Rok szkolny 2016/2017

Czerwiec

IV edycja Powiatowego Konkursu „Krajobrazy mojej małej Ojczyzny”rozstrzygnięta!

         8 czerwca 2017 r. w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie–Filia w  Mielcu wręczone zostały nagrody laureatom i uczniom wyróżnionym w IV edycji Powiatowego Konkursu „Krajobrazy mojej małej Ojczyzny” pod patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego Zbigniewa Tymuły. Organizatorami konkursu byli:Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie - Filia w Mielcu. 

Jury w składzie: 

Przewodniczący: Janusz Chojecki – prezes TMZM w Mielcu 

Członkowie: 

Dorota Łaz – nauczyciel plastyk SP 6 w Mielcu, 

Stanisław Bryg – prezes i fotograf  FOTO LAB w Mielcu, 

Janusz Wyzina – przewodniczący Sekcji Turystyczno-Sportowej TMZM w Mielcu, 

Józefa Krasoń – kierownik PBW Filia w Mielcu, 

Elżbieta Minorczyk – nauczyciel bibliotekarz PBW Filia w Mielcu, 

wyłoniło laureatów konkursu.  

I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła  Natalia Żuchowska, która otrzymała - czytnik e-book - nagrodę Starosty Powiatu Mieleckiego Zbigniewa Tymuły. Ponadto prace plastyczne Julianny Kopali, Bartosza Dziekana i Nicole Szlachetki zdobyły  wyróżnienia, za które uczniowie otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe lub książki z rąk wicestarosty Powiatu Mieleckiego Pani Marii Napieracz. Natalię, Juliannę i Nicole do konkursu przygotowała Pani Agata Borkowska-Gazda, a Bartosza Pani Jolanta Borys. Gratulujemy sukcesu naszym zdolnym uczniom! 

 ZDJĘCIA


 Opowiem ci o wolnej Polsce

Konferencja podsumowująca 2017

 Opowiem ci o wolnej Polsce  to program edukacyjny prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem programu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski, pokazanie w jaki sposób na przestrzeni  60 lat kształtowało się społeczeństwo obywatelskie. Ważnym elementem pracy nad projektem są spotkania ze świadkami historii. Młodzież ma szansę dotrzeć do historii znanych, ale i  tych mniej znanych- poznać losy ludzi biorących aktywny udział w wydarzeniach z przeszłości, odkryć dzieje miejscowości i regionu, poczuć atmosferę tamtych lat.

W tym roku projektem zajęła się klasa szósta pod kierunkiem pani Lucyny Szczutko i Magdaleny Wieczerzak. Naszym świadkiem był pan Jerzy Kukułka, który na spotkaniach w szkole opowiedział nam o wydarzeniach z czasów II wojny światowej dotyczących wysiedleni oraz obozu w Pustkowie.

Na podstawie tych opowieści uczniowie nakręcili film i zaprezentowali go w Muzeum Powstania Warszawskiego.

5 i 6 czerwca trzy uczennice: Dominika Bąba, Milena Gawryś oraz Gabriela Rzeszutek pod opieka pani Lucyny Szczutko prezentowały projekt na konferencji w Warszawie. Dwa dni były bardzo pracowite. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele uczestniczyli w warsztatach w Centrum Dialogu oraz w wizytach studyjnych  w instytucjach kultury.

Drugi dzień to targi projektów i prezentacja filmów w Muzeum Powstania Warszawskiego. Nasze stoisko odwiedzało wielu ekspertów w tym pan Maciej Podbielkowski – historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego, który wysoko ocenił nasze działania, pogratulował uczennicom oraz zachęcił do kontynuacji działań. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody, a następnie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji projektu, szczególnie dyrekcji szkoły, dyrekcji Parku Historycznego Blizna.

ZDJĘCIA


Maj

Wizyta w Filharmonii Podkarpackiej

31 maja sześćdziesięcioro uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w koncercie pt. „Alicja w krainie muzycznej magii”. Spektakl ten przygotował Filharmonia Futura z Krakowa.  Widowisko przepełnione było muzyką i humorem. Spektakl miał także walor edukacyjny. Podróżują z głównymi bohaterami po Królestwie Muzycznej Magii  dzieci poznały style i gatunki muzyczne. Wizyta w filharmonii była okazją do spotkania z  innymi gatunkami sztuki i mamy nadzieję, że zainteresuje młodych widzów muzyka klasyczną. Wyjazd przygotowały panie: Agata Borkowska–Gazda, Jadwiga Brożyna i Lucyna Szczutko.

ZDJĘCIA


Dzień Patrona

Zdjęcia


25 lat Państwowej Straży Pożarnej – podsumowanie konkursu 

29 maja 2017 roku  w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się podsumowanie wojewódzkiego etapu XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”. Konkurs został zrealizowany przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW, natomiast jego organizatorem jest Komenda Główna PSP. Na wojewódzki etap konkursu, który odbył się pod patronatem wojewody podkarpackiego, wpłynęło 330 prac w czterech grupach wiekowych. Na uroczystość podsumowania etapu wojewódzkiego  zostały  zaproszone uczennice naszej szkoły. Emilka Występek zdobyła II miejsce oraz Milena Paśko III miejsce w grupie wiekowej 6-9 lat. Dziewczynkom towarzyszyły Pani Jadwiga Brożyna i Agata Borkowska-Gazda pod okiem których powstały nagrodzone prace oraz Pan Dyrektor Mirosław Basara. Gratulacje i piękne nagrody laureatki odebrały z rąk wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Zgodnie z regulaminem  prace finałowe przeszły do konkursu szczebla centralnego. 

ZDJĘCIA


Wycieczka kl. IV i V do Rzeszowa -Park linowy-Trasa Podziemna

ZDJĘCIA


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

ZDJĘCIA


Sukces uczennic w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego

 16 maja w SP w Przecławiu odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Wzięły w nim udział  reprezentacje klas czwartych ze wszystkich szkół podstawowych z naszej gminy. Konkurs zakończył się ogromnym sukcesem naszych uczennic. Weronika Bigos zajęła II miejsce, Olivia Sobuś – III miejsce, zaś Maja Ziółkowska znalazła się w gronie wyróżnionych.  Gratulujemy! 

Uczennice do konkursu przygotowała p. M.Wieczerzak.

ZDJĘCIA


 Wojewódzki Konkurs Plastyczny ,,Zawsze Razem"

W dniu 19 maja 2017 roku został rozstrzygnięty Wojewódzki  Konkurs Plastyczny „Zawsze Razem”.  Komisja  oceniła  273 prace plastyczne,    które  wpłynęły z  50  szkół   województwa  podkarpackiego i  przyznała równorzędne  nagrody. Wśród laureatów   znaleźli się również uczniowie naszej szkoły:

Julia Siecińska – klasa IIIa- opiekun Agata Borkowska-Gazda

Nicole Szlachetka - klasa IIIa- opiekun Agata Borkowska-Gazda

Patrycja Bogdan – klasa IIIb- opiekun Jolanta Borys

Igor Lwowski - klasa IIIb- opiekun Jolanta Borys.

Laureaci odebrali piękne nagrody 23 maja na uroczystym podsumowaniu konkursu.

ZDJĘCIA


Sukces uczennic klasy szóstej w Ekologicznym Maratonie Ortograficznym

17 maja uczennice klasy szóstej: Dominika Bąba, Milena Gawryś i Gabriela Longosz uczestniczyły w IV Gminnym Ekologicznym Maratonie Ortograficznym w Łączkach Brzeskich. Ich zadania polegały na napisaniu dyktanda oraz rozwiązaniu quizów z przyrody, wykonaniu doświadczeń. Uczennice zdobyły najwyższą liczbę punktów w kategorii ortograficznej i ekologicznej i zajęły I miejsce. Dziewczynkom i ich opiekunkom, pani Małgorzacie Wszołek i Lucynie Szczutko  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

ZDJĘCIA


 Wizyta w ECPiP w  Pustkowie

 Uczniowie klasy VI w dniu 11 maja 2017 r. odwiedzili Górę Śmierci w Pustkowie oraz działającą obok ekspozycję historyczno-dydaktyczną będącą  integralną częścią Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania.  Obrazuje ona historię i działanie obozów pracy przymusowej oraz poligonu Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager” w Pustkowie, w latach 1940 – 1944. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć multimedialne wystawy i prezentacje, makiety głównych zabudowań poligonu i obozów pracy, oryginalne wyposażenie wnętrz, pochodzące z tamtej epoki oraz setki eksponatów i dokumentów związanych z historią tych terenów w latach 1939 – 1945.

 Organizatorami tej wyjątkowej lekcji historii byli p. Magdalena Wieczerzak i p. Marian Sajdak.

ZDJĘCIA


Sukces Karoliny Batog w konkursie fotograficznym

 „Pomniki w mojej miejscowości”

Uczennica Szkoły Podstawowej w Tuszymie Karolina Batog została laureatką konkursu fotograficznego „Pomniki w mojej miejscowości”. Został on zorganizowany przez Archiwum Państwowe w Rzeszowie oraz IPN oddział w Rzeszowie i polegał na wykonaniu fotografii oraz opisaniu wybranego miejsca pamięci. 

Komisja w składzie:

Marek Gieroń (AP Rzeszów)

Katarzyna Kyc (IPN Rzeszów)

Katarzyna Macedońska (IPN Rzeszów)

Jacek Magdoń (IPN Rzeszów)

Zbigniew Irzyk (AP Rzeszów)

Krzysztof Łyko (AP Rzeszów)

w dniu 8 maja 2017r. ogłosiła wyniki konkursu, przyznając Karolinie II miejsce w kategorii szkół podstawowych. Nagrodzona praca dotyczyła cmentarza wojennego Tuszyma-Biały Bór  i powstała pod opieką p. Magdaleny Wieczerzak.

