Rok szkolny 2012/2013

Lipiec 2013


Uroczystość otwarcia kompleksu sportowego w Przecławiu

W dniu 6 lipca reprezentacja naszej szkoły wraz z opiekunami wzięła udział w otwarciu kompleksu sportowego w Przecławiu. W skład kompleksu wchodzi Moje Boisko Orlik 2012, boisko piłkarskie z bieżnią dookólną, boiska do siatkówki plażowej, trybuny wraz z budynkiem stadionowym. W uroczystości wzięły udział reprezentacje szkół podstawowych Gminy Przecław. Uroczystość przygotowana została przez Samorządową Spółkę Dwa Brzegi, nad jej sprawnym przebiegiem czuwała Pani Prezes Monika Skowrońska. W organizację włączyły się wolontariuszki z Zespołu Szkół w Przecławiu. Uczniowie ze szkół podstawowych byli pierwszymi uczestnikami rywalizacji sportowej na nowym obiekcie sportowym. Zespoły, w skład, którego wchodzili uczniowie ze wszystkich szkół, uczestniczyły w grach zespołowych, sztafetach, konkursach rzutów i konkursach sprawnościowych. Na podsumowanie rywalizacji młodych sportowców Burmistrz Przecławia Pan Ryszard Wolanin w asyście Przewodniczącego Rady Miejskiej Zenona Krawczyka, Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca oraz pozostałych zaproszonych gości dokonał przecięcia biało-czerwonej wstęgi. Kompleks sportowy w Przecławiu został otwarty. Burmistrz wręczył uczestnikom pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe. Po uroczystościach uczniowie skorzystali z atrakcji przygotowanych na dzień otwarcia i rozegrali mecz piłki siatkowej.

Reprezentacja naszej szkoły: Marcelina Strzelczyk, Weronika Torba, Marlena Pacholczak, Kamila Dragan, Olga Żuchowska, Sebastian Piechota, Karol Gazda i Rafał Wilk. Opiekunami uczniów byli Anna Basara i Mirosław Basara.

MB

zdjęcia


Czerwiec 2013

Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

W piątek 28 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2012/2013. Już dzień wcześniej na apelu szkolnym nagrodzono najlepszych matematyków - laureatów i finalistów gminnych konkursów matematycznych klas IV-VI, najlepszych czytelników biblioteki szkolnej oraz uczestników konkursu filatelistycznego.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2012/2013 rozpoczęła się o godz. 8.00 mszą świętą, odprawioną przez naszego katechetę ks. Mateusza Świstaka. Następnie uczniowie klasy VI-tej przekazali sztandar szkoły uczniom klasy V-tej. Dyrektor szkoły Mirosław Basara przedstawił uczniów wyróżnionych w klasach IV-VI, a wicedyrektor Barbara Kopacz wyróżnionych z klas I-III.

Wyróżnieni absolwenci naszej szkoły po odebraniu dyplomów i nagród książkowych wpisali się do pamiątkowej Księgi Wyróżnionych. Ich rodzice otrzymali od dyrekcji szkoły listy gratulacyjne.

Dyrektor szkoły podziękował także rodzicom za ich pracę na rzecz szkoły. Podkreślił także znaczenie całorocznej pracy nauczycieli i pracowników obsługi i administracji.

Życzył wszystkim dobrego wypoczynku i słonecznych wakacji.

ZDJĘCIA


Dzień Patrona Szkoły

 


Szczypiorniak na Orlikach - edycja 2013

W dniu 4 czerwca reprezentacja naszej szkoły w piłce ręcznej dziewcząt wzięła udział w kolejnej edycji "Szczypiorniaka na Orlikach". Na obiektach Gimnazjum w Radomyślu Wielkim rozegrany został Turniej Eliminacyjnym do Turnieju Wojewódzkiego, w którym wzięły udział reprezentacje czterech szkół z: Dąbia, Przecławia, Tuszymy i Radomyśla Wielkiego. Nasze dziewczęta zajęły IV miejsce. Wygrała szkoła w Przecławiu, którą prowadził Pan Piotr Sułek ( SP Przecław to aktualny Mistrz województwa podkarpackiego ). Nad sprawną organizacją rozgrywek czuwał Pan Jacek Moskalczyk - organizator sportu Gminy Radomyśl Wielki. W rozdaniu pucharów, dyplomów o koszulek z logo "Kocham Ręczną" uczestniczył Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Ręcznej Pan Marian Sikora. Dziewczęta wystąpiły w składzie: Aleksandra Knap, Wiktoria Ochab, Klaudia Surman, Olga Żuchowska, Julia Wilczyńska, Marlena Pacholczak, Marcelina Strzelczyk, Angelika Czachor, Wiktoria Rudzińska, Gabriela Paszko, Weronika Torba, Patrycja Gałda i Kamila Dragan.

Opiekunami zespołu byli: Anna Basara i Mirosław Basara

MB


FESTYN ZDROWIA

1 czerwca 2013 r.

   1 czerwca na obiektach Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie i Samorządowego Domu Kultury w Tuszymie upłynął na radosnej i zdrowej zabawie. Mimo padającego deszczu w murach szkoły i domu kultury odbyły się imprezy przygotowane w związku z obchodami Gminnego Dnia Dziecka. Patronat nad uroczystością objął Burmistrz Przecławia Pan Ryszard Wolanin. Organizatorzy imprezy Samorządowy Dom Kultury w Tuszymie i Szkoła Podstawowa w Tuszymie zapewnili uczestnikom wiele atrakcji m.in. dmuchane zjeżdżalnie i zamki, koncert dla najmłodszych, występy solistów i zespołów dziecięcych. Uroczystościom towarzyszyły wystawy plastyczne i wystawa modeli latających Szkolnej Modelarni Lotniczej, której opiekunem jest Pan Marian Sajdak. Jednym z głównych elementów obchodów Dnia Dziecka był zorganizowany przez szkołę „Festyn zdrowia”. Szkoła należy do Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie Rejonu Dębica i jej zadaniem jest promocja zdrowia i właściwego odżywiania wśród dzieci i młodzieży. W bieżącym roku szkolnym szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu pod hasłem „Czas na zdrowie”, którego koordynatorem szkolnym jest Pani Maria Sajdak. Patronat nad Konkursem objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych „Polska Ekologia”. Sponsorem głównym konkursu jest Bank Ochrony Środowiska. Głównym celem tej inicjatywy jest popularyzacja idei zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

W organizację festynu zaangażowała się Dyrekcja oraz grono pedagogiczne szkoły. W realizację imprezy włączyli się rodzice uczniów z klasy III, której wychowawcą jest Pani Maria Sajdak – koordynator festynu.

