniałe upominki. Dziewczynkom bardzo podobały się prezenciki, śliczne opaski na włosy oraz słodkości. Nie zabrakło również życzeń, uścisków, uśmiechów i tradycyjnego 100 lat.

 13 marca na zajęciach edukacji przyrodniczej uczniowie zamienili się w małych ogrodników. Poznali niezbędne warunki potrzebne każdej roślinie do życia. Ponadto każdy z nich zasiał w doniczkach nasionka aksamitek i nagietka. Uczniowie opiekują się swoimi małymi ogródkami i obserwują kolejne etapy wzrostu zasianych kwiatków. Mamy nadzieję, że niedługo zakwitną na klasowym parapecie.

19 marca uczniowie klasy Ib sami przygotowali swoje drugie śniadanie. Była to zdrowa sałatka owocowa wykonana z ulubionych owoców. Ponadto poznali nazwy witamin oraz ich wpływu na organizm człowieka. Zajęcia przyniosły dużo radości i zadowolenia z samodzielnie przygotowanych pyszności, które smakowały nadzwyczajnie. Wszyscy deklarowali, że podobne sałatki przygotują w domu dla swoich bliskich. Życzymy smacznego!

ZDJĘCIA


Dzień Kobiet w naszej szkole

W dniu 8 marca Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkie kobiety i ,,kobietki" na akademię z okazji Święta Kobiet. Chłopcy z klas 4-7 przedstawili montaż słowno-muzyczny  o roli i znaczeniu kobiety w życiu mężczyzny. Szczególny aplauz wywołał występ kolegi Karola z klasy 5, który w damskim przebraniu tańcem i ruchem pokazał różne role kobiety: damy, matki, gospodyni domowej i królewny. Po serdecznych życzeniach złożonych w imieniu wszystkich ,,panów" przez kolegę Piotrka przedstawiciele SU wręczyli wszystkim paniom pracującym w naszej szkole symboliczne tulipany. Na koniec życzenia wszystkim paniom dużym i małym złożył pan dyrektor Mirosław Basara.  Grupą ,,aktorów" kierowali: pani Barbara Muniak i pan Marian Sajdak.

ZDJĘCIA


Spotkanie z podróżnikiem

ZDJĘCIA


„Mali ogrodnicy”

Zbliża się wiosna. Uczniowie kl.1a na zajęciach z edukacji przyrodniczej, pod okiem nauczycielki Jolanty Borys, zamienili się w małych ogrodników. Każdy uczeń zasadził cebulkę roślinki. Będzie dbał o nią i prowadził obserwację jak rośnie. Mamy nadzieję, że z zasadzonych cebulek wyrosną piękne kwiaty i będą cieszyć wszystkich „małych ogrodników”.

ZDJĘCIA


Finał powiatowy w tenisie stołowym - drużynowym chłopców

W dniu 02.03.2018 r. Szkole Podstawowej nr 6 w Mielcu odbył się Finał powiatowy w tenisie stołowym drużynowym. Naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców w składzie: Dawid Ziomek o Jakub Torba z klasy VI. Po ciekawych pojedynkach nasi uczniowie zajęli III miejsce. Miejsce I zajęła ekipa z Zespołu Szkół w Chorzelowie, miejsce II Szkoła Podstawowa w Czajkowej. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetkę. opiekunem naszych finalistów jest pani Anna Basara.

zdjęcia


Konkurs plastyczny ,,Zapobiegajmy Pożarom" sukcesy naszych uczniów na etapie wojewódzkim                             

      W Zarzeczu w dniu 24.02.2018 r. odbyło  się uroczyste podsumowanie finał etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegamy pożarom”.  Miło nam poinformować, że podczas uroczystości trzy uczennice naszej szkoły zostały laureatkami konkursu.

W kategorii przedszkola;

 I miejsce - Gabriela Bogdan kl. 0A (opiekun artystyczny Jadwiga Brożyna)

W kategorii klas I - III.

 I miejsce Aleksandra Mucha z kl. IB (opiekun artystyczny Agata Borkowska-Gazda)

W kategorii  klas IV-VI:

III miejsce Nicole Szlachetka z kl. IVB (opiekun artystyczny Agata Borkowska-Gazda)

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Wyróżnionym towarzyszyli rodzice i nauczyciele opiekunowie naszych "artystek".

Prace laureatów  wezmą udział w etapie ogólnopolskim, który zostanie rozstrzygnięty w Warszawie.

Dziękujemy UM w Przecławiu i dyrektorowi wydziału Promocji Gminy Przecław Panu Mariuszowi Barnasiowi za pomoc i zorganizowanie dojazdu wyróżnionych uczniów, rodziców i nauczycieli.

Gratulujemy

 ZDJĘCIA


Wyróżnienie dla Aleksandry Ciejki

Aleksandra Ciejka – uczennica klasy Ib wzięła udział w XXV WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „SZOPKA BETLEJEMSKA W OCZACH DZIECKA”. Celem konkursu było poznawanie i kultywowanie tradycji obrzędowych Świąt Bożego Narodzenia. Organizatorem konkursu był Miejsko Gminny Dom Kultury im. F. Kotuli w Głogowie Małopolskim. Na konkurs dostarczono 798 prac z 131 instytucji województwa podkarpackiego. W kategorii prac płaskich praca plastyczna Oli uzyskała wyróżnienie. Opiekunem plastycznym Oli była Pani Agata Borkowska-Gazda.

ZDJĘCIA


KONKURS  „ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA”

Biało-czerwona flaga, godło z Białym Orłem w koronie i „Mazurek Dąbrowskiego” to symbole polskiej państwowości. To znaki dla wszystkich Polaków wyjątkowo cenne. Otaczanie symboli Rzeczpospolitej Polskiej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego z nas.

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do ciekawego konkursu ogólnopolskiego: Orzeł Biały - nasza duma.

Honorowy patronat nad konkursem objął marszałek Senatu RP. Konkurs ma na celu:

 • rozwijanie zainteresowania znaczeniem polskich symboli narodowych wśród dzieci i młodzieży,
 • propagowanie symbolu orła podczas wydarzeń patriotycznych,
 • motywowanie uczniów do rozwijania pasji historycznych i artystycznych,
 • rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży w zakresie technik sztuki plastycznej,
 • zaangażowanie nauczycieli, dzieci i młodzieży w propagowanie pozytywnego wzorca nowoczesnego patriotyzmu.

Pięciu uczniów klas IV-VII przygotowało prace konkursowe – godła z orłem, używane od czasów Mieszka I do współczesności. Prace przedstawiają artystyczne wizje autorów z zachowaniem szacunku dla godła państwowego.

Reprezentantami naszej szkoły są:

1. Miłosz Brożyna kl. IVa

2. Dawid Ziomek kl. VI

3. Marlena Gawryś kl. VII

4. Marlena Ozimek kl. VII

5. Gabriela Longosz kl. VII

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody rzeczowe, których rodzaj i wartość określi organizator konkursu.

Życzymy powodzenia!