   


  Niech się święci 3 Maja!!!

 Tuż przed „majówką” w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klasy IV w krótkiej inscenizacji przypomnieli o okolicznościach powstania oraz głównych postanowieniach Konstytucji 3 Maja. Na scenie gościliśmy Panią Konstytucję, która tłumaczyła uczniom czym jest ustawa zasadnicza oraz jakie znaczenie miała dla Polski i Europy. W dalszej części akademii uczniowie kl II odśpiewali „Mazurek 3 Maja”. Pan dyrektor Mirosław Basara przypomniał wszystkim o znaczeniu Konstytucji, święcie 1 Maja, Dniu Flagi i zaapelował o przystrojenie domów biało-czerwonymi flagami. Pogratulował również wszystkim laureatom i zwycięzcom ogólnopolskich konkursów plastycznych. Na zakończenie uczniowie obejrzeli filmy przypominające najważniejsze informacje o naszych symbolach narodowych.

Akademię przygotowały panie: Magdalena Wieczerzak, Maria Ozimek i Lucyna Szczutko. Oprawą muzyczną i plastyczną zajęli się: pani Agata Borkowska –Gazda i pan Marian Sajdak.

Zdjęcia


MALUSZKI NA SPOTKANIU Z DYRYGENTEM 

ZDJĘCIA


Kwiecień 

 MISTRZ JĘZYKA ANGIELSKIEGO 

W dniu 4 kwietnia 2017 r. odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu języka angielskiego „Mistrz Języka Angielskiego” dla klas IV-VI. Cele konkursu to podniesienie poziomu umiejętności językowych uczniów, rozwijanie ich uzdolnień oraz promowanie postawy odpowiedzialności za proces samodzielnego uczenia.Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie Magdalena Wieczerzak i Barbara Juwa.

Miło nam ogłosić, że Mistrzami Języka Angielskiego zostali:

Dominika Bąba ( klasa VI)

Piotr Żmuda ( klasa V)

Weronika Bigos ( klasa IV)

Olivia Sobuś (klasa IV)

ZDJĘCIA


Apel Wielkanocny

Zdjęcia


Opowiem ci o wolnej Polsce - spotkanie ze świadkiem historii

  19 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy IV i VI uczestniczyli w spotkaniu z panem Jerzym Kukułką. Nasz gość mówił o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Przedstawił świadectwo dotyczące   ocalenia 12 osób od rozstrzelania w dniu 18 sierpnia 1944 r. Pan Jerzy odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów dotyczące czasów II wojny: tajnego nauczania, poligonu Blizna, działań wojennych na terenie Tuszymy. Było to bardzo ciekawe i fascynujące spotkanie. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem, ile szczegółów z tamtych lat zaprezentował nasz gość. Ta doskonała lekcja historii przybliżyła uczniom atmosferę i klimat tamtych czasów. 

Dziękujemy panu Jerzemu za poświęcenie czasu i przekazanie wielu cennych informacji. Podziękowania składamy również pani Marii Ozimek za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Spotkanie przygotowały i prowadziły uczennice klasy szóstej pracujące w projekcie „Opowiem ci o wolnej Polsce”.

 ZDJĘCIA


Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom” 2017

        Z wielką satysfakcją informujemy, że uczennica naszej szkoły– Julianna Kopala z klasy IIIa zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zapobiegajmy Pożarom” 2017 w kategorii  klas I – III. Finał konkursu odbył się  8 kwietnia 2017r. w Warszawie. Na etap ogólnopolski zakwalifikowano  305 prac z 13 województw, spośród których praca plastyczna Julianny zyskała najwyższe uznanie w oczach jury. Uczennica osobiście odebrała dyplom i nagrodę w stolicy. Podsumowanie konkursy odbyło się pięknym budynku Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wspaniałą nagrodą dla wszystkich laureatów konkursu było zwiedzanie Zamku Królewskiego połączone z pouczającą lekcją historii. Juliannie towarzyszyła mama oraz pani Agata Borkowska-Gazda, pod okiem której powstała nagrodzona praca plastyczna. 

Zdjęcia


 ,,Zielona Szkoła" klas młodszych

Zdjęcia


KONKURS FILATELISTYCZNY

22 kwietnia 2017r. w Rzeszowie odbyły się półfinały 55 Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego pod hasłem- ,,Górny Śląsk-to nie tylko przemysł”. Naszą szkołę reprezentowali: Piotr Żmuda-uczeń kl. V oraz Alicja Żmuda- uczennica kl. I gimnazjum. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza polegała na rozwiązaniu testu z wiedzy filatelistycznej( historia znaczków, poczty od najdawniejszych czasów po współczesne) i wiedzy tematycznej (historia Śląska, miasta, przemysł, turystyka). W drugiej części zawodnicy pracowali z katalogiem FISCHERA.  Po zliczeniu punktów  jury ogłosiło wyniki. W kategorii uczniów szkół podstawowych I miejsce zajął Piotr Żmuda, a w kategorii klas gimnazjalnych I miejsce zajęła Alicja Żmuda. I to oni właśnie będą reprezentowali całe Podkarpacie, naszą szkołę i naszą miejscowość na Ogólnopolskim Konkursie , który odbędzie się w dniach od 15 do 17 czerwca w Chorzowie. Gratulujemy i życzymy dobrych miejsc. Do konkursu przygotowała uczniów p. Barbara Muniak, opiekunka Koła Filatelistycznego w naszej szkole.


Marzec

XIII GMINNY KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ

31 marca w  Samorządowym Domu Kultury w Tuszymie (w budynku w Przecławiu) odbył się XIII Gminny Konkurs Piosenki Religijnej „W Duszy  Zjednoczonej z Bogiem Trwa Nieustanna Wiosna”.  Konkurs rozgrywał się w trzech kategoriach: soliści klas I – III, soliści klas IV – VI oraz zespoły i zgromadził  60 uczestników ze szkół podstawowych Gminy Przecław.  W kategorii soliści kl. I – III uczennica kl. I Amelia Frącz za piosenkę ,, Przyjaciela mam i już” zdobyła II miejsce ( opiekun p. Barbara Muniak. Wyróżnienia otrzymały uczennice: Wiktoria Sasin- kl. II (op. p. Maria Ozimek) i Martyna Skowron- kl. III a (op. A. Borkowska- Gazda).  W kategorii soliści kl. IV- VI za utwór ,, Nasz Bóg” wyróżnienie otrzymała Dominika Bąba- kl. VI ( opiekunBarbara Muniak). W kategorii zespół- III miejsce piosenką ,, Kochamy Cię” wyśpiewali uczniowie  kl. IV w składzie: Emilia Dziekan, Weronika Gałda, Roksana Kopera, Julia Kozioł i Szymon Rzeszutek (opiekun Barbara Muniak).  Naszą szkołę reprezentowały jeszcze uczennice: Julia Siecińska - kl. IIIa, Gabriela Paterak - kl. III b oraz Julia Występek – kl. V.  Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

ZDJĘCIA


Sukces w VII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym

„Nasi sąsiedzi – Mój świat w przyszłości”

        31.03.2017r. Martynka Skowron – uczennica klasy IIIa Szkoły Podstawowej im. Kar. Stefana Wyszyńskiegow Tuszymie uczestniczyła w podsumowaniu VII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Nasi sąsiedzi – Mój świat w przyszłości”. Był to konkurs zorganizowany przez młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie zrealizowany w ramach Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka. W konkursie wzięło udział 74 placówki z województwa podkarpackiego oraz 24 z kraju preszowskiego  na Słowacji. Spośród 573 praz zgłoszonych na konkurs praca Martynki uzyskała wyróżnienie w kategorii od 7 do 10 lat. Dodatkową atrakcją dla laureatów z Polski i Słowacji były interesujące warsztaty z filcowania.  Praca plastyczna Martynki powstała pod opieką Pani Agaty Borkowskiej – Gazdy, która jest bardzo dumna z sukcesu swojej uczennicy.

Zdjęcia


 „KWIAT DZIEŁEM DOSKONAŁYM”-sukces Natalii i Julianny

           30 marca 2017r. w Polkowicach rozstrzygnięto II OGÓLNOPOLSKI KONKURS TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ „Kwiat dziełem doskonałym” pod hasłem – „Kwiaty polne i leśne”. Konkurs był zaproszeniem skierowanym do dzieci , młodzieży i ludzi starszych, a jego głównym celem było rozbudzenie zainteresowania różnymi gatunkami kwiatów rosnących w Polsce oraz nawiązanie współpracy przez mieszkańców z różnych regionów kraju w zakresie ochrony przyrody ojczystej.       W konkursie wzięli udział również uczniowie z naszej szkoły. Jury oceniło 2677 praz w 7 kategoriach wiekowych, spośród których tytuł laureatki w kategorii 7 – 9 lat uzyskała Natalia Żuchowska, a wyróżnienie Julianna Kopala. Nagrodzone prace powstały na zajęciach plastycznych, które prowadzi Pani Agata Borkowska-Gazda. Konkurs czytelniczy

Zdjęcia 


Konkurs plastyczny ,,Żyj zdrowo"

Zdjęcia


 POWITANIE WIOSNY

 Uczniowie kl. I i kl. II, zgodnie z coroczną tradycją, powitali wiosnę.  Z tej okazji dzieci wykonały kukły marzanny,  które później zostały spalone, aby zima już nie wróciła. Mimo, że pogoda zbytnio nie przypominała o nadchodzącej wiośnie, to humory wszystkim dopisywały. W drodze powrotnej uczniowie przynieśli do szkoły zielony ,,gaiczek”. Mamy nadzieję, że wiosna już na dobre u nas zagości. Opiekę sprawowały panie: Barbara Muniak, Anna Barnaś, Maria Ozimek.