Festyn rozpoczął program artystyczny pt. „Naszym Mamom” przygotowanym przez dzieci oddzialów przedszkolnych i klas I - III. Piękne wiersze i piosenki rozbrzmiewały w sali SDK w Tuszymie, którą po brzegi wypełnili rodzice. Po występach artystycznych rozpoczęło się spotkanie z dietetykiem Panią Małgorzatą Michno. Wykładowi towarzyszyła projekcja filmu pt. „Śmietnik w mojej głowie”, który poruszał bardzo ważne aspekty zdrowego odżywiania się. Kolejnym punktem programu festynu była prezentacja zdrowej żywności, przygotowanej przez rodziców dzieci z klasy trzeciej. Uczniowie zaprezentowali jadalne obrazy wykonane z produktów spożywczych. Uczestnicy spotkania otrzymali jogurty smakowe z Firmy „Rolmlek” z Mielca.

Po części kulinarnej przyszedł czas na ruch. Dzieci uczestniczyły w muzycznych zabawach integracyjnych, zawodach w hula – hop, skokach na skakance, zawodach z piłką. Przedstawiony został w języku angielskim program artystyczny na temat zdrowego trybu życia pt. „A haelthy lifestyle”, który przedstawili uczniowie z klasy IV. Część sportową uświetnił pokaz szermierzy z Mieleckiego Klubu Sportowego „Gryf” Mielec, prowadzonych przez trenera sekcji szermierczej Pana Lesława Lechocińskiego. Chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności szermierczych nie brakowało i stoczono wiele pasjonujących pojedynków. W ramach „Festynu Zdrowia”, już środę 29 maja b.r. na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie z siatkarkami Klubu Sportowego DEVELOPRES RZESZÓW (zaplanowany pierwotnie termin spotkania tj.1 czerwca, zbiegł się z terminem rozgrywania Turnieju Finałowego o awans do I ligi). Zawodniczki przeprowadziły zajęcia sportowe z siatkówki oraz omówiły zasady zdrowego odżywiania sportowca. Po spotkaniu i zebraniu autografów dyrektor szkoły i uczniowie życzyli siatkarkom wygrania turnieju i awansu zespołu do I ligi. W czasie festynu swoje produkty prezentowały firmy z Mielca - „RPOL” Romana Polita, Sklep „Kawa czy herbata” Grzegorza Sieronia, „Rolmlek” Marka Duchalskiego oraz z Tarnowa przedstawiciele firmy Tupperware. Sztukę dekoracji stołu, pod czujnym okiem nauczyciela Pani Janiny Bierzyńskiej, zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. prof. Wł. Szafera w Rzemieniu.

Współpraca Samorządowego Domu Kultury w Tuszymie i Szkoły Podstawowej w Tuszymie zaowocowała wielkim sukcesem. Mimo ulewnego deszczu i chłodu w naszej szkole było gwarno, wesoło. Zarówno dzieci i rodzice uczestniczący w imprezie wzbogacili swoją wiedzę na temat zdrowia i świadomego i zdrowego odżywiania.

Nauczyciele zaangażowani w organizację i przebieg Gminnego Dnia Dziecka i „Festynu Zdrowia”: Maria Sajdak, Anna Basara, Małgorzata Wszołek, Barbara Muniak, Barbara Juwa, Jolanta Borys, Barbara Kopacz, Maria Ozimek, Jadwiga Brożyna, Agata Borkowska – Gazda, Halina Surman, Beata Szczepanek, Magdalena Wieczerzak, Marian Sajdak i Mirosław Basara.

Rodzice, którzy pomogli w organizacji „Festynu Zdrowia”: Dagmara Bukowy, Małgorzata Madej, Małgorzata Majka, Urszula Wilaszek, Elżbieta Zawiślak, Anna Mordasiewicz, Teresa Skowron, Małgorzata Moskal, Ewa Żmuda i Ewelina Żołądź.

Sponsorami „Festynu Zdrowia” byli: Dyrekcja szkoły, Rada Rodziców, Firma „Rolmlek” Marka Duchalskiego z Mielca i Krystyna i Lucjan Kolbuszowie z Rzemienia.. 

Zdjęcia


 

Maj 2013

 


Wizyta siatkarek DevelopRes Rzeszów

 

zdjęcia


Zwycięstwo i wyróżnienie w Konkursie

"OPOWIEM CI O WOLNEJ POLSCE - SAMORZĄD TERYTORIALNY"

27 maja 2013 r. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Przecławiu, związanej z Świętem Samorządowca, odbyło się podsumowanie projektu "Opowiem Ci o Wolnej Polsce - Samorząd Terytorialny". Patronat nad Projektem objął Burmistrz Przecławia Pan Ryszard Wolanin. 10 - osobowe zespoły szkół podstawowych z terenu naszej gminy, uczestniczyły w trzech etapach projektu. I etap obejmował prelekcję pracownika IPN w Rzeszowie, na temat pierwszych wolnych wyborów do parlamentu 4 czerwca 1989 r. i pierwszych wyborów do władz samorządowych 27 maja 1990 r. W kolejnym etapie zespoły uczestniczyły w konkursie wiedzy o samorządzie terytorialnym. Trzecim etapem projektu było przygotowanie prezentacji multimedialnej o Gminie Przecław i jej dokonaniach. Po podsumowaniu wyników z poszczególnych etapów zwycięzcami Konkursu został zespół naszej szkoły, którego opiekunem jest Pani Magdalena Wieczerzak, nauczyciel j. angielskiego i historii naszej szkoły. W w/w konkursie uczestniczyli również dzieci z oddziałów przedszkolnych. W konkursie plastycznym "Moja Gmina i Mój Samorząd" wyróżnienie otrzymał Paweł Siedlecki, którego opiekunem jest Pani Agata Borkowska - Gazda. Nagrody i wyróżnienia wręczyli Pan Burmistrz Przecławia Pan Ryszard Wolanin i Przewodniczący Rady Miejskiej w Przecławiu Pan Zenon Krawczyk.

Skład zwycięskiego zespołu: Zuzanna Bąba, Kamila Dragan, Izabela Bigos, Paulina Pogoda, Weronika Torba, Marlena Pacholczak, Julia Wilczyńska, Radosław Brożyna, Mikołaj Białek i Kamil Lachowicz.

Gratulujemy uczestnikom i opiekunom osiągniętego sukcesu.