ZDJĘCIA


 Makiety zamków 

Uczniowie klasy V poznając historię Polski w średniowieczu wykonali wiele ciekawych projektów dotyczących tego okresu. Powstały m.in. niezwykłe  makiety zamków. Autorzy prac  wykorzystali różnorodne materiały i wykazali się dużą pomysłowością, zwracając uwagę  na  detale. Widząc efekty prac starszych kolegów także kilkoro uczniów z klasy IV b postanowiło wykonać makiety zamków. Prace uczniów można było podziwiać na szkolnej wystawie.

ZDJĘCIA


 Występ w Dębicy 

            20.01.2018r. grupa teatralno-taneczna z naszej szkoły wystąpiła w Domu Dziennego pobytu „Iskierka” w Dębicy. Zaprezentowaliśmy przedstawienie „Jasełkowe” przygotowane przez Panią Jadwigę Brożynę, Panią Agatę Borkowską-Gazdę oraz Panią Lucynę Szczutko.Spektakl zachwycił zebranych widzów. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów. Gospodarze przygotowali słodki poczęstunek. W nagrodę młodzi artyści odwiedzili MacDonald. Dziękujemy Dyrektorowi Szkoły Panu Miłosławowi Basarze, Radzie Rodziców oraz kierownictwu Domu Dziennego Pobytu „Iskierka” w Dębicy za umożliwienie realizacji przedsięwzięcia.

ZDJĘCIA


 Podsumowanie etapu powiatowegoOgólnopolskiego Konkursu Plastycznego

,,Zapobiegajmy Pożarom"

Nasza szkoła po raz kolejny może poszczycić się wysokimi wynikami w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”.  8 lutego w siedzibie OSP w Tuszymie odbyło się podsumowanie etapu powiatowego. Miło nam poinformować, że i w tym roku prace plastyczne naszych uczennic zdobyły najwyższe uznanie w oczach jury. Oto wyniki:

Kategoria I – Przedszkola

II miejsce: Gabriela Bogdan – klasa O a – opiekun Pani Jadwiga Brożyna

Kategoria II – klasy I – III

I miejsce: Aleksandra Mucha – klasa I b – opiekun Pani Agata Borkowska-Gazda

Kategoria III – Klasy IV – VI

II miejsce: Nicole Szlachetka – klasa IV a - opiekun Pani Agata Borkowska-Gazda

Dziewczynki odebrały nagrody w obecności Pana Dyrektora Mirosława Basary. Prace uczennic zostały przekazane na etap wojewódzki. Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów.

ZDJĘCIA


Karnawał 2018 kl. I-III

ZDJĘCIA


Sukces Emilii  Występek  w XV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Tęczowy Kalendarz”

Emilia Występek, uczennica klasy Ib została laureatką nagrody specjalnej w XV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Tęczowy Kalendarz” zorganizowanym przez Dom Kultury w Tychach. Emilka jest jedną z 13 uczestników, które uzyskały tytuł laureata spośród 1871 osób, których prace zostały oceniane przez jury konkursu. Sukces tym bardziej nas cieszy, ponieważ miał on zasięg międzynarodowy, ponieważ brały w nim udział dzieci z Litwy, Ukrainy, Bułgarii, Serbii i Indonezji. Ideą konkursu było stworzenie kalendarza na rok 2018 ilustrowanego nagrodzonymi pracami. Rysunek Emilki przedstawia miesiąc luty. Nagrodzona praca powstała na zajęciach plastycznych powadzonych przez Panią Agatę Borkowską-Gazdę.

ZDJĘCIA


WIECZÓR KOLĘD

23 stycznia w naszej szkole odbyło się noworoczne spotkanie kolędowe przygotowane przez  Szkołę Podstawową  oraz Samorządowy Dom Kultury w Tuszymie. Wzięli w nim udział pracownicy obu placówek, emeryci, zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Przecław pan Ryszard Wolanin, Sołtys wsi Tuszyma pan Ryszard Brzozowski, Przewodniczący Rady Gminy pan Zenon Krawczyk,  pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Przecław, Dyrektorzy szkół, Rada Rodziców i przyjaciele szkoły. Spotkanie zainaugurowali dyrektorzy obu placówek – pan Mirosław Basara, pani Barbara Kopacz i pani Elżbieta Gruszka. W blasku świec, przy dźwiękach kolęd w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry  Gminy Przecław oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Tuszymie: Emilki Występek, Martyny Skowron, Julki Siecińskiej, Gabrieli Longosz i Miłosza Brożyny wszyscy mogliśmy przeżyć tajemnicę Bożego Narodzenia. W ten magiczny klimat betlejemskiej nocy wprowadził nas również taniec w wykonaniu grupy  uczennic z klasy VII i VI oraz Patrycji Bogdan i Adama Myjaka z klasy IVb. Wydarzenia związane z narodzeniem Chrystusa zaprezentowali uczniowie klasy IVa.

Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie.

ZDJĘCIA


DZIEŃ BABCI I DZIADKA W W KLASACH 1-3

ZDJĘCIA


DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

ZDJĘCIA


Dzień Babci i Dziadzia ,,Wśród nocnej ciszy"

W tym roku wcześniej bo 19 stycznia wnuczęta z oddziału 0 „A” i I „B”, para taneczna z IV „B” Patrycja Bogdan i Adam Myjak oraz tancerki z klasy VII zaprosiły swoje babcie i dziadziów na uroczystość z okazji ich święta. W uroczystości uczestniczył również Pan dyrektor Mirosław Basara. Wspaniali goście mogli obejrzeć „Jasełka” przygotowane specjalnie dla Nich. Przy blaskach świec i reflektorów dzieci mogły prezentować swoje talenty taneczne, aktorskie oraz muzyczne. Wspaniali goście bili brawa i z zachwytem podziwiali młodych artystów.

Spotkanie zakończył smaczny poczęstunek przygotowany przez kochanych rodziców. Imprezę przygotowały panie: Jadwiga Brożyna, Pani Agata Borkowska-Gazda oraz Lucyna Szczutko.

ZDJĘCIA


VII Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literacki

„Czas Bożego Narodzenia” rozstrzygnięty 

Miło nam poinformować, że została rozstrzygnięta VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Czas Bożego Narodzenia”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Słomkowie Mokrym. Celem konkursu plastycznego było pobudzenie wyobraźni, kreatywności  oraz zachęcenie dzieci do inspiracji twórczych związanych ze świętami Bożego Narodzenia.  Jury konkursu doceniło prace dwóch uczennic naszej szkoły. Są to Aleksandra Ciejka z klasy I b, której praca plastyczna została wyróżniona w kategorii klas I-III oraz Natalia Żuchowska z klasy IV a, która zdobyła III miejsce w kategorii klas IV-V. Opiekunem plastycznym dziewczynek jest Pani Agata Borkowska-Gazda. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych.

ZDJĘCIA


Wigilia szkolna

W czwartek 21 grudnia w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe, które wprowadziło nas w klimat Świąt Bożego Narodzenia. W zimowej scenerii, przy dźwięku polskich kolęd po raz kolejny przeżywaliśmy tajemnicę Bożego Narodzenia. Na scenie pojawiały się kolejno aniołki, pasterze, Maryja z Dzieciątkiem, Józef, Kacper, Melchior i Baltazar. Nie zabrakło też diabełków, które chciały popsuć czar tej cudownej nocy. Zaproszeni goście nauczyciele i uczniowie podziwiali tańce najmłodszych uczniów, wspólnie śpiewali kolędy i składali sobie życzenia. Przedstawienie przygotowały panie: Jadwiga Brożyna, Agata Borkowska –Gazda, Lucyna Szczutko.