 Przedszkolaki żegnają zimę

Zdjęcia


 Luty 2017

Dzień Babci klasy 0

ZDJĘCIA


Dzień Babci w klasach 1-3

ZDJĘCIA


IV Gminna Gala Piosenki Biesiadnej

 23 lutego w naszej szkole odbyła się IV Gminna Gala Piosenki Biesiadnej. Podobnie jak w poprzednich edycjach celem spotkania była popularyzacja piosenek biesiadnych, integracja środowiska, umożliwienie dzieciom z placówek oświatowych gminy Przecław prezentowanie swoich umiejętności wokalnych, wymiana doświadczeń oraz propagowanie tradycji regionu. W tym roku tematem przewodnim były tuszymskie zapusty. Celem spotkania było przede wszystkim prezentacja specyfiki naszego regionu- zwyczajów lasowiackich oraz otwarcie na inne tradycje w tym przyśpiewki ludowe.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tuszymie zaprezentowali program przypominający zwyczaje zapustowe obchodzone w naszym regionie, na które składały się trzy charakterystyczne elementy: taniec, jedzenie i przebierańcy.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez panią dyrektor Barbarę Kopacz. Na galę przybyli dyrektorzy placówek oświatowych z gminy Przecław, nauczyciele oraz reprezentanci uczniowie ze szkół i przedszkoli.

Gościliśmy również:

Sekretarza Gminy , pana Janusza Krakowskiego,

Z-cę Dyrektora Wydziału Oświatowo- Ekonomicznego, panią Annę Bogdan,

Z-cę Burmistrza, pana Janusza Dybskiego

Dyrektora SDK w Tuszymie , panią Elżbietę Gruszkę,

Pracownika SDK w Tuszymie pana Roberta Darłaka

Kapelmistrza Młodzieżowej Orkiestry  Gminy Przecław, pana Piotra Rysiewicza

Instruktora tańca, pana Jakuba Jurka,

Nadleśniczego Nadleśnictwa Tuszyma, pana Andrzeja Kochmańskiego,

Honorowego Prezesa Koła Łowieckiego "Łoś", pana Mieczysława Struzika

Przewodniczą Rady Rodziców, panią Anetę Piechotę

Z-cę Przewodniczącej Rady Rodziców, panią Annę Szlachetkę

Pracownika Bibliotegi Gminnej, panią Marię Mikę

Sołtysa wsi Tuszyma, pana Ryszarda Brzozowskiego.

W dalszej części spotkania wysłuchaliśmy solistów i zespoły, które w tym roku zaprezentowały się na bardzo wysokim poziomie.

Jury w składzie:

pani Elżbieta Gruszka, Pan Janusz Krakowski, Pan Janusz Dybski, Pan Piotr Rysiewicz, Pan Jakub Jurek

przyznało główna nagrodę, Tuszymskiego Kura uczennicy ze Szkoły Podstawowej w Kiełkowie, Katarzynie Kwaśniowskiej za wykonanie piosenki pt. "Złoty pierścionek". Jury postanowiło także wyróżnić pięciu wykonawców za szczególny wyraz artystyczny. Są to:

1. Alicja Bała ze Szkoły Podstawowej w Łączkach Brzeskich,

2. Gabriela Madej z Samorządowego Przedszkola w Przecławiu,

3. Michał Betlej ze Szkoły Podstawowej w Dobryninie,

4. Julia Kudłacz ze Szkoły Podstawowej w Przecławiu

5. Damian Kulik ze Szkoły Podstawowej w Rzemieniu

Pan Mieczysław Struzik - Honorowy Prezes Koła Łowieckiego ,,Łoś" w Mielcu ufundował dodatkową nagrodę, którą wyróżnił Szymona Ortyla z Samorządowego Przedszkola w Przecławiu.

W czasie biesiady zaprezentowali się również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobryninie przygotowani przez panią Grażynę Bogdan. W ich wykonaniu zobaczyliśmy taniec do piosenki" Z kopyta kulig mknie".

W trakcie spotkania uczestnicy mogli próbować zapustnych smakołyków: pączków, chrustów, oponek.

Na zakończenie biesiady wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez:

Dyrektora Szkoły Podstawowej w Tuszymie - pana Mirosława Basarę, Sklep Cezar, Firmę Turbolab Diagnostyka Turbin w Katowicach i Wydawnictwo Olimp.

Wszystkim sponsorom składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy również za pomoc w przygotowaniu poczęstunku Radzie Rodziców, panu Robertowi Darłakowi, który czuwał nad oprawą muzyczną, sołtysowi panu Ryszardowi Brzozowskiemu,  za pomoc w przygotowaniu sceny, pani dyrektor, Barbarze Kopacz za koordynowanie wszystkich działań oraz wszystkim  pracownikom szkoły, którzy pomagali w organizacji biesiady.

Tegoroczną biesiadę przygotowały panie: Agata Borkowska-Gazda, Jadwiga Brożyna, Maria Sajdak i Lucyna Szczutko.

ZDJĘCIA


 Wyjazd klas IV i V na lodowisko do Dębicy

ZDJĘCIA


 Zabawa karnawałowa klas I-III

ZDJĘCIA


 Dzień Babci w Białym Borze

ZDJĘCIA


Uczennice z SP w Tuszymie w Zarzeczu

 W dniu 25 lutego 2017 r. w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu odbyło się podsumowanie eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem: „Zapobiegajmy pożarom”. Komisja po obejrzeniu 384 prac z 84 szkół, placówek oświatowych i instytucji kultury z 12 powiatów województwa podkarpackiego przyznała uczestnikom nagrody i wyróżnienia w VI kategoriach wiekowych. Uczennice ze SP w Tuszymie uzyskały następujące miejsca:

Kategoria I - Przedszkola:

I miejsce – Zuzanna Kozioł kl. „0”, 6 lat

Tytuł: „Strażacy aniołowie ratują miasto” – opiekun  Jadwiga Brożyna

Kategoria II - kl. I – III

I miejsce – Julianna  Kopala   kl. III,  9 lat

Tytuł: „ Płonący dom”, opiekun Agata Borkowska – Gazda.

Prace plastyczne Zuzi i Julianny będą reprezentowały naszą gminę na etapie ogólnopolskim. Dziewczynkom gratulujemy i życzymy sukcesów w Warszawie.

ZDJĘCIA

 


 

                         POCZTA WALENTYNKOWA                     

 

14 lutego uczniowiekl. 0-VI obchodzili Dzień Świętego Walentego. Od rana działała poczta walentynkowa. Członkowie Samorządu Uczniowskiego rozdawali kartki z życzeniami dla ,, szczęśliwców”, a nauczyciele i pracownicy szkoły zostali obdarowani sercami z ciasta. Nad całością tego miłego dnia czuwali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: p. Barbara Muniak i p. Marian Sajdak.


Dzień Babci w przedszkolu

ZDJĘCIA


Styczeń 2017

Zachowaj Trzeźwy Umysł

ZDJĘCIA


Sukces w konkursie plastycznym „Zapobiegajmy pożarom”

W dniu  12 stycznia 2017r. rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Zapobiegajmy pożarom” – eliminacje gminne. Na konkurs wpłynęły 84 prace ze wszystkich placówek oświatowych  Gminy Przecław. Bardzo się cieszymy, iż siedem prac plastycznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły zyskało uznanie wśród jury. W poszczególnych grupach wiekowych wyróżnieni zostali:

I grupa wiekowa – przedszkola

I miejsce – Zuzanna Kozioł – opiekun Pani Jadwiga Brożyna

II miejsce – Gabriela Wilk – opiekun Pani Maria Sajdak

II grupa wiekowa – szkoła podstawowa klasy I-III

I miejsce – Julianna Kopala – opiekun Pani Agat Borkowska-Gazda

III miejsce – Igor Lwowski – opiekun Pani Jolanta Borys

Wyróżnienie – Kacper Zawisza – opiekun Pani Barbara Muniak

Wyróżnienie – Szymon Wąchadło opiekun Pani Maria Ozimek

III grupa wiekowa – szkoły podstawowe klasy IV-VI

II miejsce – Gabriela Rzeszutek – opiekun Pani Jolanta Borys

Wszystkie  prace zostały przekazane na etap powiatowy. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

ZDJĘCIA


 Sukces w stolicy

Nicole Szlachetka i Natalia Żuchowska uczennice  klasy IIIa  zostały laureatkami  X Ogólnopolskiego Biennale Plastycznego pt. „ROK POLSKI W TRADYCJACH I OBYCZAJACH”. Konkurs zorganizowany był przez Pałac Młodzieży w Pałacu Nauki i Kultury w Warszawie. Po odbiór nagrody do Warszawy Nicole  wybrała się z rodzicami oraz nauczycielką p. Agatą Borkowską-Gazdą, która przygotowała obydwie dziewczynki.   Podsumowanie konkursu odbyło się Ogrodzie Zimowym Pałacu Kultury i Nauki, gdzie została przygotowana piękna wystawa 180 najciekawszych prac, które wpłynęły na konkurs. Wśród nich były również prace plastyczne Gabrieli Piechoty i Huberta Kuska wykonane również pod opieka pani Agaty Borkowskiej-Gazdy oraz Igora Lwowskiego, którego opiekunem była pani Jolanta Borys. 

Wizyta w stolicy dostarczyła wielu niezapomnianych przeżyć.