MB

Zdjęcia


Wręczenie nagród dla najlepszych matematyków

w IX Rzeszowskim Konkursie Matematycznym

uczniów szkół podstawowych

W dniu 25 maja 2013 r. o godz.10.00 w Młodzieżowym Domu Kultury, przy ul. I. Osmeckiego 51 w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Laureatom XI Rzeszowskiego Konkursu Matematycznego uczniów szkół podstawowych organizowanego przez Oddział Podkarpacki Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki w Rzeszowie.

W Konkursie uczestniczyli uczniowie ze 102 szkół województwa podkarpackiego. Do finału zakwalifikowano 122 uczniów. Najlepsi - zdobywając maksymalną liczbę punktów (16)- uzyskali tytuł Laureata Rzeszowskiego Konkursu Matematycznego. Wśród Lauretaów z maksymalną ilością punktów znalazł się uczeń Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie, Mikołaj Białek.

Uroczystość wręczenia dyplomów i nagród prowadziła przewodnicząca OP SNM Pani Małgorzata Pyziak, a część artystyczną uświetnił młodzieżowy zespół taneczny z MDK Rzeszów.

To już drugi finał Mikołaja Białka w Konkursie Matematycznym, w klasie piątej zakwalifikował się do finału wojewódzkiego, gdzie zabrakło mu tylko 2 punktów do uzyskania tytułu Laureata.

Gratulujemy Mikołajowi osiągniętego sukcesu. Opiekunem Mikołaja jest Pan Marian Sajdak nauczyciel matematyki i informatyki naszej szkoły. W finale wojewódzkim wziął udział również uczeń naszej szkoły, Kamil Lachowicz.

Nagrody i dyplomy wręczała wspólnie z przewodniczącą OP SNM Panią Małgorzatą Pyziak organizatorka konkursu Pani Małgorzata Maciesowicz.

Należy pochwalić jakże cenną inicjatywę nauczycieli z Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki - organizatorów konkursu, którzy pracując społecznie robią tak dużo dla polskiej edukacji. Ta forma propagowania matematyki jest bardzo motywującą ucznia (również nauczyciela-opiekuna) do większego wysiłku w zdobywaniu wiedzy. Daje możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności, zdolności opanowania stresu i porównania swojego poziomu z innymi kolegami. Ranga konkursu, udział w finale czy w rozdaniu nagród, wyjazd do miasta wojewódzkiego, jest dla dziecka ogromnym przeżyciem i cennym doświadczeniem, które na pewno zaowocuje w przyszłości.

Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji konkursu nasi uczniowie również odniosą sukces.

MS

ZDJĘCIA


Nasi uczniowie laureatami konkursu wojewódzkiego

"ZAWSZE RAZEM"

Miło nam poinformować, że decyzją Komisji Konkursowej z dnia 22 maja 2013 r. uczennice klasy I naszej szkoły; Julia Kozioł i Julia Występek zostały Laureatkami Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Zawsze Razem", którego organizatorem jest Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny. Gratulujemy odniesionego sukcesu. Opiekunem uczennic jest Pani Barbara Muniak.

MB


II Gminny Przegląd Piosenki Biesiadnej

 

17 maja w Szkole Podstawowej w Tuszymie odbył się II Gminny Przegląd Piosenki Biesiadnej. Głównym założeniem tej imprezy jest promowanie tradycji wspólnego śpiewania, wyszukiwanie młodych talentów i popularyzacja zwyczajów ludowych.

Przegląd ten jest stanowił również podsumowanie projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Etnolog zaloguj się na ludowo”, którego głównym celem jest popularyzacja w środowisku tradycji i zwyczajów regionu, takich jak: śpiew, gwara, stroje, jadło i obrzędy. W trakcie Biesiady uczniowie przypomnieli zwyczaj Sobótki kojarzonej u Lasowiaków z Zielonymi Świętami i wigilią św. Jana. Spotkanie rozpoczął Polonez, po którym dyrekcja szkoły Pan Mirosław Basara i Pani Barbara Kopacz powitała wszystkich gości w osobach:

Pan Janusz Krakowski - dyrektor Wydziału Oświatowo - Ekonomicznego Urzędu Miejskiego w Przecławiu,

Pan Mariusz Barnaś - dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Przecławiu,

Dyrektorzy szkół i przedszkoli Gminy Przecław

Pani Czesława Kopacz - przewodnicząca Oddziału ZNP w Przecławiu,

Pani Justyna Orlikowska - etnograf ze Stowarzyszenia "Pracownia Etnograficznaim. Witolda Dynowskiego w Warszawie,

Pan Adam Strzelczyk twórca i administrator strony internetowej „EKOmuzeum Ziemi Przecławskiej”,

Pani Maria Mika - bibliotekarz Gminnej Biblioteki w Tuszymie,

Pan StanisławPazdan - instruktora muzyki z Samorządowego Domu Kultury w Tuszymie,

nauczyciele i rodzice naszej szkoły.

Tegoroczny przegląd odbywał się pod hasłem „Piejo kury, piejo..”. Główną nagrodą był drewniany kur autorstwa Pana Adama Kopacza. Jest to nagroda przechodnia dyrektora szkoły. W przeglądzie wzięły udział dzieci ze wszystkich szkół i przedszkoli w gminie Przecław. Uczestnicy wystąpili w strojach ludowych i wykazali się doskonałym przygotowaniem muzycznym i tanecznym. Przebojem przeglądu była piosenka pt. „Miała baba koguta”, nawiązująca do hasła imprezy.

Jury w składzie: Pan Janusz Krakowski, Pan Stanisław Pazdan, Pani Czesława Kopacz, Pani Justyna Orlikowska, Pan Mariusz Barnaś i Pan Adam Strzelczyk podsumowało występy uczestników i jednomyślnie przyznało wyróżnienie dla zespołu „Rzemyki” z Samorządowego Przedszkola w Rzemieniu za piosenkę „Miała baba koguta”. Zespół przygotowała pani Joanna Leśniowska. Nagrodę Przechodnią „Tuszymskiego Kura”, na ręce Pani dyrektor SP w Rzemieniu Pani Agnieszki Harli, przekazali Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Tuszymie Pan Mirosław Basara i Pani Barbara Kopacz. Wszyscy uczestnicy otrzymali z pamiątkowe dyplomy i upominki, a opiekunowie „Tuszymskie koguty”. Na zakończenie spotkania uczestnicy obejrzeli przedstawienie pt. „ Sobótka” na motywach „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego w wykonaniu uczniów klasy VI. Jak przystało na biesiadę, na stołach znalazło się swojskie regionalne jadło: broziaki, podpłomyki, smalec, powidła, pierogi i swojski chleb. Koordynatorami spotkania były: Pani Agata Borkowska - Gazda, Pani Jadwiga Brożyna i Pani Lucyna Szczutko. Sponsorami Biesiady byli: Gminna Komisja Przeciwdziałania Rozwiazywania Problemów Alkoholowych/Narkomanii Urzędu Miejskiego w Przecławiu, Piekarnia Rzemień Pana Stanisława Kopacza, Roman Gawryś, Wydawnictwo „Nowa Era”, Rada Rodziców naszej szkoły oraz dyrekcja szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy, a w szczególności koleżankom i kolegom nauczycielom oraz rodzicom za trud włożony w przygotowanie imprezy.