Po przedstawieniu uczniowie rozeszli się do sal na klasowe wigilie, gdzie zgodnie z naszą tradycją wspólnie z wychowawcami dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, śpiewali kolędy.  

ZDJĘCIA


WYCIECZKA DO KINA

  14 grudnia uczniowie kl. II i III pojechali do kina CINEMA 3D w GALERII NAVIGATOR na film ,,Pierwsza gwiazdka”. Mały, odważny osiołek o imieniu Bo tęskni za życiem z dala od codziennej pracy w wiejskim młynie. Pewnego dnia zbiera się na odwagę i ucieka na wolność, by spełnić swe marzenia. Po drodze spotyka uroczą owieczkę Ruth, która przypadkowo odłączyła się od swej trzody, oraz gołębia o wielkich aspiracjach. Wszyscy oni wspólnie z zabawnymi wielbłądami oraz kilkoma nieco ekscentrycznymi zwierzętami podążają za gwiazdą. Wkrótce staną się niespodziewanymi bohaterami najwspanialszej historii wszechczasów – opowieści o pierwszych świętach Bożego Narodzenia.  Opiekunami podczas wyjazdu byli: p. Ewa Jaworska- Markulis, p. Barbara Muniak i ks. Sławomir Czub.


 Igor Grochowina najlepszy w Polsce

W dniu 12.12.2017 r. w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu odbyła się uroczysta Gala podsumowująca Ogólnopolski Konkurs pt. „Anioł”. Praca Igora Grochowiny z oddziału 0 „A” Szkoły Podstawowej w Tuszymie zdobyła uznanie jury i spośród 1083 nadesłanych prac z całej Polski zdobyła 1 miejsce. Mały laureat odebrał nagrodę w towarzystwie rodziców i nauczyciela.

Nagrodzona praca powstała pod kierunkiem Pani Jadwigi Brożyny.

Gratulujemy !

ZDJĘCIA


Spotkanie przedszkolaków  z policjantami

W dniu 11.12.2017 przedszkolaków z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły odwiedzili policjanci z KPP w Mielcu – st. sierżant Bernadetta Krawczyk i st. sierżant Kamil Bugaj. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i domu. Goście uświadomili dzieciom, jak ważne jest podróżowanie dziecka w foteliku samochodowym oraz noszenie przy odzieży elementów odblaskowych.

Przedszkolaki otrzymały także wskazówki, jak zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi oraz przy ataku groźnego psa. Chętnie ćwiczyły pozycję „żółwika”, która chroni przed atakiem zwierzęcia. Pani Bernadetta przypomniała także o numerach alarmowych i o tym, kiedy należy z nich korzystać.

Dzieci poznały również elementy umundurowania wykorzystywane w służbie policyjnej. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły policjantom podziękowania. 

Zdjęcia


Spotkanie z mitami

Uczniowie klasy V przygotowali przedstawienia na podstawie mitów. Zadaniem uczniów było napisanie scenariusza i przygotowanie inscenizacji do wybranego mitu. Wszyscy uczniowie podeszli do zagadnienia z wielkim zaangażowaniem czego efektem były świetne występy dzieci. Wszystkim uczniom i rodzicom, którzy pomogli przygotować stroje składamy podziękowania.

ZDJĘCIA


 Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Dnia 7 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej  im.  Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie odbyło   się sympatyczne i radosne  Spotkanie Mikołajkowe.  Uczniowie klasy II, III i IV pod opieką pań Barbary Muniak, Małgorzaty Wszołek i Ewy Jaworskiej Markulis zaprezentowali przedstawienie pt. „Witaj Święty Mikołaju”. Następnie przybył długo oczekiwany gość -  Św. Mikołaj, który przywiózł  specjalne prezenty dla szkoły (dwa telewizory i odtwarzacz, zestaw piłek treningowych dla Klubu Młodego Piłkarza w Tuszymie) oraz prezenty dla wszystkich (283) dzieci z naszej placówki. Symboliczne prezenty otrzymali również pracownicy szkoły.

Spotkanie  zaszczycili swoją obecnością  znamienici goście, którzy również obdarowali placówkę pięknymi prezentami :

Sekretarz Gminy Przecław – Pan Janusz Krakowski

Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy Przecław – Pan Mariusz Barnaś

Zastępca Dyrektora Wydziału Oświatowo-Ekonomicznego – Pani Anna Bogdan

Nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma – Pan Andrzej Kochmański.

W spotkaniu ze Świętym Mikołajem uczestniczyli  także stali, niezawodni goście, którzy systematycznie wspierają działania statutowe szkoły w osobach:

Sołtys Sołectwa Tuszyma – Pan Ryszard Brzozowski,

Przewodnicząca Rady Rodziców – Anna Szlachetka

oraz Członkowie Rady Rodziców.

Sponsorów podczas imprezy reprezentowała Pani Dominika Bryk Piechnik.

„Spotkanie Mikołajkowe” w Szkole Podstawowej w  Tuszymie odbyło się dzięki szczodrej ofiarności wielu ludzi dobrej woli i wspaniałej pracy  Rady Rodziców na rzecz dzieci.

Pomocnikami Świętego Mikołaja w tym roku byli sponsorzy:

Dębickie Zakłady DEZAKO Sp. z o. o. w Dębicy

  Nadleśnictwo Tuszyma

Sklep Spożywczo - Przemysłowy "MAROM"

Zajazd „Gawrysiówka” 

 Firma ,,KRUSZGEO” S.A. w Rzeszowie

Sklep Wielobranżowy "CEZAR" w Tuszymie

Firma AGPOL - Państwo Agata i Albert Gugałowie

Firma GRAND PERFEKT LAMINATTI w Tuszymie

P.H.U. DREW-MET Z. Pyziński

Firma SURET  w Dębicy

NORTER SPÓŁKA JAWNA Wiśniowa

 Firma Kirchoff Polska SP z o.o. Mielec

 Państwo Barbara i Jerzy Muniakowie

 Pani Anna Szlachetka

Pani Edyta Schwanitz

Pani Anna Pezda

 Pan Zbigniew Sobuś

 Pan Władysław Ziółkowski

Pan Rafał Kużdżał

 Dyrekcja, Pracownicy i Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszymie dziękują wszystkim
za dar serca.

ZDJĘCIA


AKCJA CHARYTATYWNA ,,WYLOSUJ ANIOŁA”

   Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej ,, Wylosuj Anioła”. Członkowie fundacji “Gdy Liczy się Czas” postanowili zainicjować akcję pisania kartek dla dzieci “WYLOSUJ ANIOŁA”, która ma na celu wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów. Akcja WYLOSUJ ANIOŁA powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

 ,,Jesteśmy grupą rodziców, którzy postanowili “odczarować” smutek i trud leczenia onkologicznego oraz “zaczarować” czas spędzany przez dzieci w szpitalu. Pokazać im, że są ludzie, którzy z drugiej strony okna, myślą o nich, modlą się za nich i piszą do nich kartki”- tłumaczą organizatorzy z Fundacji  „Gdy Liczy się Czas”.