ZDJĘCIA


WYSTAWY KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dnia 16 grudnia 2016 roku biblioteka szkolna zorganizowała wystawę książek zakupionych w ramach programu MEN „Książki naszych marzeń”. Eksponowany księgozbiór zawierał tytuły zaproponowane przez samych uczniów, co budziło wiele emocji, gdyż każdy starał się odnaleźć swoją ulubioną tematykę.

Kolejna wystawa odbyła się 12 stycznia 2017 roku. Wystawione zostały książki nabyte przez bibliotekę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, ponieważ zawierała liczne tytuły spoza kanonu lektur szkolnych. Z wystawą powiązano akcję „Książka na ferie”, dzięki której uczniowie mogli wypożyczyć wybrane nowości na czas zimowego odpoczynku.

ZDJĘCIA


 

Zabawa karnawałowa przedszkolaków

ZDJĘCIA


 Wymalowały sobie nagrody

           Uczennice klasy „ 0A” Aleksandra Ciejka i Daria Gryglak zostały laureatkami tegorocznego konkursu „ Choinki Jedynki” organizowanego przez Program I Polskiego Radia. W tym roku  honorowy patronat nad akcja objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser–Duda.  Celem konkursu i akcji jest zbiórka pieniędzy na potrzeby Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz im. Brata Alberta. Spośród 8 tysięcy nadesłanych prac została nagrodzona praca Aleksandry Ciejki i wyróżniona  praca Darii Gryglak. Prace dziewcząt docenione i  omówione zostały przez znanych warszawskich artystów plastyków na antenie Polskiego Radia . Małe artystki udzieliły wywiadów na antenie oraz otrzymały zaproszenie do Warszawy na Wielki Uroczysty Koncert „Choinki Jedynki” wieńczący tegoroczną akcję charytatywną. Opiekunem artystycznym uczennic jest Pani Jadwiga Brożyna.

Serdecznie gratulujemy !

  

Nagrodzone prace


 Grudzień

Kolędowanie z turoniem

Zdjęcia


 Multimedialne zajęcia profilaktyczne dla uczniów

Przed Bożonarodzeniową przerwą świąteczną w nauce tj. 21 grudnia dla uczniów naszej szkoły zorganizowane zostały multimedialne zajęcia profilaktyczne na temat: Cyberprzemoc, bezpieczeństwo w sieci. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas I - VI. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Firmę MERITUS Pana Arkadiusza Łysonia z Mielca. 

Zdjęcia

MB


WIGILIA W KLASIE  I

  Dzień 21 grudnia  przebiegał w bardzo świątecznej atmosferze. W odświętnie przystrojonej sali, przy pięknie nakrytym stole spotkali się uczniowie kl. I wraz z wychowawczynią p. Barbarą Muniak. Spotkanie zaczęło się od przeczytania fragmentu Pisma Świętego, modlitwy, podzielenia się opłatkiem, składaniem życzeń.  Potem zebrani spożywali tradycyjne potrawy przygotowane przez rodziców. Spotkanie zakończyło się śpiewaniem kolęd i pastorałek. Klasowa wigilia upłynęła w miłej i radosnej atmosferze. 


Wigilia klasowa w klasie IV

20 grudnia 2016 r.odbyła się uroczysta wigilia klasy IV. Podczas spotkania uczniowie wraz z wychowawczynią Magdaleną Wieczerzak połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczne, następnie przystąpili do spożywania tradycyjnych wigilijnych potraw. W kolejnej części spotkania pani Lucyna Szczutko zaprezentowała staropolskie zwyczaje świąteczne, zaś uczniowie opowiedzieli o tradycjach panujący w ich domach. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania kolęd. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie potraw wigilijnych.

ZDJĘCIA


Opłatek w przedszkolu 3-4-latków

ZDJĘCIA


 Spotkanie opłatkowe w klasie VI

20 grudnia uczniowie klasy VI zorganizowali wigilię klasową. W spotkaniu opłatkowym wzięli udział także: wychowawca klasy p. Marian Sajdak i zaproszony gość p. Lucyna Szczutko ucząca w naszej szkole języka polskiego. Po przeczytaniu stosownego fragmentu ewangelii i krótkiej modlitwie wszyscy połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczne. Następnie podano tradycyjne potrawy wigilijne. Później wspólnie kolędowano i prezentowano staropolskie zwyczaje świąteczne.

ZDJĘCIA


 Jasełka 2016

CUD BETLEJEMSKIEJ NOCY

Boże Narodzenie - to czas szczególny, wyjątkowy okres w roku, który przywraca radość i nadzieję, ale jednocześnie zmusza do zadumy, refleksji, przywołuje w pamięci wspomnienia z dzieciństwa...

    20 grudnia 2016r.  cała społeczność szkolna, zaproszeni emeryci, goście, rodzice mogli obejrzeć Bożonarodzeniowe Jasełka w wykonaniu uczniów klasy I i V pod kierunkiem pań: Barbary Muniak i Barbary Juwy . Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. W scenkach z życia nowonarodzonego dzieciątka nie zabrakło pasterzy, aniołów, mędrców, a także Heroda i śmierci. Wspaniała gra  aktorów, świąteczna dekoracja, niecodzienne stroje oraz piękne kolędy i pastorałki wprowadziły zebranych w magiczny, świąteczny nastrój. Mali aktorzy ujawnili ogromne pokłady talentów artystycznych. Na koniec jasełek przewodniczący SU – Piotr Żmuda przekazał wszystkim życzenia. Pojawiły się łzy w oku. Poruszyły się  i zatrzepotały miłością do bliźniego serca. Również nasi Dyrektorzy – p. Mirosław Basara i p. Barbara Kopacz złożyli życzenia świąteczne.

ZDJĘCIA


Święta w przedszkolu

ZDJĘCIA


PIECZENIE PIERNIKÓW

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie kl. I wraz z wychowawczynią p. Barbarą Muniak piekli pierniki. Z przygotowanego ciasta dzieci mogły wykrawać foremkami różne wzory: dzwonki, serca, ptaszki, grzybki, gwiazdy, królów, bałwanki, choinki. Po upieczeniu rozpoczęła się ich degustacja. Wszystkie dzieci zostały obdarowane piernikami i mogły je wziąć do domu, aby poczęstować rodziców. Wykrawanie z ciasta, pieczenie, oczekiwanie sprawiło dzieciom ogromną frajdę i radość.


Mały Olimpijczyk

19 grudnia uczniowie klas I - III wzięli udział w Olimpiadzie na wesoło pod hasłem "Mały Olimpijczyk". Celem tej sportowej imprezy było integrowanie zespołów klasowych i ukazywanie wpływu aktywności ruchowej na prawidłowy rozwój fizyczny człowieka. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w grach i zabawach ruchowych, wyścigach na wesoło i konkurencjach zręcznościowych. Wszyscy uczestnicy poznali co to jest "Zdrowa rywalizacja", szacunek do przeciwnika i co rozumiemy przez zasady fair play. Na koniec zabawy dyrektor szkoły Pan Mirosław Basrara podsumował wspólną zabawę i wręczył upominki uczestnikom. Nagrody zakupiono w ramach realizacji rządowego programu Bezpieczna+. Nad całością rywalizacji i zabawy czuwała koordynator Olimpiady pani Agata Borkowska - Gazda.

MB 


AKCJE CHARYTATYWNE

Od 1 do 17 grudnia w naszej szkole Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Caritas zorganizowały akcje charytatywne pod nazwą ,,Zostań Świętym Mikołajem” dla Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych i Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Mielcu. Uczniowie, rodzice i nauczyciele ochoczo włączyli się w przynoszenie zabawek, maskotek, ubrań, artykułów spożywczych: cukru, kaszy, ryżu, makaronu, słodkości oraz środków czystości. Akcja przyniosła realne wsparcie dla Ośrodka i schroniska dla bezdomnych mężczyzn. Również przerosła nasze oczekiwania. Dary dla Ośrodka zostały zawiezione samochodem dostawczym przez p. Rafała Muniaka i Łukasza Laska, a do schroniska przez Dyrektora p. Mirosława Basarę. Nad akcją czuwali: p. Barbara Muniak i ksiądz Sławomir Czub. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wzięli udział w obu akcjach za dar serca gorąco dziękujemy!!


WYSTAWY KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dnia 16 grudnia 2016 roku biblioteka szkolna zorganizowała wystawę książek zakupionych w ramach programu MEN „Książki naszych marzeń”. Eksponowany księgozbiór zawierał tytuły zaproponowane przez samych uczniów, co budziło wiele emocji, gdyż każdy starał się odnaleźć swoją ulubioną tematykę.

Kolejna wystawa odbyła się 12 stycznia 2017 roku. Wystawione zostały książki nabyte przez bibliotekę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, ponieważ zawierała liczne tytuły spoza kanonu lektur szkolnych. Z wystawą powiązano akcję „Książka na ferie”, dzięki której uczniowie mogli wypożyczyć wybrane nowości na czas zimowego odpoczynku.

Zdjęcia


Gminne turnieje w koszykówce dziewcząt i chłopców

W dniach 12 i 14 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych zawodach sportowych w koszykówce dziewcząt i chłopców.

Zawody dziewcząt odbyły się 12 grudnia na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dobryninie. Turniej rozgrywano systemem "każdy z każdym". Nasz zespół zajął miejsce II ustępując zespołowi z Przecławia. Skład zespołu dziewcząt: Dominika Bąba, Milena Gawryś, Marlena Gawryś, Magdalena Surdel, Katarzyna Patyk, Milena Gałda, Emilia Karkut, Marlena Ozimek, Gabriela Rzeszutek, Sylwia Sylwet.