Zapraszamy za rok!

LS i MB

Zdjęcia


Spotkanie z etnografem

17 maja gościliśmy w naszej szkole panią Justynę Orlikowską - etnografa ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego w Warszawie. Celem spotkania było przekazanie uczestnikom projektu EtnoLog wiedzy na temat etnografii, kultury, tradycji oraz zrozumienia istoty pracy etnografa. W trakcie warsztatów uczniowie przygotowali się też do realizacji naszego szkolnego projektu „Anioły w tradycji tuszymskiej”. W spotkaniu, które trwało 4 godziny wzięło udział 26 uczniów z klasy piątej. Uczniowie świetnie bawili się, poznając przy tym metody pracy etnografa, narzędzia, którymi pracuje . Dowiedzieli się o tym, jak przedstawiane są anioły w innych regionach. 
W drugiej części zajęć uczniowie przedstawili efekty swojej pracy w projekcie tj. zdjęcia aniołów na nagrobkach, figurki aniołów z masy solnej, anioły wykonane na szydełku, filmiki z jasełek, wywiad przeprowadzony z miejscowym artystą, który wyrzeźbił anioła. Zajęcia na długo pozostaną w pamięci uczniów.

LS

Zdjęcia


Caritas u przedszkolaków

Maj to czas nabożeństw majowych i wspólnych spotkań „majówkowych” przy kapliczkach. Chcąc zachęcić najmłodsze dzieci naszej szkoły do kultywowania tej pięknej tradycji, uczennice ze Szkolnego Koła Caritas spotkały się z przedszkolakami. W trakcie odwiedzin przybliżyły dzieciom historię przydrożnych kapliczek i tradycję majowych spotkań. Wspólnie śpiewały pieśni maryjne w tym „Czarną Madonnę”. Maluchy z zaciekawieniem słuchały czytanej bajki, chętnie odpowiadały na zadawane pytania i z zapałem przystąpiły do kolorowania otrzymanych ilustracji nawiązujących do „majówek”. Podsumowując spotkanie, starsze koleżanki poprosiły przedszkolaków aby razem z rodzicami uczestniczyły w nabożeństwach maryjnych, spotkaniach przy kapliczkach.

Przedszkolaków odwiedziły: Martina Krzyżak, Julia Wilczyńska, Martyna Siecińska.

AB

 

Zdjęcia


Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

7 maja odbyła się uroczystość poświęcona 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program artystyczny prezentowali uczniowie klas III, IV i V, pod kierunkiem pani Marii Sajdak i pani Magdaleny Wieczerzak. Młodzi aktorzy przedstawili sceny z historii Polski, przybliżyli okoliczności uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji ( drugiej na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki ) oraz wykonali utwór „Mazurek 3 Maja”. Punktem kulminacyjnym uroczystości był polonez w wykonaniu czniów klasy III, którego choreografię przygotowała pani Maria Sajdak. Na zakończenie tańczący zaprosili do tańca całą społeczność szkoły, uczniów i nauczycieli.

Zdjęcia


Zawody Balonowe

Mistrzostwa Aeroklubu Mieleckiego w klasie FB

W niedzielę 5 maja 2013r. w naszej szkole odbyły się XXVI Mistrzostwa Aeroklubu Mieleckiego w klasie FB pn. ,,Festiwal Modeli Balonów”.

Pomimo zapowiadającej się o poranku kiepskiej pogody (poranna mgła) na starcie przy szkole o godz. 9.00 zgłosiło się 6 zawodników, którym towarzyszyli rodzice. Po rozpoczęciu zawodów, jakby na zamówienie, mgła ustąpiła i wypuszczane przez zawodników balony majestatycznie unosiły się na pogodnym słonecznym niebie. Stanowiły one ukoronowanie świątecznego ,,długiego weekendu” górując nad łopoczącymi jeszcze na masztach biało-czerwonymi flagami.

Sędzia główny zawodów Pan Marian Sajdak powitał przybyłych zawodników, opiekunów i rodziców oraz Dyrektora Szkoły Pana Mirosława Basarę. Przypomniał regulamin zawodów i zasady bhp przy nagrzewaniu balonów oraz przedstawił sędziów chronometrażystów Rafała i Macieja Szczutków. Każdy zawodnik odbył dwa loty swoim balonem. W klasyfikacji brano pod uwagę czas lotu balonu.

Pierwsze miejsca w zawodach zajął Kamil Kujawski z SP Tuszyma – mistrz AM w roku 2013, miejsce II Karol Gazda z SP Tuszyma, miejsce III Alicja Basara z SP 1 Mielec. Kolejne miejsca zajęli Jakub Kosiorowski, Marcelina Surman i Milena Sajdak z SP Tuszyma. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Modelarnię Szkolną oraz Firmę „FotoLab” z Mielca.

W czasie zawodów panowała miła sportowa atmosfera. Kolorowe obiekty na niebie Tuszymy zainteresowały mieszkańców sołectwa, którzy zaciekawieni przybyli na zawody i obserwowali zmagania zawodników. Szkoda tylko, że nie przyjechali zapowiadani zawodnicy z modelarni mieleckich. Będziemy z nimi rywalizować na następnych zawodach.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich miłośników lotnictwa zachęcamy do pięknego sportu jakim jest modelarstwo lotnicze.