Nasi uczniowie wykonali piękne kartki, w których pisali życzenia, słowa otuchy dla dzieci leczonych na chorobę nowotworową.

 Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za zaangażowanie się.

Akcję promowała p. Barbara Muniak.


 Wyniki XII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego

„Magiczne Okienko” 2017

Tematem tegorocznej edycji było wykonanie ilustracji pt. „Witam w mojej bajce”. Uczestnicy wykonywali ilustracje do opowieści wymyślonej lub nawiązującej do znanych już bajek. Organizatorem konkursu był Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie.  Nagrody przyznano w pięciu kategoriach. Miło nam poinformować, że w kategorii II (7 – 9 lat) praca Zuzanny Kozioł uczennicy klasy Ib została wyróżniona. Zuzia wykonała piękną pracę plastyczna do znanej baśni „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Opiekunem plastycznym jest Pani Agata Borkowska-Gazda.


Wernisaż

29 listopada w naszej szkole miało miejsce podsumowanie projektu „Mały etnolog tropem wsi i okolic”. W   związku z tym odbył się wernisaż przygotowany przez uczniów klasy IVa  pod kierunkiem pani Olgi Płuciennik. Wzięli w nim udział zaproszeni rodzice , nauczyciele i uczniowie. Młodzi etnolodzy opowiadali nam o pracy nad wystawą, ciekawie prezentowali historie i legendy związane z okolicą Tuszymy, odpowiadali na pytania publiczności. Była to doskonała okazja do zapoznania się z gwarą, zwyczajami oraz ciekawymi postaciami i miejscami naszej „Małej Ojczyzny”.

Jeszcze raz dziękujemy Stowarzyszeniu „Pracownia Etnograficzna" im. Witolda Dynowskiego za przeprowadzenie ciekawego projektu.

Zdjęcia


Spotkanie przedszkolaków z listonoszem 2017

ZDJĘCIA


Spotkanie przedszkolaków z krawcową

ZDJĘCIA


ANDRZEJKI klas I-III

 Zabawa andrzejkowa klas I- III odbyła się  29 listopada. Prowadziły ją uczennice i uczniowie z kl. VII, którzy zorganizowali konkursy, zabawy no i oczywiście wróżby. Przebrani za wróżki i czarodzieje próbowali przepowiedzieć przyszłość. Humory wszystkim dopisywały. Wiadomo, że do tych wróżb podchodzimy z ,,przymrużeniem oka”. Zabawa andrzejkowa była udana i jeszcze długo dzieci ,,przeżywały” wróżby.


Zabawa andrzejkowa w oddziałach przedszkolnych

W tym roku nasze najmłodsze pociechy bawiły się wybornie. W blaskach reflektorów, milionów baniek mydlanych, przy najmodniejszych rytmach tańczyły i wróżyły wszystkie maluchy. Wróżki i wróżbowie z kl. VII wspólnie przepowiadali przyszłość najmłodszym kolegom i koleżankom. Wesołą zabawę umiliły również Myszki Minnie i Mickey.

 Zabawa nie byłaby tak wspaniała gdyby nie pomoc dobrych andrzejkowych dusz.

 Dzieci, Nauczyciele, asystenci oddziałów 3-4 latków, 4-5 latków i oddziałów zerowych

 pragną podziękować za współpracę

Radzie Rodziców, Dyrekcji i pracownikom SDK w Tuszymie oraz uczniom kl. VII i Pani Barbarze Muniak.

ZDJĘCIA


Przedszkolaki w Kulkolandzie 2017

17 listopada br. dzieci z oddz. 3 - 4 i 4 - 5 latków radośnie spędziły czas w Sali Zabaw w Mielcu. Przed wyjazdem do Kulkolandu przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności, orientacji  przestrzennej oraz integracja dzieci z dwóch oddziałów. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha, w którym można było odpocząć i nabrać sił przy wspólnym stole z przepysznymi ciasteczkami upieczonymi przez Panią Annę Pezdę i soczkami zakupionymi przez Panią Edytę Schwanitz i Marię Sajdak. Dziękujemy również Pani Dorocie Kurgan i Rodzicom zaangażowanym w opiekę nad maluchami i zapraszamy do dalszej współpracy.

ZDJĘCIA


 Zabawa andrzejkowa w KULKODANDZIE

29 listopada 2017r. uczniowie z klasy Ia i Ib wybrali się na wycieczkę do Dębicy. Pierwszym punktem było zwiedzanie Dworca PKP w Dębicy. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli poczekalnię, kasy biletowe, tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.  Ponadto przeszli na kolejne perony obserwując przejeżdżające pociągi. Dla większości dzieci było to ciekawe doświadczenie, ponieważ po raz pierwszy mieli okazję być w takim miejscu. Dalsza część atrakcji miała miejsce w KULKOLANDZIE, gdzie uczniowie wspaniale spędzili czas korzystając z różnorakich atrakcji. Ponadto uczestniczyły w grach, zabawach i wróżbach andrzejkowych prowadzonych przez animatora.  Wspaniale bawiły się  też wychowawczynie pierwszaków: Pani Barbara Kopacz, Jolanta Borys i Agata Borkowska-Gazda, które zorganizowały wyjazd andrzejkowy.

 ZDJĘCIA


 Powiatowy konkurs plastyczny „W krainie lodu”

28 listopada 2017r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Św. Jadwigi Królowej w Mielcu odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego w ramach akcji „Cały powiat czyta dzieciom”. Tematem wiodącym tegorocznej edycji była „Kraina Lodu”. Uroczystość uświetniło piękne przedstawienie teatralne przygotowane przez wychowanków tamtejszej placówki oraz wernisaż nagrodzonych prac plastycznych. Miło nam poinformować, że wśród 45 laureatów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Są to:

Magdalena Paszko – kl.0 – opiekun Pani Jadwiga Brożyna

Izabela Mucha – kl.0 – opiekun Pani Jadwiga Brożyna

Michalina Łukasiewicz – kl. Ib – opiekun Pani Agata Borkowska-Gazda

Aleksandra Mucha – kl. Ib – opiekun Pani Agata Borkowska-Gazda

Julia Woźniak – kl. Ib – opiekun Pani Agata Borkowska-Gazda

Wiktoria Sasin – kl. III – opiekun Pani Maria Ozimek

Izabela Halisz – kl. III – opiekun Pani Maria Ozimek

Dziewczynki w towarzystwie Pani Dyrektor Barbary Kopacz otrzymały piękne dyplomy oraz nagrody. Małym artystkom życzymy dalszych sukcesów.

,,Królowa Śniegu" autor Aleksandra Mucha

ZDJĘCIA


  Konkurs literacki i plastyczny ,,Boże Narodzenie"

Do 27 listopada trwa ogólnopolski konkurs literacki i plastyczny związany tematycznie z okresem świąt Bożego Narodzenia. Piękne, wzruszające historie zredagowało aż 6 dziewcząt z klasy VII. Napływają też klimatyczne prace plastyczne.