Zawody chłopców rozegrano w dniu 14 grudnia na obiektach sportowych Szkoły Podstawowej w Rzemieniu. Mecze rozgrywano w dwóch grupach. Nasi chłopcy zajęli miejsce III. Skład zespołu chłopców: Dawid Hebda, Klaudiusz Strzelczyk, Sebastian Wojtaszek, Paweł Czachor, Konrad Haracz, Stanisław Kozioł, Dawid Ziomek, Kacper Barnaś, Piotr Bukowy, Michał Gazda, Kamil Mazur.

 Opiekunami zespołów byli: Mirosław Basara i Anna Barnaś. 

MB


NAGRODA W KONKURSIE „Mój ekologiczny świat. Świąteczny stół”

9 grudnia 2016r. uczennica naszej szkoły – Milena Paśko odebrała piękną nagrodę na uroczystym podsumowaniu Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Mój ekologiczny świat. Świąteczny stół”, które odbyło się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa podczas X edycji Międzynarodowych Targów Żywności Wysokiej Jakości EKOGALA 2016. Konkurs przebiegał pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty w ramach realizacji Podkarpackiego Programu Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży „Zdrowo jem – zdrowo żyję”.  Uczennicę do konkursu przygotowała Pani Agata Borkowska-Gazda, która wraz z Panią Dyrektor Barbarą Kopacz oraz Panem Dyrektorem Mirosławem Basarą mieli przyjemność uczestniczyć w tym pięknym spotkaniu.

ZDJĘCIA


Wizyta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży pożarnej w Mielcu

9 grudnia w ramach  realizacji rządowego projektu "Bezpieczna +" nasi uczniowie klas II i III m.in. uczestnicy szkolnego konkursu „Zapobiegajmy pożarom” odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w  Mielcu.  Naszych „małych strażaków” powitał brygadier p. Marek Matubowski i młodszy brygadier Krzysztof Duszkiewicz, którzy zapoznał uczniów naszej szkoły z pracą strażaków, m.in. z wyposażeniem samochodów bojowych oraz rodzajami  sprzętu ratowniczo – gaśniczego. Uczniowie oglądnęli film edukacyjny o pracy PSP w Mielcu oraz uczestniczyli w quizie z nagrodami dotyczącymi wiedzy pożarniczej. W trakcie zwiedzania Komendy nastąpił prawdziwy alarm i zjazd strażaków ślizgiem oraz wyjazd na akcję ratowniczą. W trakcie dalszego pobytu uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda praca dyżurnego strażaka, który otrzymuje zgłoszenia o wypadkach lub pożarach. Dzięki tej wizycie poszerzono wiadomości  uczniów na temat  bezpiecznych zachowań  w czasie pożaru lub innych zagrożeń jakie mogą nastąpić w życiu codziennym. Wszyscy uczniowie otrzymali ulotki na temat zagrażaniem czadem oraz sposobem zapobieganiu niebezpieczeństwa zaczadzenia przy użyciu czujek. Dziękujemy pracownikom  Powiatowej Komendy PSP w Mielcu za miłe przyjęcie, przekazanie wielu cennych informacji, a jednocześnie życzymy jak najmniej wyjazdów do zdarzeń oraz zawsze bezpiecznych powrotów. 

Opiekunami wycieczki były: Maria Ozimek, Jolanta Borys i Anna Barnaś

Zdjęcia

MB


Konkurs czytelniczy w SP Kiełków

8 grudnia 2016r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kiełkowie, po raz kolejny, odbył się Gminny Konkurs Czytelniczy. Tym razem, w związku z kończącym się rokiem Henryka Sienkiewicza, był on poświęcony jego powieści „W pustyni i w puszczy”. Wzięły w nim udział dwuosobowe zespoły ze wszystkich szkół podstawowych naszej gminy. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test i krzyżówkę sprawdzającą znajomość treści lektury – bohaterów, nazwy geograficzne, okazy afrykańskiej fauny i flory, ludność tubylczą. Ponadto każda reprezentacja szkoły otrzymała dodatkowe punkty za przygotowany plakat zachęcający do przeczytania powieści „W pustyni i w puszczy”. Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie naszej szkoły–Michał Gazda i Piotr Żmuda. Opiekunką zespołu była nasza polonistka p. Lucyna Szczutko. Mikołaj na basenie

W czasie zajęć na basenie w Pustkowie dzieci miały dodatkową atrakcję. Odwiedził ich Święty Mikołaj. Każde dziecko otrzymało prezent. Wspólnie śpiewali piosenki. Miło spędzili czas.

ZDJĘCIA


Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Dnia 6 grudnia 2016 r.odbyły się w naszej szkole Mikołajki.  Uczniowie klasy IV zaprezentowali przedstawienie pt. „ Bajkowe Mikołajki”. Wysłuchaliśmy także piosenek w wykonaniu  klasy IIIb.  Następnie przybył długo oczekiwany gość: Św. Mikołaj, który rozdał prezenty wszystkim dzieciom z naszej szkoły.

Spotkanie przygotowały panie Jolanta Borys, Barbara Kopacz i Magdalena Wieczerzak.

Imprezę zaszczycili swoją obecnością goście:

Nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma – Pan Andrzej Kochmański,

Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Aneta Piechota,

Pani Marta Jemioło,

Pan Zbigniew Sobuś,

Członkowie Rady Rodziców.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały prezenty od Św. Mikołaja.

Pomocnikami Świętego Mikołaja w tym roku byli sponsorzy:

Dębickie Zakłady DEZAKO Sp. z o. o. w Dębicy – Prezes Pan Ryszard Tęcza

  Nadleśnictwo Tuszyma

Zakład Produkcyjno - Handlowy "Uszczelmet" - Pan Marian Czachor

Sklep Spożywczo - Przemysłowy "MAROM" - Pani Marta Gawryś

 Firma ,,KRUSZGEO” S.A. w Rzeszowie

"KRUSZGEO" SA Zakład Eksploatacji Kruszywa Biały Bór – Zakład w Białym Borze

 Sklep Wielobranżowy "CEZAR" w Tuszymie – Pani Krystyna Papuga

Firma AGPOL - Państwo Agata i Albert Gugałowie

Firma ELMECO - Pan Tadeusz Januszewski

 Firma Kirchoff Polska SP z o.o. Mielec

 Państwo Barbara i Jerzy Muniakowie

 Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Aneta Piechota

 Z-ca  Przewodniczącej Rady Rodziców przy SP w Tuszymie – Pani Anna Szlachetka

 Pan Zbigniew Sobuś

Pani Marta Jemioło

Państwo Jolanta i Wojciech Karkutowie

 Pan Władysław Ziółkowski

 Serdecznie dziękujemy sponsorom za dobre serce.

Szczególne podziękowania składamy Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Tuszymie za przygotowanie paczek mikołajkowych.

ZDJĘCIA 


Listopad


Kino dzieciom

ZDJĘCIA


Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Jesień w oczach dziecka"

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy III a – Julianna Kopala  zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla wychowanków świetlic szkolnych pt. „Jesień w oczach dziecka” w kategorii klas III.  Julianna wykonała piękną pracę plastyczną, której estetyka i ekspresja plastyczna została doceniona prze jury. Opiekunem pracy jest Pani Agata Borkowska-Gazda.

Nagrodzona praca


 Kiermasz taniej książki 

ZDJĘCIA 


U Jasia i Małgosi

Z przyjemnością informujemy, że  25 listopada 2016r. odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego „U Jasia i Małgosi”  w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Św. Jadwigi w Mielcu podczas uroczystego spotkania w ramach akcji „Cały powiat czyta dzieciom”.  Nasza szkoła również zgłosiła do konkursu pięknie wykonane prace przez uczniów klas 0-III spośród których tytuł laureata otrzymali:

W kategorii „0”-kl.I

Zuzanna Kozioł 6 lat – opiekun Jadwiga Brożyna

 Aleksandra Mucha 6 lat – opiekun Jadwiga Brożyna

 Magdalena Paszko 6 lat – opiekun Jadwiga Brożyna

 Aleksandra Ciejka 6 lat – opiekun Jadwiga Brożyna

W kategorii kl. II-III

Igor Lwowski 9 lat – opiekun Jolanta Borys

Dominika Torba 9 lat – opiekun Jolanta Borys

oraz nagroda zbiorowa dla uczniów klasy IIIa

Kacper Wilk 8 lat – opiekun Agata Borkowska-Gazda

Mielna Paśko 8 lat – opiekun Agata Borkowska-Gazda  

Martyna Skowron 8 lat – opiekun Agata Borkowska-Gazda

Julianna Kopala 8 lat – opiekun Agata Borkowska-Gazda

Hubert Kusek 8 lat – opiekun Agata Borkowska-Gazda

Szymon Gawryś  8 lat – opiekun Agata Borkowska-Gazda

Miłosz Brożyna 8 lat – opiekun Agata Borkowska-Gazda

Adrian Sylwet 8 lat – opiekun Agata Borkowska-Gazda

Natalia Żuchowska  8 lat – opiekun Agata Borkowska-Gazda

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w bajkowej scenerii, w której uczniowie SOSW przedstawili piękną bajkę „Jaś i Małgosia”. Na uroczystość został również zaproszony Dyrektor naszej szkoły Pan Mirosław Basara, któremu przypadł zaszczyt odczytania fragmentu bajki „Jaś i Małgosia”. Po wręczeniu nagród goście udali się na wernisaż oraz słodki poczęstunek. 