Zdjęcia


 

Kwiecień 2013


Mistrzostwa Szkoły w Badmintonie

 

W trakcie trwania Turnieju Gminnego w Badmintonie ( 27.04.2013 r.), który rozgrywany był na sali gimnastycznej naszej szkoły rozegrane zostały Mistrzostwa Szkoły w badmintonie par mieszanych. I miejsce i tytuł Mistrzowski zdobyła para w składzie Marlena Pacholczak ( kl. V ) i Sebastian Piechota ( kl. V ), miejsce II i v-ce mistrzostwo szkoły zdobyła para: Weronika Mazur ( kl. VI ) i Radosław Brożyna ( kl. VI ), miejsce trzecie zajęła para: Wiktoria Ochab ( kl. VI ) i Kacper Gazda ( kl. VI ), IV miejsce ex aequo zajęły pary w składzie: Paulina Pogoda ( kl. V ) i Jakub Kosiorowski ( kl. V ) oraz Julia Wilczyńska ( kl. V ) i Karol Gazda ( kl. IV ). Gratulujemy uczestnikom dobrego występu i odniesionych sukcesów. Wierzymy, że Turniej Gminny i Mistrzostwa Szkoły były doskonałą promocją badmintona wśród naszych uczniów i badminton przyjmie się w naszej szkole i w domu jako świetną grę rekreacyjną i sportową.

Do turnieju uczniów przygotowali pani Anna Basara i Pan Mirosława Basara.

MB

zdjęcia


I Gminny Turniej w Badmintonie

27 kwietnia b.r. na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Tuszymie odbył się I Gminny Turniej w badmintonie par mieszanych ( dziewczyna i chłopiec ) pod Patronatem Burmistrza Przecławia Pana Ryszarda Wolanina. Do rywalizacji przystąpiło 10 par ze szkół podstawowych z Łączek Brzeskich, Kiełkowa i Tuszymy. Uczestników Turnieju powitał dyrektor Szkoły Pan Mirosław Basara oraz przedstawił sędziego głównego Turnieju Pana Roberta Darłaka z SDK w Tuszymie. Pan Darłak omówił sprawy organizacyjne oraz przypomniał zasady i przepisy gry. Rozgrywki prowadzone były systemem do dwóch przegranych. Turniej zakończył się sukcesem zespołów z SP Kiełków, które zajęły wszystkie trzy miejsca na podium. IV ekipą turnieju została para z SP Tuszymy. Zwycięzcy otrzymali nagrody indywidualne ufundowane przez Burmistrza Przecławia. Organizatorami Turnieju była Szkoła Podstawowa w Tuszymie i Samorządowy Dom Kultury w Tuszymie.

MB


Sukces naszych uczniów 

w XI Rzeszowskim Konkursie Matematycznym

,,Młody Matematyk”

W dniu 27 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół Nr 6 Szkole Podstawowej Nr 28 w Rzeszowie, ul. Solarza 12, o godz. 10.30 odbył się II etap XI Rzeszowskiego Konkursu Matematycznego ,,Młody Matematyk”. Do etapu finałowego zakwalifikowano uczniów, którzy uzyskali w etapie szkolnym min. 11 punktów (na 15 możliwych do zdobycia). Z naszej szkoły byli to uczniowie klasy VI Mikołaj Białek i Kamil Lachowicz. Laureatem konkursu został Mikołaj Białek, który uzyskał 16 punktów ( na 20 możliwych do zdobycia) i znalazł się wśród uczniów, którzy zajęli pierwsze miejsce. Opiekunem oraz organizatorem etapu szkolnego konkursu był p. Marian Sajdak. Uczniom i nauczycielowi prowadzącemu Mikołaja i Kamila serdecznie gratulujemy. Uczniowie Ci są dowodem na to, że systematyczną pracą i ćwiczeniem można opanować matematykę na wyższym poziomie. Nic jednak nie przychodzi łatwo. Niech sukces naszych uczniów będzie motywacją dla innych do pójścia w ślady kolegów.

Powodzenia w przyszłości!

M.S.


MIĘDZYNARODOWY

Dzień Ziemi 2013

Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole rozpoczęli uczniowie klasy VI, którzy posprzątali okolice szkoły. 23 kwietnia b.r. wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w corocznym Marszu Zielonych. Pogoda dopisała; był piękny słoneczny dzień. Uczestnicy ubrani w kolory Ziemi, z samodzielnie wykonanymi transparentami przemaszerowali w kierunku supermarketu "Biedronka", następnie wzdłuż trasy Dębica - Mielec oraz Tuszyma - Kolbuszowa. Uczniowie skandowali hasła i śpiewali piosenki o tematyce ekologicznej. W marszu towarzyszyli uczniom nauczyciele i wychowawcy.

Następnego dnia uczniowie klasy V pod opieką nauczyciela przyrody p. M. Wszołek przedstawili program artystyczny poświęcony naszej Matce Ziemi. Były to dwie inscenizacje: "Jaś i Małgosia" w wersji proekologicznej oraz "Eko-Kapturek". Bohaterowie znanych bajek prezentowali postawy i zachowania proekologiczne; prezentowali, jak należy dbać o nasze środowisko. Wszystko to działo się w pięknej scenerii lasu, którą pomogły przygotować nauczycielki biblioteki szkolnej: p. B. Muniak, p. H. Surman oraz p. M. Sajdak.

Marsz Zielonych

ZDJĘCIA


Z wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Mielcu

9 kwietnia 2013 r. Dom Pomocy Społecznej w Mielcu obchodził 10-rocznicę nadania placówce imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na zaproszeni dyrekcji DPS z programem artystycznym o Patronie wystąpiła młodzież naszej szkoły. Udział w tym wydarzeniu był szczególnym wyróżnieniem dla naszej szkoły, która juz od wielu lat współpracuje z DPS w Mielcu i wielokrotnie odwiedzaliśmy mieszkańców prezentując programy artystyczne związane z ważnymi rocznicami i datami naszej historii. Zaproszonych gości w osobach księży, dyrektorów okolicznych szkół i instytucji kulturalnych przywitał dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Mielcu Pan Jan Bury. Przemówienia okolicznościowe wygłosili zaproszeni goście, wśród nich dyrektor szkoły Pan Mirosław Basara, który przekazał życzenia dalszego rozwoju DPS oraz wyraził uznanie za dotychczasową pracę na rzecz drugiego człowieka. Młodzież zaprezentowała program, który przypominał najważniejsze momenty z życia kardynała; dzieciństwo, młodość, prześladowania, pobyt w Komańczy. W scenariuszu wykorzystano poezję Wisławy Szymborskiej i Jana Twardowskiego, muzykę Fryderyka Chopina , Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. Zespół gitarowy pod kierunkiem pani Jadwigi Brożyny wykonał pieśni bliskie sercu wszystkim Polakom: „Czarna Madonna”, „Ojczyzno ma” , „Sutanna”, „Barka”. Na zakończenie uczennice z klasy piątej zaprezentowały etiudę taneczną o walce dobra ze złem. Części artystycznej towarzyszyła wystawa prac uczniów ze Szkoły Podstawowej w Tuszymie pt. „Mój patron”.