Mamy nadzieję, że już niedługo coś usłyszymy o ich autorach.Trzymamy kciuki!.


 Dzień Pluszowego Misia w oddziale 3, 4, 5-latków

ZDJĘCIA


SPOTKANIE Z AKTOREM

  21 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z aktorem p. Wojciechem Sukiennikiem, który grał w serialach paradokumentalnych oraz filmach. Zagrał w ,,Joannie” F. Falka, thrillerze ,, Uwikłane” J. Bromskiego. Obecnie pracuje na planie serialu ,,Policjantki i Policjanci” ( rola sierżanta Zapały). W niezwykle ciekawy sposób opowiadał o pracy aktora na planie, zdjęciach, próbach. Uczniowie zasypali p. Wojciecha ,,gradem” pytań, na które uzyskali odpowiedzi. Na koniec spotkania były też  wspólne zdjęcia i autografy. Jeszcze długo uczniowie będą wspominać to spotkanie. Inicjatorem spotkania był ks. Sławomir Czub.


Sukcesy uczennic z SP Tuszyma

w X Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Słońce, woda i przygoda”


Miło nam poinformować, że w tegorocznej X- jubileuszowej edycji konkursu plastycznego „Słońce, woda i przygoda”, pod hasłem „Małe i duże morskie podróże” uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszymie wzięli liczny udział tworząc piękne prace plastyczne o tematyce marynistycznej. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz Rzeszowski Okręgowy Związek Żeglarski.  Rozstrzygnięcie konkursy miało miejsce 17 listopada 2017r. w ramach festiwalu Port Rzeszów-XXI Dni Kultury Marynistycznej i Dziecięcego Festiwalu Marynistycznego – Rzeszowski Żagielek 2017. Jury konkursowe miało trudne zadanie, ponieważ musiało wybrać prace spośród ponad 1600, które wpłynęły na konkurs. Dlatego cieszymy się, że wśród nagrodzonych  znalazły się  prace plastyczne uczennic ze  SP w Tuszymie.  Milena Paśko z klasy IVa,  uzyskała tytuł laureatki, oraz Zuzanna Kozioł z klasy Ia,  otrzymała nagrodę specjalną.  Po odbiór nagród dziewczynki pojechały z Panią Marceliną Kozioł – mamą Zuzi oraz z Panią Agatą Borkowską-Gazdą, pod której okiem powstały nagrodzone prace. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

ZDJĘCIA


 Jolanta Jung z kl. „0A” laureatką

XIV Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa”

 14.11.2017r. w Zespole Szkół w Pogwizdowie Nowym odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, którego główny patronat obejmuje corocznie Kurator Oświaty. Pośród 700 prac obraz małej artystki został doceniony i nagrodzony. Jola wraz z opiekunem artystycznym Panią Jadwigą Brożyną uczestniczyły między innymi w ciekawej prelekcji dotyczącej hodowli sokoła wędrownego. Uroczystość zakończył poczęstunek.

                                                       Gratulujemy!

ZDJĘCIA


Gminne zawody w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców

W dniach 14 i 15 listopada na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Przecławiu odbyły się zawody gminne w piłce ręcznej. Dziewczęta nasze zajęły miejsca od 5 do 6. W drużynie wystąpiły: Magdalena Machała, Julia Występek, Maja Ziółkowska, Julia Kozioł, Aleksandra Magda, Weronika Kowal, weronika Gałda, Agata Torba, Emilia dziekan, Magdalena Żmuda, Sylwia Sylwet. Sukces odniósł zespół chłopców, którzy wygrali wszystkie mecze w fazie grupowej i w finale  zmierzył się z zespołem szkoły w Przecławiu. po zaciętym meczu, bardzo dobrej grze obronnej i skuteczności rzutowej nasz zespół wygrał 6:2. Mistrzostwo gminy zdobyli: Dawid Ziomek, Klaudiusz Strzelczyk, Jakub Torba, Mikołaj Krzyżak, Krzysztof Słąba, Radosław Jędrysek, Piotr Żmuda, Kamil Mazur, Bartosz Lwowski, Michał Gazda. Nasz zespół będzie reprezentował Gminę Przecław w półfinałach powiatowych. 

Zdjęcia


Konkurs czytelniczy

15 listopada odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości powieści Małgorzaty Musierowicz. Na podium: Gabrysia Longosz – I miejsce, Milenka Gałda – II miejsce, Karolinka Batog – III miejsce oraz Dominika Bąba – wyróżnienie. Gratulujemy dziewczętom i trzymamy kciuki, bo już 27 listopada piszą test ogólnopolski z tego samego zakresu. Powodzenia!


Gminne Obchody Święta Niepodległości

Na zaproszenie Pana Burmistrza Przecławia Ryszarda Wolanina uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w gminnych uroczystościach Święta Niepodległości. Naszą szkołę reprezentowali: poczet sztandarowy - chorąży Klaudiusz Strzelczyk, asysta - Julia Występek i Martyna Ozimek, Kornelia Żołądź, wiązankę składali - Dawid Ziomek, Sylwia Sylwet, Julia Występek i Magdalena Machała. Opiekunem pocztu sztandarowego i delegacji była Pani Lucyna Szczutko.

zdjęcia


Obchody Święta Niepodległości

W przeddzień 99 rocznicy Święta Niepodległości  w szkole miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu pt. „Moja Ojczyzna”. Na drugiej lekcji odbył się uroczysty apel z okazji nadchodzącego święta. Wszyscy uczniowie i przedszkolaki odśpiewali hymn państwowy i obejrzeli cześć artystyczną, na którą złożyły się wiersze i pieśni legionowe. Następnie rozpoczęły się zajęcia dla młodszych i starszych uczniów. Przedszkolaki i klasy 1-3  pracowały w swoich klasach. Wszyscy obejrzeli filmy pt.: „Animowana historia Polski”, „Symbole narodowe”,  inscenizację legendy pt. „O Lechu , Czechu i Rusie” przygotowaną przez uczniów klas czwartych. Dzieci uczyły sie wiersza pt. "Kto ty jesteś" oraz piosenki "Jesteśmy Polką i Polakiem" wykonywały też flagi biało-czerwone, które następnie umieściły przed masztem z flagą Polski.

Na boisku szkolnym odbyły sie pokazy latawców w barwach narodowych wykonane na modelarni przez grupę pana Mariana Sajdaka.

 Uczniowie klas IV-VII wzięli udział w quizie o Polsce związanym z historią i tradycją kraju i regionu. Zadania polegały na odgadnięciu postaci historycznych, pieśni legionowych, rozwiązaniu krzyżówki historycznej, odgadnięciu potraw regionalnych, narysowaniu logo Tuszymy i okolic.

 Na zakończenie odbyła się dyskoteka w rytmach biało -czerwonych przebojów.

 Te radosne obchody Święta Niepodległości pozwoliły uczniom przybliżyć historię naszego kraju oraz wzbudzić szacunek dla przeszłości i tradycji.