ZDJĘCIA


 Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

25 listopada z okazji ,,Dnia Pluszowego Misia" odbyło się w bibliotece spotkanie zorganizowane przez Panią Marię Mikę, w czasie którego dzieci poznały historię pluszowego misia. Dzieci z oddziałów przedszkolnych 3, 4 i 5-latków wraz z wychowawczyniami: Ewą Pastuszak, Moniką Lwowską i Marią Sajdak uczciły to święto zabawami z misiem i wykonaniem pracy plastycznej ,,Portret Pluszowego Misia"

ZDJĘCIA


Przedszkolaki piją zdrowe soki

ZDJĘCIA 


 WYJAZD DO TEATRU

   21 listopada 2016r. uczniowie klas najmłodszych pod opieką pań: Barbary Muniak, Marii Ozimek, Agaty Borkowskiej – Gazdy, Barbary Kopacz, Jolanty Borys wybrali się do MCK w Mielcu na spektakl ,, Bajki Pana Perraulta”. Uczniowie oglądnęli trzy bajki: ,, Czerwony Kapturek”, ,,Ośla Skórka”,  ,, Siedmiomilowe buty”. Spektakl zachwycił wszystkich grą aktorów, pięknymi strojami, niezwykłą scenografią. Pełni emocji i wspaniałych wrażeń powróciliśmy do szkoły. W opiece nad dziećmi pomagały panie: Dorota Kurgan i Anna Barnaś.


Przedszkolaki w Kulkolandzie

Zdjęcia


SZKOLNA DYSKOTEKA

24 listopada uczniowie kl. IV – VI bawili się na szkolnej andrzejkowej dyskotece. Były zabawy, konkursy, ale przede wszystkim tańce. Wszyscy bawili się świetnie. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Halina Surman, p. Magdalena Wieczerzak, p. Barbara Muniak i p. Marian Sajdak.


ANDRZEJKI klas 0-III

23 listopada uczniowie kl. VI zorganizowali święto świętego Andrzeja- popularne andrzejki dla kl. 0- III. W tym dniu sala gimnastyczna została zamieniona na ,,salę wróżb”. Dziewczęta i chłopcy przebrani za wróżki i czarodzieje przepowiadali wszystkim chętnym przyszłość. Każdy uczestnik z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, by odczytać imię przyszłej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Po wróżbach wszyscy bawili się wesoło przy dobrej muzyce. Humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Nad całością czuwała pani Barbara Muniak oraz panie : M. Ozimek, B. Kopacz, A. Borkowska- Gazda, J. Borys.

ZDJĘCIA


Szkolenie dla rodziców związane z Cyberprzemocą

 W dniu 23 listopada b.r. odbyło się spotkanie wywiadowcze z rodzicami naszych uczniów. W trakcie spotkania odbyło się szkolenie dla rodziców i nauczycielami związane z zagrożeniami wynikającymi z korzystania z Internetu. Szkolenie pod hasłem „Cyberprzemoc” przeprowadził pan Arkadiusz Łysoń z firmy MERITUS z Mielca. Zajęcia poruszały problem, który staje się coraz poważniejszym zagrożeniem i dotyczy najczęściej właśnie dzieci i młodzieży. Rodzice dowiedzieli się, co nazywamy zjawiskiem cyberprzemocy, jakie są jego skutki (również prawne) i zostali uświadomieni, jak pozornie niewinny niekiedy żart może stać się przyczyną dramatu. Nauczyli się też, w jaki sposób przeciwdziałać tym zjawiskom i jak znaleźć szybkie i skuteczne rozwiązanie. Szkolenie dla rodziców zrealizowane zostało w ramach rządowego programu Bezpieczna+.

MB


Sukces uczniów klasy VI

Miło nam poinformować, że uczniowie klasy VI zdobyli II miejsce w  ogólnopolskim konkursie NIEBIESKI TEATR organizowanym przez FUNDACJĘ HOTELE POLSKIE DZIECIOM.

Zadaniem konkursowym było nagranie przedstawienia teatralnego wg własnego pomysłu, który miał uwrażliwić na problemy dzieci z autyzmem i osób niepełnosprawnych. Nagrodą jest  dofinansowanie w wysokości 40%  6-dniowej wycieczki do Zakopanego. Uczniom i wychowawcy gratulujemy.


        Podsumowanie konkursu „Do czego MORZE służyć może”

21 listopada 2016r. nastąpiło podsumowanie III Edycji Ogólnopolskiego  Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. „Do czego MORZE służyć może”. Konkurs przebiegał pod patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie. Na konkurs zgłoszono 4812 prac z całej Polski, w tym około 20 z naszej szkoły. Wśród wyróżnionych autorów znaleźli się także uczniowie SP Tuszyma.

Są to:

Miłosz Brożyna z klasy III a – opiekun Agata Borkowska-Gazda

Natalia Żuchowska z klasy III a - opiekun Agata Borkowska-Gazda. 


 Musical angielski 

ZDJĘCIA


 Szkolne Zawody Latawcowe

W dniu 23 listopada odbyły się na boisku szkolnym Szkolne Zawody Latawcowe. Na starcie stanęło 11 zawodników z klas IIIa i VI. Po ocenie statycznej (wykonanie i zdobienie latawca) zawodnicy prezentowali swoje latawce w locie. Tu oceniano stabilność lotu i umiejętność odpowiedniego sterowania latawcem. Rywalizacja była bardzo wyrównana.

Na podium znaleźli się: 1. miejsce - Magdalena Surdel, 2 miejsce - Hubert Kusek , 3 miejsce - Nicole Szlachetka

Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy innych uczniów do zainteresowania się tym pięknym sportem.

Opiekun modelarni szkolnej Marian Sajdak

ZDJĘCIA


 

KIERMASZ KSIĄŻKI

W dniach 18 i 21 listopada 2016 roku biblioteka zorganizowała kiermasz książki we współpracy z Hurtownią i Księgarnią Taniej Książki TULISZKÓW. Zaoferowano ciekawe tytuły, piękne wydania w atrakcyjnych cenach. Tematyka książek była bardzo zróżnicowana, od bajeczek i baśni do czytania i kolorowania, po książki popularno–naukowe, słowniki i albumy.

Kiermasz był doskonałą okazją, by zakupić książkę jako prezent mikołajkowy lub gwiazdkowy. Pozwolił też wzbogacić zasoby biblioteki o wiele pozycji, które posłużą jako nagrody w konkursach czytelniczych.

Zdjęcia


 

"Znam przepisy ruchu drogowego - czuję się bezpieczny na drodze"

W ramach realizacji programu rządowego ,,Bezpieczna+" w naszej szkole realizowany są zajęcia „Znam przepisy ruchu drogowego – czuje się bezpieczny na drodze”.  W zajęciach uczestniczy 10 uczniów z klas V i VI. Uczniowie doskonalą znajomość przepisów ruchu drogowego oraz jazdę na rowerze. Dużym wyzwaniem jest pokonywanie toru przeszkód , który wymaga znajomości zasad ruchu drogowego oraz zręczności w poruszaniu się na rowerze. Uczniowiei korzystają z rowerów zakupionych w ramach projektu. Zdobyte umiejętności i wiedzę będą mogli zaprezentować podczas gminnego konkursu Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Zajęcia prowadzi p. Jolanta Borys.  

ZDJĘCIA 


Samorządowy kiermasz ciasteczkowy

17 listopada odbył się w naszej szkole odbył się kiermasz ciasteczkowy. Organizatorem były dziewczęta  z Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Barbary Muniak. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zebrane w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone na akcję charytatywną. Dziękujemy Dyrektorom szkoły za umożliwienie przeprowadzenia tej akcji. Tym, którzy zaangażowali się w kiermasz z serca dziękujemy.

ZDJĘCIA


Dzień sałatkowy w klasie IIIb

ZDJĘCIA 


,,Najważniejsze jest zdrowie"

Dzieci z oddziału 4 i 5-latków zapoznały się z zasadami zdrowego trybu życia. W czasie zajęć układały  ,,piramidę żywieniową" i poznawały wartości odżywcze różnych grup produktów. Następnego dnia pod opieką wychowawczyni Marii Sajdak i rodziców kupowały zdrowe produkty spożywcze w miejscowym sklepie. Kolejny dzień rozpoczął się od przygotowania ,,zdrowego śniadania". Przedszkolaki samodzielnie przygotowywały kanapki. Na naszym śniadaniu gościły też dzieci z oddziału ,,0" z wychowawczynią. Przygotowane kanapki wszyscy zjedli ze smakiem.

ZDJĘCIA


 GMINNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości . Uroczystość rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny sprawowana przez księdza proboszcza Stanisława Kudlika. Następnie odbył się przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości na przecławski rynek. Tam odbyło się : złożenie meldunku Burmistrzowi Przecławia, uroczysta zmiana warty, Apel Pamięci oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Przecławskiej. W skład  pocztu sztandarowego naszej szkoły weszli: Katarzyna Patyk, Wiktoria Wójcik, Milena Gałda, Klaudiusz Strzelczyk i Piotr Żmuda. W imieniu społeczności szkolnej wiązanki kwiatów złożyli: dyrektor szkoły p. Mirosław Basara, wicedyrektor p. Barbara Kopacz oraz uczniowie. Opiekę nad dziećmi sprawowała p. Barbara Muniak.


 Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

 W naszej szkole jak co roku uczniowie uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości. W tym dniu zgodnie z tradycja wszyscy uczniowie przybyli do szkoły w strojach odświętnych. Apel rozpoczął przewodniczący szkoły Piotr Żmuda. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego odśpiewaniu hymnu państwowego mogliśmy zobaczyć uczniów klasy I w pięknej etiudzie muzycznej. Następnie uczennice klasy IV: Magdalena Żmuda, Magdalena Machała  i Weronika Gałda przypomniały  nam historię związaną z utratą niepodległości. W czasie montażu słowno-muzycznego w  wykonaniu uczniów klasy IV usłyszeliśmy  wiersze i pieśni patriotyczne, m.in. Marsz Pierwszej Brygady, Pierwsza kadrowa, Rota. Apel przygotowały panie Barbara Muniak, Lucyna Szczutko i Magdalena Wieczerzak.