Zespół przygotowywały panie: Anna Basara, Lucyna Szczutko oraz ksiądz Mateusz Świstak.

Skład zespołu prezentujący część artstyczną: Maria Skowron, Aleksandra Lwowska, Izabela Bigos, Klaudia Longosz, Julia Wilczyńska, Marcelina Surman, Zuzanna Bąba, Kamila Dragan, Klaudia Żurek,Marcelina Strzelczyk, Patrycja Gałda, Radosław Brożyna, Kacper Gazda, Karol Gazda, Kamil Lachowicz.

Autorzy prac plastycznych: Julia Występek, Jakub Torba, Krzysztof Słąba, Kamil Mazur, Sylwia Sylwet, Dawid Hebda, Mikołaj Majka, Kacper Madej, Alicja Żmuda, Michał Skowron, Aleksandra Syrdel, Julita Kopacz, Maksymilian Wilaszek, Julia Bukowy, Maksymilian Najuch, Amelaia Żołądź, Hubert Partyka, Michał Muniak, Patryk Paściak, Dominik Paszko, Patryk Skiba, Dominika Mordasiewicz, Małgorzata Ochab, Kacper Lasek, Karolina Machała, Klaudia Żurek, Agata Białek, Patrycja Gałda, Paulina Pogoda, Radosław Brożyna, Marlena Ozimek, Klaudiusz Strzelczyk, Patruk Sędłak, Bratłomiej Kozak, Bartłomiej Bogdan.

MB, LS

Zdjęcia


 Marzec 2013

  


 Sukces przedszkolaków 

Konkurs plastyczny dla Przedszkolaków „Wiosna” - rozstrzygnięty

 Wiosna to magiczna pora roku, która budzi cały świat z zimowego snu. Z tej okazji Bank Spółdzielczy w Przecławiu ogłosił Konkurs Plastyczny dla Przedszkolaków, którego tematem była „Wiosna”. Z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły wzięło udział 10 dzieci. I miejsce ex eequo zajęli Natalka Ozimek i Dawidek Kaźmierski z grupy 3-4 latków, a z oddziału 0„b” Norbert Moskal II miejsce. W środę 27 marca b.r. Pani Krystyna Skowrońska Poseł na Sejm RP i Prezes BS Przecław wręczyła naszym laureatom pamiątkowe dyplomy oraz książki i słodkie upominki. Gratulujemy laureatom! Wszystkim pozostałym dzieciom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do dalszej twórczości i kreatywnych pomysłów. Wasze prace były przepiękne, Komisja Konkursowa miała naprawdę trudne zadanie.

 ML


Porozmawiajmy o zdrowym odżywianiu

„W zdrowym ciele zdrowy duch”

W dniu 26 marca 2013 r. w Szkole Podstawowej w Tuszymie z inicjatywy Burmistrza Przecławia, Pana Ryszarda Wolanina i Dyrektora Wydziału Ekonomiczno – Oświatowego UM w Przecławiu, Pana Janusza Krakowskiego zapoczątkowany został cykl spotkań uczniów, nauczycieli i pracowników szkół podstawowych i przedszkoli z terenu Gminy Przecław, dotyczących zdrowego odżywiania. Szkolenie przeprowadziła Pani Małgorzata Micho, dietetyk, przedstawiciel Ogólnopolskiej Sieci Poradni Dietetycznych „Dobry dietetyk” z . W I etapie spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną związaną z prawidłowym odżywianiem dzieci w wieku szkolnym oraz dowiedzieli się, czym jest „jedzenie śmieciowe”. Prezentacji towarzyszyły występy dzieci z klasy III naszej szkoły, które przedstawiały piosenki, wiersze i skecze związane z prawidłowym odżywianiem i zdrowym trybem życia oraz zaprezentowały piramidę zdrowia, na której znalazły się świeże produkty. Na zakończenie spotkania jego uczestnicy mieli możliwość degustacji potraw, soków i deserów przygotowanych zgodnie z zasadami racjonalnego odżywiania się, wykonanych przez uczniów klasy III i ich rodziców w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Kulinarne sekrety uczniowskiej diety”. Innowacja prowadzona jest przez panią Marię Sajdak wychowawcę klasy III, która opracowała w/w program.

W drugim etapie nauczyciele, a w trzecim pracownicy kuchni szkolnej zostali zapoznani z zasadami zbilansowanej diety, wpływem prawidłowego odżywiania na rozwój fizyczny i psychiczny dzieci na procesy poznawcze i wyniki dydaktyczne dzieci w szkole. Pracownicy kuchni poznali również sposoby przygotowywania posiłków zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia dzieci w wielu przedszkolnym i szkolnym.

W spotkaniu uczestniczyli Dyrektorzy naszej szkoły, Pan Mirosław Basara i Pani Barbara Kopacz oraz Dyrektor Wydziału Ekonomiczno – Oświatowego UM w Przecławiu, Pan Janusz Krakowski.

Spotkanie wsparła finansowo Rada Rodziców naszej szkoły.

"DD"

ZDJĘCIA


Pierwszy Dzień Wiosny Przedszkolaków

Za oknami zima w pełni ale zgodnie z tradycją 21 marca przedszkolaki witały Wiosnę. Razem z Misiem Uszatkiem z książki pt. „Przygody Misia Uszatka” Cz. Janczarskiego pożegnały bałwanka, który popłyną na krze do Królestwa Pani Zimy. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci wysłuchały ciekawostek o staropolskim zwyczaju topienia Marzany, którego celem było przepędzanie zimy i przywołanie Wiosny. Następnie razem z żabkami i bocianem przepędzały zimną zimę, którą u nas symbolizowała sylweta marzanny. Dzieci śpiewały wiosenne piosenki, mówiły wiersze i bawiły się przy pląsach. Przywołując Wiosnę wykonały improwizacje taneczne z zielonymi wstążkami do utworu A. Vivaldiego - Wiosna i wzięły udział w Wiosennym Quizie. Bezbłędnie rozpoznawały odgłosy zwiastunów wiosny, odgadywały nazwy pierwszych wiosennych kwiatów, rozwiązywały wiosenne rebusy i zagadki. W związku z uporem zimy i braku zieleni dzieci ubrane w zielone ubranka „czarowały” kolor zielony mieszając zabarwioną wodę oraz farby w kolorach żółtym i niebieskim. Taka zielona łąka ozdobiona została pięknymi wiosennymi tulipanami i choć na zewnątrz zima to w naszej sali zrobiło się bardzo wiosennie.