 Koordynatorkami projektu były panie:  mgr Barbara Muniak, mgr Maria Ozimek, mgr Magdalena Wieczerzak i  mgr Lucyna Szczutko.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom za pomoc i pracę w projekcie.

ZDJĘCIA


 Szkolny konkurs  ”Historia cmentarza wojennego nr 500”

W dniu 9 listopada 2017 r. odbył się szkolny konkurs ”Historia cmentarza wojennego nr 500”  Jego celem było upowszechnienie wiedzy o dziejach naszego regionu w okresie I wojny światowej oraz o losach samego cmentarza w Tuszymie - Białym Borze. Konkurs został zorganizowany w ramach szkolnych obchodów Święta Niepodległości.

Wyniki konkursu:

   I miejsce        Karolina Batog kl. VII

II miejsce         Milena Gałda kl. VII, Kornelia Żołądź kl. V

III miejsce        Michał Gazda kl. VI


 Warsztaty EDUKIDO

Od października 2017r. odbywają się w naszej szkole warsztaty edukacyjne oparte na klockach LEGO prowadzone przez instruktorów EDUKIDO. Biorą w nich udział uczniowie klas I – IV i dzieci z oddziałów przedszkolnych. W czasie zajęć uczniowie poprzez zabawę odkrywają nowe rzeczy o sobie i o świecie, rozwijają logiczne i kreatywne myślenie, uczą się wspólnie rozwiązywać problemy, poznają podstawy techniki, fizyki, geografii, pogłębiają wiedzę historyczną i ekologiczną. Warsztaty odbywają się jeden raz w miesiącu dla każdej grupy.

Odbyły się następujące warsztaty:
1. Czym jest grawitacja (uczestnicy zajęć poznali zagadnienia grawitacji, prędkości, stabilności, równowagi, ciężaru, wytrzymałości, prowadzili doświadczenia z wytrzymałością konstrukcji, z zależnością stabilności i równowagi od prędkości)
2. Potęga wiatru (uczestnicy poznali takie zagadnienia jak: odnawialne źródła energii, produkcja energii, uczyli się wyciągania logicznych wniosków, przeprowadzili doświadczenia z zależności miedzy masą pojazdu, powierzchnią żagli a prędkością wiatru oraz z zależności miedzy prędkością wiatru a ilością wyprodukowanej energii)
3. Na średniowiecznym zamku (uczestnicy zajęć rozwijali umiejętności konstrukcyjne, uczyli się współpracy w grupie, poznali takie zagadnienia jak: plan budowy, projekt, struktura zamku, symetria, estetyka oraz słuchali średniowiecznej muzyki)

ZDJĘCIA


Audycje muzyczne

Od września 2017r. odbywają się w naszej szkole audycje muzyczne prowadzone przez Agencję Artystyczną ,,KAMA". Biorą w nich udział uczniowie klas I, II, III oraz klas ,,0". Celem tych zajęć jest zainteresowanie muzyką młodszych dzieci i przybliżenie im tej pięknej i uniwersalnej sztuki. Podczas audycji  z udziałem konferansjera i profesjonalnych muzyków prezentowane są możliwości techniczne instrumentów, ich budowa i sposób wydobywania dźwięków. Każda audycja kończy się koncertem artystów. Dzieci uczą się poprzez aktywny udział w zajęciach. Lekcje muzyczne w atrakcyjny sposób wspierają realizację podstawy programowej w zakresie edukacji muzycznej i zajęć umuzykalniających.

 Roczny cykl audycji muzycznych obejmuje 1 spotkanie z uczniami w miesiącu. 

Tematy audycji muzycznych:

 

          1. Poznawanie i budowa instrumentów oraz historia ich powstania.
          2. Poznanie i budowa instrumentów dętych drewnianych w oparciu o muzykę jazzową.
          3. Najsłynniejsze melodie filmowe.
          4. Przeboje wielkich mistrzów (muzyka klasyczna w rytmach rozrywkowych)
          5. Poznanie i budowa instrumentów strunowych szarpanych.
          6. Turnieje tańca towarzyskiego (tańce klasyczne i tańce latyno-amerykańskie.
          7. Mini koncert kolęd.
          8. Melodie krajów Unii Europejskiej.
          9. Instrumenty perkusyjne.
          10. Instrumenty z różnych stron świata - perkusjonalia.

ZDJĘCIA


 

Dorośli czytają dzieciom 2017

ZDJĘCIA


Spotkanie z bibliotekarką w grupie 3-4 latków

 W dniu 31 października 2017r. grupa 3-4 latków gościła Panią Marię Mika – bibliotekarkę z Biblioteki Publicznej w Tuszymie, która przybliżyła maluchom zawód bibliotekarza oraz zasady korzystania z książek. Zapoznała naszych Milusińskich z klasyką literatury dla najmłodszych dzieci oraz dlaczego należy dbać o książki. Dzieci mogły wysłuchać fragmentów znanych bajek czytanych przez naszego gościa oraz miały okazję wspólnie wykonać prace z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych. To było bardzo miłe spotkanie.

Dziękujemy!  EP

ZDJĘCIA


Apel z okazji Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego

  „Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...”

W przededniu uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego uczniowie klasy VII, pod kierunkiem pani Barbary Juwy i ks. Sławomira Czuba, przygotowali okolicznościową akademię. Podniosły charakter i teksty biblijne miały służyć uczniom naszej szkoły do refleksji nad przemijaniem ludzkiego życia. Ale dla ludzi wierzących to okazja do pogłębienia wiary w zmartwychwstanie i życie wieczne.

ZDJĘCIA


Pasowanie na ucznia

W poniedziałek 30 października 2017r. odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła Pani Barbara Kopacz, która serdecznie przywitała wszystkich przybyłych gości oraz rodziców. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana uczniów klasy I a i I b oraz uczennice klasy IVa, które poprowadziły całe przedstawienie. Po części artystycznej przyszła kolej na część oficjalną uroczystości, którą rozpoczęło wprowadzenie na salę sztandaru szkoły. Następnie wszyscy uczniowie kierując prawą dłoń w kierunku sztandaru powtarzali za Panią Dyrektor słowa przysięgi. W dalszej części  wszystkie pierwszaki zostały uroczyście pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej w Tuszymie. Tego ważnego aktu dokonał Dyrektor Pan Mirosław Basara.  Po ślubowaniu przyszła pora na prezenty i upominki od Dyrektorów oraz rodziców. Miłym upominkiem dla wszystkich zebranych był występ przygotowany przez  starszych kolegów i koleżanki z klasy II pod czujnym okiem p. Barbary Muniak. Po ślubowaniu Pan Dyrektor zabrał głos uroczyście witając nowo pasowanych uczniów w społeczności szkolnej życząc im wielu sukcesów. Uroczystość zakończył poczęstunek dla wszystkich dzieci przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów.