ZDJĘCIA


Konkurs plastyczny "Zapobiegamy pożarom"

15 listopada ogłoszony został konkurs plastyczny pod hasłem "Zapobiegamy pożarom" Konkurs przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I - III. Celem konkursu jest podnoszenie wiedzy o tematyce przeciwpożarowej. do dnia 15 grudnia czekamy na Wasze prace plastyczne. Dla uczestników konkursu przewidziano nagrody.

MB


Pasowanie na przedszkolaka 

Zdjęcia


Uczymy się gotować

ZDJĘCIA


październik

PROGRAM EDUKACYJNY ,, KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA”

Uczniowie klasy I, za zgodą rodziców, od października realizowali program edukacyjny ,, Klub Bezpiecznego Puchatka”. Organizatorami są: firma Maspex oraz marka Puchatek raz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Głównym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabaw. Uczniowie otrzymali materiały do realizacji programu, uczestniczyli w różnych zajęciach z zakresu bezpiecznych zachowań. Program zakończył się  ,, Wielkim Testem Bezpieczeństwa 2016”. Nad realizacją programu czuwała wychowawczyni p. Barbara Muniak.


 PROGRAM EDUKACYJNY ,, MOJE DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY”

Od października, za zgodą rodziców, w porozumieniu ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Mielcu w kl. I był realizowany program ,, Moje dziecko idzie do szkoły”. W ramach tego programu były podejmowane działania profilaktyczne, aby pokazać uczniom i ich rodzicom, w jaki sposób dbać o zdrowie, o prawidłową postawę ciała, higienę uczenia się, właściwe odżywianie się, higienę spożywania posiłków. Były też realizowane zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w szkole, w drodze do szkoły i ze szkoły. Koordynatorem programu była p. Barbara Muniak.


 PASOWANIE PIERWSZAKÓW NA UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY 

28 października odbyło się pasowanie pierwszaków na uczniów naszej szkoły. W spotkaniu uczestniczyli: dyrekcja, uczniowie kl. II oraz rodzice, dziadkowie dzieci z klasy pierwszej. Pierwszoklasiści rozpoczęli swój występ krocząc w rytm Marsza Radetzkiego, a uczniowie kl. II zaprosili wszystkich na program edukacyjny pod wiele mówiącym tytułem pt.,, Jak oni ślubują?” To właśnie w nim uczniowie wzięli udział w castingu na pierwszaka: recytowali wiersze, śpiewali piosenki, udzielali odpowiedzi na pytania komisji, w której składzie zasiadali koledzy z klasy 2. Wszystkie dzieci udowodniły, że znają swoją ojczyznę i są gotowe do zdobywania świata. Komisja i zgromadzona publiczność bez wahania zdecydowała, że pierwszaki świetnie zdały egzamin i mogą przystąpić do aktu ślubowania. Pierwszoklasiści ślubowali kochać Ojczyznę, dbać o dobre imię klasy i szkoły, być dobrymi kolegamii koleżankami a swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicomi nauczycielom.

Następnie Dyrektor Mirosław Basara dokonał aktu pasowania każdego pierwszaka na ucznia Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie. Pani wicedyrektor Barbara Kopacz wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy i ,,zaczarowane„ długopisy. W tym dniu pierwszaki otrzymały też prezenty od rodziców, przewodniczącej Rady Rodziców p. Anety Piechoty, uczniów kl. II ( życzenia i upominki)i wychowawczyni. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana chwila. Występ i cała uroczystość została przygotowana pod kierunkiem wychowawczyni kl. I p. Barbary Muniak i wychowawczyni kl. II p. Marii Ozimek.

ZDJĘCIA


Apel ,,Bal Świętych"

28 października w budynku naszej szkoły odbył się wyjątkowy bal - Bal Wszystkich Świętych. Jego organizacją zajęła się klasa III a wraz ze swoją wychowawczynią - p. mgr Agatą Borkowską-Gazdą i katechetą - ks. mgr Sławomirem Czubem.

Celem apelu było podkreślenie faktu, że mamy radować i cieszyć się z faktu dobrego życia innych ludzi, których możemy naśladować w codzienności. Zostali na niego zaproszeni wszyscy nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

Bal ukazał nam postaci bardziej i mniej znanych postaci, które zasługują na miano-"świętych - uśmiechniętych". Zakończyło go odśpiewanie tradycyjnej piosenki, która przypomina nam, że każdy może być świętym. Z takim nastawieniem każdy z nas udał się na przerwę związaną z Uroczystością Wszystkich Świętych.

ZDJĘCIA


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Barwy Jesieni” to „plastyczna rywalizacja”

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Barwy Jesieni” to „plastyczna rywalizacja” o tamatyce jesiennej. Wzięła w nim udział również uczennica klasy III a – Milena Paśko.    Jej praca została wyróżniona z pośród 2306 prac plastycznych nadesłanych z całej Polski na tegoroczną edycję.  Nad artystyczną twórczością Milenki czuwała Pani Agata Borkowska-Gazda na zajęciach kółka plastycznego.


Wycieczka klas IV-VI do Oblęgorka

W dniu 19.10.2016r. 43 uczniów klas IV-VI wyjechało na wycieczkę w okolice Kielc. Na początku zwiedziliśmy Pałacyk Henryka Sienkiewcza w Oblęgorku. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy ciekawostek z życia pisarza, które opowiadała pani prowadząca grupę po pomieszczeniach pałacu, w którym żył i tworzył nasz laureat Nagrody Nobla. Po wizycie w Oblęgorku przejechaliśmy do Centrum Nauki Da Vinci w Chęcinach Podzamczu. Było to ciekawe i interesujące spotkanie z nauką. W czasie różnych zabaw i gier praktycznych i multimedialnych zdobyliśmy dużo wiadomości o wynalazkach Leonardo da Vinci, budowie ciała ludzkiego i fizyce. Zwiedziliśmy wystawy: Człowiek-niezwykła maszyna, Zmysły człowieka i Konstrukcje Leonardo da Vinci. Duże wrażenie wywarł na uczniach tor przeszkód dla niepełnosprawnych, który trzeba było pokonać na wózku inwalidzkim. Po obiedzie zdążyliśmy jeszcze zwiedzić zamek w Chęcinach. Poznaliśmy jego historię, obejrzeliśmy eksponaty historyczne i podziwialiśmy z wież zamkowych piękną panoramę Chęcin. W dobrych humorach wróciliśmy wieczorem do domów. Opiekunami byli: pani Lucyna Szczutko, pani Magdalena Wieczerzak i pan Marian Sajdak.

ZDJĘCIA 


Dzień Edukacji Narodowej 

13 października obchodzono w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, zwany popularnie Dniem Nauczyciela. Uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem p. Barbary Muniak przygotowali dla wszystkich pracowników szkoły program artystyczny pod tytułem ,, W podziękowaniu za Wasz trud”. Były piosenki, wiersze, dedykacje. Po części artystycznej głos zabrał Dyrektor Mirosław Basara,  który skierował do grona pedagogicznego i pracowników szkoły wiele ciepłych słów, życząc dużo sił do podejmowania wyzwań jakie czekają nauczycieli w pracy z dziećmi. Na koniec przewodniczący SU Piotr Żmuda złożył piękne życzenia i podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie serc i umysłów dzieci. Za to , że dają najcenniejszy i najtrwalszy podarunek, jaki można dać dziecku-wykształcenie.

ZDJĘCIA


Przedszkolaki poznają zawody rodziców-KOSMETYCZKA 

Dzieci z oddziałów przedszkolnych 3, 4 i 5-latków poznawały zawody rodziców. Do przedszkola została zaproszona mama, która pracuje w zawodzie kosmetyczki. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały informacji o pracy kosmetyczki. Dziewczynki chętnie malowały paznokcie, a chłopcy brali udział w zabiegach pielęgnacyjnych dłoni. Spotkanie zorganizowała pani Ewa Pastuszak.

ZDJĘCIA


3-4-latki na jesiennym spotkaniu w bibliotece

ZDJĘCIA


Bądź bezpieczny w sieci!

Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do programu ,,Bezpieczna+". Na korytarzu szkolnym utworzono gazetkę z informacjami dla dzieci i rodziców o zagrożeniach, które można spotkać w sieci oraz możliwościach szukania pomocy przez ofiary cyberprzemocy.


wrzesień

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

rozpocznie się w naszej szkole o godz. 9.00 w dniu 1 września 2016 r (czwartek).

Serdecznie zapraszamy dzieci oraz rodziców! 

Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego

o godz. 18.00 w środę 31 sierpnia 2016 r. 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

W czwartek 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017.  Pan dyrektor Mirosław Basara powitał wszystkich obecnych, przedstawił wychowawców klas i życzył sukcesów w nowym roku. Następnie uczniowie spotkali się w swoich klasach z wychowawcami.