ML

Zdjęcia


Międzynarodowy konkurs matematyczny ,,Kangurek"

W dniu 21 marca 2013r. uczniowie klasy II brali udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangurek w kategorii Żaczek. Były to : Bąba Dominika, Batog Karolina, Gałda Milena, Gawryś Milena, Gawryś Marlena, Longosz Gabriela, Rzeszutek Gabriela, Kużdżał Patrycja. Do konkursu przygotowywała ich Jolanta Borys.

Życzymy sukcesów

X Konferencja Szkół Promujących Zdrowie Rejonu Dębica

W dniu 19 marca, w Dębicy odbyła się X Konferencja Rejonowa Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie Rejonu Dębica pod hasłem „Bezpieczna Szkoła –slogan czy rzeczywistość”. Nad sprawnym przebiegiem Konferencji czuwała Koordynator Rejonowy Pani Anna Szczepanik, która zadbała o wysoki poziom merytoryczny i artystyczny spotkania. Tematykę promocji zdrowia: w aspekcie psychicznym i społecznym przybliżyła Pani Anna Gil ( pedagog, psychoterapeuta ), w aspekcie fizycznym Pani Anna Ulan ( dietetyk ) i w aspekcie duchowym ks. proboszcz Tadeusz Polak. Wystąpienia prelegentów przeplatały występy szkół, które w barwnym korowodzie artystycznych występów prezentowały hasło Konferencji. Dzieci przedszkolne, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w różnych formach – śpiew, taniec, pantomima, scenki, wiersze, plakaty i hasła przedstawiały wizje bezpiecznej szkoły. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor szkoły Pan Mirosław Basara, jego zastępca Pani Barbara Kopacz i Pani Anna Basara. Z ramienia Urzędu Miejskiego w Przecławiu obecny był Dyrektor wydziału Oświatowo- Ekonomicznego Pan Janusz Krakowski. Uczennice klasy V w składzie: Marcelina Strzelczyk, Klaudia Żurek, Zuzanna Bąba, Kamila Dragan i Patrycja Gałda wystąpiły w etiudzie scenicznej „walki dobra ze złem”, której układ choreograficzny przygotowała Pani Anna Basara. Po wykonaniu etiudy szkoła otrzymała upominki, a wszyscy uczestnicy otrzymali paczki ze zdrową żywnością, które ufundowali sponsorzy m.in. Firma ROLMLEK z Mielca, z którą szkoła współpracuje przy realizacji programów „Szklanka mleka” i „Owoce w szkole”. Koordynator Rejonowy Pani Anna Szczepanik osobiście podziękowała naszej delegacji za udział w spotkaniu i prezentację sceniczną. Szkoła Podstawowa w Tuszymie od 2004 r. współpracuje z Rejonem Dębica SPZ, a w roku 2008 szkoła otrzymała Certyfikat Wojewódzki Szkół Promujących Zdrowie. Wszyscy uczestnicy konferencji byli pod wrażeniem pomysłowości i wielobarwności artystycznej prezentacji jak i poziomem merytorycznym X Konferencji Szkół Promujących Zdrowie Rejonu Dębica. Dyrektor szkoły Pan Mirosław Basara pogratulował Pani Annie Szczepanik super organizacji i pomysłowości w szerzeniu misji szkół promujących zdrowie.

MB

Zdjęcia


Gminny Turniej Tenisa Stołowego

W dniu 11 marca na sali gimnastycznej szkoły w Tuszymie odbył się Gminny Turniej Drużynowy w Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców. W zawodach wystąpiły reprezentacje szkół z Przecławia, Łączek Brzeskich i Tuszymy. Nasze uczennice w składzie Aleksandra Knap i Wiktoria Ochab zajęły II miejsce, zwyciężyły dziewczęta z Przecławia. W kategorii chłopców naszą szkołę reprezentowali Michał Posłuszny i Wiktor Surdel. Chłopcy zajęli III miejsce. Zwycięzcami została reprezentacja szkoły z Łączek Brzeskich.

MB


Dzień Kobiet

8 marca odbył się apel z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy z klasy VI z przymrużeniem oka przedstawili "Kobietę XXI wieku". Panie pracujące w szkole zostały obdarowane symbolicznym kwiatkiem. Dyrektor szkoły Pan Mirosław Basara złożył dziewczętom i paniom okolicznościowe życzenia.

Oprawę artystyczną zadbały opiekunki SU Pani Anna Basara i Barbara Muniak.

MB

ZdjęciaLuty 2013 

Gminny Turniej sportowo – profilaktyczny

„Zachowaj Trzeźwy Umysł”

W dniu 14 lutego na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Tuszymie odbył się tradycyjny turniej sportowo – rekreacyjny dla uczniów szkół podstawowych Gminy Przecław pod hasłem „Zachowaj trzeźwy Umysł”. Turniejowi patronował Burmistrz Przecławia Pan Ryszard Wolanin oraz Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Pan Janusz Krakowski. Celem spotkania jest utrwalenie wiedzy na temat zdrowego stylu życia, profilaktyka nałogom, poznanie zasad zdrowego odżywiania oraz integracja uczniow klas I – III ze szkół Gminy Przecław. W turnieju udział wzięły zespoły ze szkół w Białym Borze, Dobryninie, Kiełkowie, Łączek Brzeskich, Rzemienia, Przecławia i gospodarza Tuszymy. Główną zasadą turnieju jest zdrowa rywalizacja połączona z dobrą zabawą, w której wszyscy uczestnicy są zwycięzcami. Dzieci uczestniczyły w wyścigach na wesoło, pokonywały tory przeszkód, tworzyły plakaty i hasła o zdrowiu, odgadywały hasła, rozwiązywały quizy o zdrowiu, śpiewały piosenki tworząc do nich ilustracje oraz poznawały wartości odżywcze owoców i warzyw. Podczas całego turnieju panowała radosna atmosfera i dobra zabawa. Nad całością przebiegu turnieju czuwały jego organizatorki i prowadzące Pani Jolanta Borys i Pani Anna Basara. W przerwie turnieju dzieci korzystały z przygotowanego przez stołówkę szkolną posiłku. Na zakończenie turnieju dyrektor szkoły w Tuszymie Pan Mirosław Basara podziękował uczestnikom za wspaniałą zabawę, organizatorom za sprawne przeprowadzenie turnieju. Każda szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w turnieju, nagrody rzeczowe w postaci gier edukacyjnych i puzzli. Opiekunowie otrzymali podziękowania, a dzieci soki warzywne, jogurty i łakocie. Nagrody dla uczestników ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działająca przy Urzędzie Miejskim w Przecławiu.