Zdjęcia


 Pasowanie na Przedszkolaka

Zdjęcia


Spotkanie z etnografem

Przez pięć kolejnych dni uczniowie klasy IVa uczestniczyli w zajęciach edukacji historycznej  i etnograficznej w ramach projektu „Nasze miejsce. Lokalna historia, pamięć i dziedzictwo w edukacji dzieci i młodzieży” w ramach programu Patriotyzm Jutra. Celem tego projektu było zainspirowanie uczniów do samodzielnego odkrywania dziedzictwa, tradycji i historii najbliższej okolicy oraz wyposażenie ich w niezbędne do tego narzędzia i metody. Dzieciaki poprzez zajęcia z etnologiem, panią Olgą Płuciennik miały możliwość nowego spojrzenia na siebie i okolicę, dostrzegły w niej wartości,  zainteresowały się dziedzictwem lokalnym, wzmocniły swoją więź z miejscem zamieszkania .

Uczniowie w czasie zajęć tworzyli makietę Tuszymy i okolic, zaznaczali ważne dla nich miejsca, przeprowadzali wywiady z bliskimi, tworzyli plakaty o swojej okolicy, gromadzili zdjęcia , zapoznawali się z gwarą. Wszystkie te działania pozwoliły przekonać się uczniom, jak ważna jest tradycja, ile ciekawych miejsc znajduje się w ich okolicy, co jest naszą dumą.

W trakcie projektu uczniowie realizowali następujące tematy:

1. Zapoznanie z etnograficznymi metodami pracy w kontekście lokalnym.

2. Nauka pracy z materiałem źródłowym.

3. Zbieranie materiałów do wystawy.

4.Opracowanie materiałów i koncepcji wystawy.

Zebrane materiały posłużą do przygotowania wystawy, którą wkrótce zobaczymy w naszej szkole.

Dziękujemy koordynatorkom projektu oraz edukatorom ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego.

ZDJĘCIA


Spotkanie ze świadkiem historii

25 października 2017 r. uczniowie klas V, VI i VII uczestniczyli w spotkaniu z panem Jerzym Klementowskim.  Urodził się on na Kresach Wschodnich. Opowiedział o losach swoich i swojej rodziny podczas II wojny światowej. Uczniowie wysłuchali wspomnień z dzieciństwa pana Jerzego, które spędził w majątku rodziny Reyów w Psarach. Dowiedzieli się, jak wyglądało życie pod okupacją radziecką i niemiecką z perspektywy dziecka. Poznali okoliczności ucieczki pana Jerzego z rodziną do Przecławia. Nasz gość zaprezentował uczniom spisaną przez siebie historię swojego rodu oraz zdjęcia z pobytu w Psarach na Ukrainie.

Spotkanie zorganizowały p. Magdalena Wieczerzak i p. Barbara Muniak.

ZDJĘCIA


 Gminny Konkurs Recytatorski

20 października w Miejskim Domu Kultury w Przecławiu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pt. ,,Zanurzać  się w rudej jesieni”. Wzięło w nim udział 73 młode talenty z całej gminy, rywalizując w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę godnie reprezentował Klaudiusz Strzelczyk, uczeń klasy VII,  który zdobył wyróżnienie. Gratulujemy zwycięzcy!.


 Projekt Las w grupie 3, 4, 5-latków

W dniach od 16 do 20 października 2017r. w ramach zajęć „Jesień w lesie” dzieci z grup: 3. 4, i 5-latków realizowały „Projekt Las”. Każdy dzień przebiegał pod innym hasłem. Prace rozpoczęły się od rozpoznawania leśnych drzew na podstawie naturalnych liści. Drugiego dnia dzieci rozpoznawały „skarby lasu”. W kolejnym dniu poznawały zwierzęta mieszkające w lesie. W projekcie uczestniczył członek Koła Łowieckiego „Łoś” pan Mieczysław Struzik, który w ciekawy sposób zaprezentował odgłosy ptaków. W czwartek 19 października odbyła się wycieczka do lasu, w czasie której dzieci badały leśne środowisko. Ciekawym doświadczeniem dla dzieci były zabawy badawcze dotyczące leśnego środowiska. W ciągu całego tygodnia dzieci wykonywały prace plastyczne związane z tematem las. Projekt opracowały panie: Maria Sajdak i Ewa Pastuszak we współpracy z panią dyrektor Barbarą Kopacz oraz panią Moniką Lwowską.

ZDJĘCIA


Porządkowanie cmentarza wojennego nr 500 w Białym Borze

W dniu 19 października 2017 r. uczniowie klas V i VII udali się na cmentarz wojenny w nr 500.  Po zmówieniu modlitwy za zmarłych,  p. Magdalena Wieczerzak przypomniała historię tego miejsca oraz dzieje Tuszymy i Białego Boru w okresie I wojny światowej. Następnie uczniowie zajęli się porządkowaniem cmentarza. Złożyli wieńce i wiązanki wykonane przez uczniów klasy V i VI oraz zapalili znicze na grobach żołnierzy.

Opiekę sprawowali p. Magdalena Wieczerzak, p. Mirosław Basara i p. Marian Sajdak.

ZDJĘCIA


Gala "Wybitny Uczeń Gminy Przecław"

     12 października w Miejskim Centrum Kultury w Przecławiu odbyła się XIV Gala „Wybitny Uczeń Gminy Przecław” za rok szkolny 2016/2017. Uroczystość prowadzili Pani Elżbieta Augustyn-Gruszka dyrektor Samorządowego Domu Kultury w Tuszymie i Pan Janusz Krakowski sekretarz Gminy Przecław. Tytuł „Wybitnego Ucznia” otrzymało 46 uczniów. Każdy laureat otrzymał z rąk Burmistrza Przecławia Pana Ryszarda Wolanina oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Zenona Krawczyka stosowny dyplom wraz z nagrodą pieniężną, a także drobny upominek. Podczas wręczania nagród wyróżnionym na scenie towarzyszyli dyrektorzy szkoły Pan Mirosław Basara i Pani Barbara Kopacz.

Tytuł “Wybitny Uczeń Gminy Przecław ” otrzymali również uczniowie naszej szkoły. 

 Karolina Batog - osiągnięcia artystyczne

Dominika Bąba - osiągnięcia dydaktyczne

Gabriela Longosz - osiągnięcia dydaktyczne

Piotr Żmuda - osiągnięcia dydaktyczne.

Gratulujemy  naszym uczniom wyróżnień i życzymy im kolejnych sukcesów i tytułów w obecnym roku szkolnym.

MB

relacja


 Gminne zawody w piłce nożnej chłopców

W dniu 12 października 2017 r. w Przecławiu odbyły się Gminne Zawody w piłce nożnej chłopców. Turniej rozgrywano z podziałem na 2 grupy. Po meczach grupowych nasz zespół zajął miejsce 2. W meczu o finał pokonał zespół z Łączek Brzeskich. W finale nasi chłopcy ponownie zmierzyli się z zespołem szkoły z Przecławia ulegając 1:2 ( do przerwy: 1:0 ). 

Zespół wystąpił w składzie: Dawid Ziomek, Jakub Torba, Kacper Zdżałka, Daniel Bielatowicz, Mikołaj Stachura, Krzysztof Słąba, Kamil Mazur, Radosław Jędrysek, Kacper Barnaś, Michał Gazda, Wojciech jemioło.