ZDJĘCIA


 Młodzi piłkarze na start - III Gminny Dzień Piłkarza

9 września na terenach zielonych Szkoły Podstawowej w Przecławiu odbył się III Gminny Dzień Piłkarza. Święto Piłkarza  obchodzimy 10 września i zostało ustanowione na pamiątkę zdobycia przez reprezentację Polski mistrzostwa olimpijskiego w 1972 roku w na Olimpiadzie w Monachium.  W trakcie Turnieju rozegrano cykl meczów pomiędzy mieszanymi drużynami dziewcząt i chłopców klas V i VI ze szkół z Tuszymy i Przecławia. Mecze odbywały się w duchu Fair Play i przyniosły zawodnikom wiele radości i satysfakcji z osiągniętego sukcesu. Wszyscy uczestnicy na zakończenie turnieju otrzymali drobne upominki, które wręczyli gospodarze Turnieju dyrektor Szkoły w Przecławiu Pani Małgorzata Nicpoń i jej zastępca Pani Ewa Augustyn-Leś oraz zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Przecław Pan Janusz Krakowski, Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy Przecław Pan Mariusz Barnaś, Dyrektor SP Tuszyma Pan Mirosław Basara, Pani Dorota Strzelczyk. Za Organizację Turnieju odpowiadali nauczyciele wychowania fizycznego Pan Piotr Sułek i Pan Kazimierz Głodzik. Należy dodać, że zmagania młodych piłkarek i piłkarzy obserwował sołtys Sołectwa Tuszyma Pan Ryszard Brzozowski.

MB


Spotkanie z Policjantem 

9 września naszą szkołę odwiedzili policjanci z Komisariatu Policji w Przecławiu. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 0 - III naszej szkoły. Policjanci przypomnieli o zasadach ruchu drogowego oraz poruszyli zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Ważnym  zagadnieniem, które poruszyli policjanci było jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. '

MB


 Ratujemy i uczymy się ratować 

We wrześniu, pierwszym miesiącu nauki w roku szkolnym 2016/2017 rozpoczęta zastała akcja pod hasłem "Ratujemy i uczymy ratować". Celem akcji jest nauka oraz utrwalanie wśród dzieci i młodzieży zasad postępowania w sytuacji zagrożenia życia oraz nauki podejmowania akcji resuscytacyjnej krążeniowo-oddechowej. Szkoleniem objęci zostaną wszyscy uczniowie klas I - VI. Koordynatorem akcji realizowanej przy współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy jest Pani Agata Borkowska - Gazda - ratownik wyszkolony przez WOŚP. 

MB

ZDJĘCIA


 Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Przecławiu

W dniu 12 września upłynął termin zgłaszania kandydatów na radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej w Przecławiu. W naszej szkole jako jedyna chęć kandydowania zadeklarowała uczennica klasy VI Gabriela Rzeszutek. W związku z brakiem konkurencyjnych kandydatur Gabrysia będzie reprezentować społeczność uczniowską naszej szkoły w Młodzieżowej Radzie Miejskiej w Przecławiu. Gabrysi gratulujemy odwagi i życzymy jej sukcesów w pracy na rzecz samorządności uczniowskiej.

MB


Ognisko klasowe klasy VI

W dniu 15 września odbyło się ognisko integracyjne dla uczniów klasy VI. W ognisku uczestniczyli uczniowie klasy VI z wychowawcą Panem Marianem Sajdakiem oraz goście: Pani Lucyna Szczutko i Pan Ryszard Brzozowski sołtys wsi Tuszyma. Podczas gdy na grillu piekła się kiełbaska uczniowie bawili się na świeżym powietrzu w zabawy integracyjne, grali w piłkę a kilku próbowało puszczać modele szybowców tzw. ,,rzutków". Wspólnie spędzony czas, dobra zabawa dodała wszystkim uczestnikom pozytywnej energii do realizacji planów i pracy w nowym rok szkolnym.

MB

 Zdjęcia


Spotkanie przedszkolaków z policjantami

22 września przedszkolaków odwiedzili policjanci z Komisariatu Policji w Przecławiu. Przypomnieli zasady ruchu drogowego oraz poruszyli zagadnienia związane z  bezpieczeństwem dzieci w szkole i w domu. Powiedzieli jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Największą frajdą dla dzieci było zwiedzanie samochodu policyjnego.

Zdjęcia


 Apel z okazji rocznicy II wojny światowej ,,Pamiętajmy tamten wrzesień"

 22 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej. Apel rozpoczął się od przejmującego filmu ukazującego grozę tamtych, wojennych dni. W dalszej części uczniowie klasy V przedstawili historię wydarzeń wrześniowych z 1939 roku. Teksty oraz muzyka  poruszyły serca dzieci, zwłaszcza tych z młodszych klas. Słowa wierszy Gałczyńskiego, pieśń „Biały Krzyż” wywołały zadumę i podziw dla bohaterskiej walki żołnierzy polskich. Pozwoliły poznać dzieciom, jak wielkim trudem została okupiona nasza wolność. Wszyscy minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych żołnierzy. Po części artystycznej pani dyrektor Barbara Kopacz przypomniała o powinnościach wszystkich uczniów do poszanowania historii naszego kraju miedzy innymi poprzez  pamięć dla żołnierzy II wojny światowej. Apel przygotowały panie : Magdalena Wieczerzak i Lucyna.

Zdjęcia 


         Podsumowanie konkursu

   W dniu 22 września 2016r. w nasze szkole odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego o BHP w gospodarstwie rolnym pod hasłem „Niebezpieczne prace w gospodarstwie rolnym moich rodziców” zorganizowanego dla uczniów naszej szkoły przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Mielcu. Uczniowie przekazali na konkurs 31 prac. Komisja powołana przez Dyrektora OR KRUS w Rzeszowie wyłoniła laureatów i przydzieliła nagrody na podstawie zatwierdzonego regulaminu konkursu.

Laureatami konkursu zostali:

1 miejsce: Dominika Bąba klasa VI – opiekun Pani Jolanta Borys 

2 miejsce: Milena Gałda klasa VI - opiekun Pani Jolanta Borys 

3 miejsce: Weronika Kopera klasa II – opiekun Pani Maria Ozimek 

4 miejsce: Natalia Żuchowska klasa III a – opiekun Pani Agata Borkowska-Gazda 

5 miejsce: Julianna Kopala klasa III a - opiekun Pani Agata Borkowska-Gazda 

         Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a wszystkim uczestnikom konkursu rozdano kalendarze prewencyjne KRUS na 2017 rok.

ZDJĘCIA


Zajęcia ,,Łańcuch przeżycia"  u przedszkolaków

W ramach programu ,,Ratujemy i uczymy ratować" pani Agata Borkowska-Gazda przeprowadziła w grupie 4 i 5-latków zajęcia uczące dzieci jakie działania mogą ocalić poszkodowanego. Przypomniała jak prawidłowo wezwać pomoc oraz omówiła kolejne ogniwa w łańcuchu przeżycia. Uczniowie ćwiczyli na manekinach oddechy ratownicze i uciski klatki piersiowej. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

ZDJĘCIA


Wybory  do Samorządu Uczniowskiego Szkoły

  7 października przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy w formie plakatów. W głosowaniu wzięli udział uczniowie kl. I- VI. Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów. Największe zaufanie zdobył Piotr Żmuda i to on został przewodniczącym. Zastępcą została Gabriela Rzeszutek ( wybrana też do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Przecławiu). Do Zarządu Samorządu Uczniowskiego weszły: Marlena Gawryś, Milena Gawryś oraz uczniowie z trójek klasowych. Opiekunami zostali: p. Barbara Muniak i p. Marian Sajdak.

Nowo wybranemu Samorządowi życzymy samych sukcesów w pracy dla dobra społeczności szkolnej.

ZDJĘCIA


,,Spotkanie z Jesienią" u 4 i 5-latków

Dzieci z oddziału przedszkolnego 4 i 5-latków z wychowawczynią Marią Sajdak poszukiwały jesieni w najbliższym otoczeniu szkoły. Badacze przyrody oglądali liście, kwiaty, trawy przez lupy i szkła powiększające. Przedszkolaki obserwowały pogodę, wygląd chmur i mierzyły prędkość wiatru. Zajęcia odbyły się w ramach bloku tematycznego ,,Nadeszła Jesień". Po zajęciach w plenerze dzieci rozpoznawały drzewa i krzewy na podstawie zgromadzonego materiału przyrodniczego. Podsumowaniem zajęć była praca plastyczna z wykorzystaniem darów jesieni.

Zdjęcia


AKCJE GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dzień 29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu w bibliotece szkolnej uczniowie klas starszych czytali bajki młodszym kolegom i koleżankom.

Akcję głośnego czytania biblioteka kontynuowała w ramach obchodów Święta Bibliotek Szkolnych.   W dniach 5 – 11 października 2016 roku odbył się Tydzień Głośnego Czytania. Codziennie na długiej przerwie chętnie uczniowie z poszczególnych klas mogli posłuchać wybranego utworu. Najbardziej zainteresowani akcją byli uczniowie klas I – III i nawet po zakończeniu akcji, dzieci chętnie zaglądały do biblioteki.

ZDJĘCIA


OGNISKO INTEGRACYJNE

29 września uczniowie kl. I – III wzięli udział w integracyjnym ognisku. Rozpoczęło je tradycyjne pieczenie kiełbasek. Uczniowie świetnie bawili się na świeżym powietrzu. Rywalizowali ze sobą w rozmaitych konkurencjach sportowych, zabawach integracyjnych i śpiewach. Było bardzo sympatycznie i miło. Opiekę sprawowały panie : Barbara Muniak, Maria Ozimek, Barbara Kopacz, Jolanta Borys, Agata Borkowska- Gazda oraz Dorota Kurgan i ksiądz Sławomir Czub.

ZDJĘCIA


Dzień Chłopaka

  30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Z okazji tego święta wszystkie dziewczęta pamiętały o chłopcach. Otrzymali oni drobne upominki od swoich koleżanek z klasy. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego obdarowały wszystkich chłopców i panów w naszej szkole cukierkami.

New layer...