MB

ZDJĘCiAStyczeń 2013 

Szkolne kolędowanie

„W drodze do Betlejem”

W zimowy, śnieżny poranek 27 stycznia 2013 r., cała szkoła rozbrzmiewała śpiewem. Uczniowie klas I - VI prezentowali przygotowane wcześniej kolędy i pastorałki. Występom towarzyszyły barwne przebrania i układy taneczne. W repertuarze znalazły się kolędy i piosenki świąteczne śpiewane w języku polskim i angielskim. Nastój świąteczny udzielił się wszystkim uczestnikom spotkania czego wyrazem był wspólny śpiew wykonawców, uczniów i nauczycieli. Na zakończenie spotkania wystąpili Kolędnicy Misyjni, którzy przebrani w piękne i egzotyczne stroje odegrali przygotowane przez siebie scenki oraz przybliżyli zebranym uczniom idee ich działalności. Środki finansowe pozyskane przez nich w czasie kolędy zostały przekazane na misje w Afryce.

Potkanie przygotowały Panie Barbara Juwa, Barbara Reguła i Anna Basara

MB

ZDJĘCIA


Dzień Babci i Dziadka

zdjęcia


„WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA” II Edycja

Od listopada 2012 r. realizowany był w naszej szkole projekt „Wszystkie Kolory Świata”. Jest to projekt edukacyjny, opracowany i przygotowany przez Polski Komitet Narodowy UNICEF. Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska. To już II edycja projektu, w który włączyła się społeczność naszej szkoły. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację dzieci w Czadzie. Poprzez udział chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka. Dzieci i młodzież z dużym zaangażowaniem odpowiedziały na apel organizatora akcji w szkole, którym był Samorząd Uczniowski. Lalki były przygotowywane z otrzymanego szablonu, powstałe według inwencji twórczej dziecka lalki otrzymały imiona i kraj pochodzenia. Łącznie wykonanych zostało 36 laleczek. Podczas obchodów Święta Babci i Dziadka w przedszkolu unijnym i szkole laleczki zostały zaprezentowane zaproszonym gościom. Nad całością „adopcji” laleczek czuwały przedstawicielki SU naszej szkoły: Kinga Julia Helowicz, Aleksandra Lwowska i Maria Skowron. Babcie i dziadkowie za symboliczną darowiznę zaopiekowali się lalkami. Dzięki ich dobrej woli uzbieraliśmy kwotę 470 zł, która została wpłacona na konto projektu. Dla uzmysłowienia wymiaru społecznego akcji należy nadmienić, że kwota 10 zł pozwala na uratowanie życia jednego dziecka, zaszczepienia go przeciw najpoważniejszym chorobom takich jak: odra, polio, gruźlica.

Twórcami laleczek byli:

Przedszkole unijne: Dawid Kaźimierski, Milena Paśko, Szymon Gawryś, Emilia Rusin, Julia Siecińska, Jakub Rusin, Oliwia Kolb, Szymon Wąchadło, Maja Śędłak, Natalia Ozimek

Klasa I: Mikołaj Stachura, Krzysztof Słąba, Sylwia Sylwet, Piotr Żmuda, Karol Kopala, Bartosz Lwowski, Julia Występek.

Klasa II: Daniel Hebda, Dominika Bąba, Jakub Buziak.

Klasa III: Dominika Mordasiewicz, Kacper Madej, Michał Muniak, Małgorzata Ochab, Alicja Żmuda.

Klasa IV: Martyna Kopacz, Paulina Kopera, Adrianna Szeliga:

Klasa V: Marcelina Strzelczyk, Zuzanna Bąba, Kamil Kujawski.

Klasa VI: Monika Bogdan, Kinga Julia Helowicz, Weronika Mazur, Aleksandra lwowska, Klaudia Kopera.

Samorząd Uczniowski składa wszystkim uczestnikom projektu podziękowanie za udział w akcji.

Koordynatorem akcji była pani Anna Basara

MB

ZDJĘCIA


Dyktando z języka angielskiego

22 stycznia 2013 r. uczniowie klasy II-III oraz V-VI wzięli udział w dyktandzie z języka angielskiego. Głównym celem dyktanda jest rozwijanie umiejętności słuchania w języku obcym oraz utrwalanie słownictwa w języku angielskim poprzez pisanie. Uczniowie mieli za zadanie wypisać zestaw słówek lub krótki tekst ze słuchu dyktowanego w języku angielskim.

I miejsce w pisaniu dyktanda zajęła Izabela Bigos, II miejsce zajęli Aleksandra Lwowska i Kamil Lachowicz, a III miejsce Klaudia Surman.

Wśród dzieci z klas młodszych I miejsce zajęła Milena Gawryś, II miejsce Patryk Sędłak (SF Biały Bór), a III miejsce Dominika Bąba i Alicja Żmuda.

Dyktando przygotowały i oceniły nasze anglistki Pani Barbara Reguła i Pani Barbara Juwa.

Zwycięzcy i wszyscy uczestnicy dyktanda otrzymali nagrody, które ufundowała dyrekcja i rada rodziców naszej szkoły.

ZDJĘCIA


GMINNE ZAWODY W KOSZYKÓWCE

W dniach 17 i 18 stycznia nasze reprezentacje dziewcząt i chłopców wzięły udział w gminnych zawodach w mini koszykówce. Zawody rozegrane zostały w Szkole Podstawowej w Przecławiu. Nasze zespoły w obu kategoriach zajęły II miejsca. Zwycięzcami zawodów zostały zespoły z Przecławia. Wśród dziewcząt trzecią pozycję zajął zespół z Dobrynina, wśród chłopców trzecie miejsce zajął zespół z Kiełkowa i Łączek Brzeskich.

Składy zespołów:

Dziewczęta: Marcelina Strzelczyk, Kamila Dolot, Kamila Dragan, Kinga Helowicz, Gabriela Paszko, Wiktoria Rudzińska, Julia Wilczyńska, Patrycja Gałda, Zuzanna Bąba, Agata Białek, Olga Żuchowska, Klaudia Żurek, Weronika Torba, Marcelina Pacholczak, Wiktoria Ochab, Martyna Sicińska, Aleksandra Knap

Chłopcy: Michał Posłuszny, Sebastian Piechota, Dawid Bielatowicz, Kamil Maćkowski, Kacper Gazda, Kamil Lachowicz, Mikołaj Białek, Paweł Słąba, Paweł Wilk, Michał Tokarz, Patryk Janora.

Opiekunami zespołów byli: Anna Basara i Mirosław Basara.