Zdjęcia  


 Apel z okazji Dnia Nauczyciela
Bo nauczyciel jest kapitanem, co na okręcie świata płynie wraz z nami przez szkolne lata”

 12 października uczniowie z kl. V i VI z okazji Dnia Edukacji Narodowej, pod opieką p. Barbary Muniak i p. Mariana Sajdaka, przygotowali dla wszystkich pracowników naszej szkoły montaż słowno- muzyczny. Swoim talentem wokalnym i aktorskim, wierszami, piosenkami i scenkami umilili czas wszystkim zebranym. Uroczystość przebiegła w niezwykle milej i radosnej atmosferze. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia, a aktorzy montażu obdarowali wszystkich pracowników kwiatami i życzeniami.

ZDJĘCIA


 Jesienna wycieczka do lasu

17 października uczniowie kl. II, III im IV a wybrali się na wycieczkę. Najpierw  w Nadleśnictwie Tuszyma pan Hubert Jemioło wygłosił krótką pogadankę, wyświetlił film pt. ,,Las w czterech porach roku”. Na jego podstawie p. Hubert przeprowadził konkurs z nagrodami. Uczniowie pięknie odpowiadali, ale też zadawali panu pytania związane z lasem. Następnie wszyscy pojechali do Sokola podziwiać Koniki Polskie. I tutaj również p. Hubert opowiedział wiele ciekawostek przyrodniczych związanych    z tym terenem. Potem udaliśmy się do szkółek w Przecławiu. Tu dzieci z zainteresowaniem obserwowały otaczającą przyrodę, zachodzące zmiany wczesną jesienią, poznały warstwową budowę lasu i żyjące w nich zwierzęta. Krótki poczęstunek zregenerował siły. Pogoda i humor dopisywały. Na zakończenie uczniowie zebrali dary lasu. Chociaż trochę zmęczeni, ale niesamowicie zadowoleni uczniowie wrócili do szkoły. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Małgorzata Wszołek, Maria Ozimek, Barbara Muniak i Wioletta Pilawa

ZDJĘCIA


Wybory Przewodniczącego SU

W dniu 6.10.2017r. odbyły się w naszej szkole wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci na przygotowanych tydzień wcześniej plakatach przedstawili swoje plany na przyszłość i propozycje działań w nowym roku. Głosowanie przeprowadziła Komisja Wyborcza złożona z reprezentantów klas IV-VII wybranych przez Samorządy Klasowe. Uczniowie głosowali kolejno klasami zaznaczając na kartach wyborczych nazwisko jednego z trzech zgłoszonych kandydatów. Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego SP Tuszyma została uczennica klasy VII Milena Gawryś. Życzymy jej owocnej pracy oraz chętnych, aktywnych i pomysłowych współpracowników.

ZDJĘCIA


Wycieczka do Krakowa

4 października uczniowie klas: IVa, IVb i V uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. W planach wyjazdu było zwiedzanie wystaw Historyland, przejażdżka zabytkowym tramwajem, obejrzenie Rynku Starego Miasta. Wystawa Historyland to interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków. Na odwiedzających czekają  zbudowane z dziesiątek tysięcy klocków Lego makiety, które pozwolą wyruszyć w emocjonującą podróż przez dzieje. Podróż tramwajem to doskonała okazja do zobaczenia zabytków Krakowa, wysłuchane ciekawych historii związanych z miastem i pracą motorniczego. Przygotowane atrakcje pozwoliły uczniom lepiej poznać historię Polski, zainteresować przeszłością, zainspirować do aktywności na lekcjach historii. Wycieczkę przygotowały panie: Magdalena Wieczerzak, Lucyna Szczutko.

ZDJĘCIA


Sukces w III  Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „WAKACJE”

 

 Miło nam poinformować, iż w tegorocznej edycji III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Wakacje”, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jeleniej Górze uczniowie naszej szkoły uzyskali tytuły laureatów. Jury konkursu biorąc pod uwagę estetykę wykonanej pracy, samodzielność oraz ciekawą interpretację tematu spośród 719 prac plastycznych z 88 placówek oświatowych wyłoniło zwycięzców. Tytuł laureata w naszej szkole  otrzymała Aleksandra Ciejka z klasy Ib (kategoria I – 5-7 lat) oraz Natalia Żuchowska z klasy IVa (kategoria II – 8-10 lat). Piękne prace powstały na zajęciach kółka plastycznego, prowadzonego przez Panią Agatę Borkowską-Gazdę. Gratulujemy.

  

Aleksandra Ciejka                                                   Natalia Żuchowska


Wycieczka rowerowa klasy VII do Blizny

W dniu 28 września klasa VII wraz z wychowawcą p. Marianem Sajdakiem i dyrektorem szkoły p. Mirosławem Basarą wyjechała na wycieczkę rowerową do Blizny, gdzie zwiedzili Park Historyczny. W czasie wycieczki uczniowie nie tylko przekonali się do uroków turystyki rowerowej, ale także poznali szereg ciekawostek z historii naszej okolicy bardzo ciekawie przekazanych przez przewodnika po Parku Historycznym. Po drodze zatrzymano się przy dębie (Pomniku Przyrody) przy Leśnictwie w Białym Borze. Po zwiedzaniu Parku Historycznego przy rozpalonym ognisku uczniowie zjedli upieczone własnoręcznie kiełbaski i odpoczęli przed drogą powrotną. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca, a ponieważ trafiliśmy na piękną słoneczną pogodę dała także pozytywne efekty dla zdrowia.

ZDJĘCIA


Spotkanie  z pielęgniarką w gr. 3-4 i 4-5 latków

Dnia 22.09.2017r.  do grupy 3-4 i 4-5 latków zawitała pani Janina Darłak, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka w Ośrodku Zdrowia „PULS” w Rzemieniu. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi oraz wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobu dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego trybu życia. Wizyta p. Janiny zakończyła się wspólną zabawą oraz pamiątkowym zdjęciem. Spotkanie zorganizowały p. E. Pastuszak i M. Sajdak.

ZDJĘCIA


Wycieczka klas V-VII do Rzeszowa

W dniu 17 września uczniowie klas V, VI i VII wyjechali do Rzeszowa, gdzie wzięli udział w Festiwalu Nauki. W tym roku Festiwal Nauki odbywał się od 17 do 18 września w G2A Arena Centrum Wystawienniczo - Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce. Organizatorem wydarzenia były: firma Pratt&Whitney Rzeszów oraz Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim, G2A Arena oraz Polską Agencją Kosmiczną. Festiwal Nauki odbywa się od 2015 roku - wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczestników i wystawców. Ideą festiwalu jest popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi. Nasi uczniowie uczestniczyli w wykładzie nt. natury światła pt. „Skąd się biorą kolory” oraz zapoznali się z wystawą interaktywną różnych nowinek świata przyrody, techniki i elektroniki. Mogli poznać jak działa łazik marsjański, przeprowadzić różne doświadczenia z dziedziny fizyki i chemii. Wystawę odwiedziła również w tym czasie pani minister Anna Zalewska. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z ciekawie spędzonego dnia.

ZDJĘCIA


Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

ZDJĘCIA